Na stavbách došel materiál i lidi

Jan Pekař | rubrika: Bydlení | 14. 9. 2007 | 11 komentářů
Na stavbách došel materiál i lidi
V Česku se už nestaví tak rychle jako loni. Letos v červenci se výkon českého stavebnictví ve srovnání s minulým rokem snížil. Na vině jsou prázdné sklady stavebních materiálů i nedostatek pracovníků.

Loni růst jako hrom, letos jakoby došel dech. Takový je příběh českého stavebnictví. Před rokem v červenci vyhnaly levné hypotéky a strach o růst sazeb daně z přidané hodnoty na stavební práce výkon stavební výroby o 16,8 procenta. V mimořádně teplé zimě ruch na staveništích neutichal.

Jenže takovému tempu nestačili dodavatelé. "V mnoha oblastech se vyčerpaly zásoby stavebního materiálu, což teď výstavbu brzdí. Navíc stavební firmy hlásí problémy s nedostatkem lidí, kteří by měli požadovanou kvalifikaci," říká Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance. Výsledek? Letos v červenci objem stavební výroby meziročně klesl o 1,7 procenta.

Ceny stavebních prací byly v červenci o 3,6 procenta vyšší než ve stejném měsíci loni, stavební materiál podražil o 6,8 procenta. Obě položky rostou v cenovém indexu, kterým se sleduje inflace, nejrychleji. V obou případech ceny rostou výrazně rychleji, než celková cenová hladina v ekonomice.

Slova analytika o problému s pracovníky potvrzuje údaj o poklesu počtu zaměstnanců ve stavebních firmách s dvaceti a více zaměstnanci o 1,9 procenta při současném zvýšení jejich hodinových mezd meziročně o 8 procent

Zatím není důvod k panice. Průměrný růst stavební výroby za uplynulých dvanáct měsíců dosahuje 11,8 procenta a produktivita práce v odvětví vzrostla o 10,6 procenta. Do budoucna je to však signál, že se stavebnictví ocitá na hranici svých možností a dál už nemá kam růst. Což potvrzuje také meziroční pokles nově vydaných stavebních povolení o 17,5 procenta. Analytici odhadují, že za celý letošní rok výkon stavebnictví poroste o 7 procent.

Nedostatek pracovníků už dotírá i na průmysl, ale jeho tempo nebrzdí tak viditelně. Objem průmyslové produkce v červenci vzrostl o nečekaně vysokých 11,5 procenta ve srovnání se stejným měsícem loni. To představuje po červnovém růstu o 6,6 procenta výrazné zrychlení. Avšak při pohledu o pár měsíců zpět je i v průmyslu patrné mírně se zvolňující tempo.

Obavy podniků, že nejsou lidi, zatím potvrzuje pouze rychlý růst mezd. V meziročním srovnání se v červenci počet zaměstnanců v průmyslu zvýšil o 2,6 procenta, absolutně o 30 tisíc lidí. Jejich průměrné měsíční hrubé mzdy narostly o 9,4 procenta na 21 260 korun. "Podnikatelská sféra začíná přeplácet své zaměstnance, což souvisí s nedostatkem pracovních sil na trhu práce," řekl ve středu člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek v rozpočtovém výboru sněmovny při prezentaci červnové inflační analýzy ČNB.

Do budoucna to s průmyslem vypadá dobře. Objem nových zakázek stoupl o 8,6 procenta, nicméně je otázka, zda by nárůst nemohl být ještě větší, kdyby bylo k mání více volných pracovníků s potřebnou kvalifikací. Místo toho nyní hrozí, že firmy budou nucené zvyšovat platy, což jim zvýší náklady a omezí možnosti jejich dalšího rozvoje.

Co vypovídá vývoj ve stavebnictví o celé ekonomice?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 9. 2007 13:38, jezevec

pokud kancelářská krysa normuje práci dělníků, nemůže to dělat dobře.
pokud si ale dělníci udržují pracovní tempo sami - nemůže to nedopadnout katastrofou.
u mně určuje prácovní normy polír, který s chlapama maká, a je samozřejmě placen za výkon jednotky.

Zobrazit celé vlákno

+69
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Tisíce nabídek práce zůstávají bez odpovědi

12. 9. 2007 | Jan Pekař

Tisíce nabídek práce zůstávají bez odpovědi

Nabídek práce je měsíc od měsíce více. V srpnu firmy vytvořily dalších deset tisíc pracovních příležitostí. Jenže nehledají nekvalifikované pracovníky, kteří tvoří velkou většinu armády... celý článek

Dojíždění za prací zkracuje život

3. 9. 2007 | Milan K. Osvaag | 4 komentáře

Dojíždění za prací zkracuje život

Třetina Čechů denně dojíždí za prací. Lidem cestování ubírá čas na rodinu a podle lékařů škodí jejich zdraví. Pro většinu dojíždějících ale neexistuje jiná možnost, jak vydělávat dost... celý článek

Nebojte se práce v zahraničí

22. 8. 2007 | Táňa Chadrabová | 2 komentáře

Nebojte se práce v zahraničí

Do jedenadvaceti členských zemí Evropské unie lze bez problémů vyjet za prací. Pokud chce ale někdo pracovat ve svém oboru, může se stát, že bude muset požádat o uznání odborné kvalifikace.... celý článek

Rady pro absolventy škol, kteří zatím nenašli práci

21. 8. 2007 | Ludmila Řezníčková

Rady pro absolventy škol, kteří zatím nenašli práci

Do letošního září se na úřadech práce zaregistruje zhruba deset tisíc čerstvých absolventů škol. Přestanou dostávat přídavky na děti a řada z nich nebude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.... celý článek

K práci v Británii není třeba pracovní povolení, stačí registrace

27. 7. 2007 | Táňa Chadrabová | 1 komentář

K práci v Británii není třeba pracovní povolení, stačí registrace

Práci v zahraničí mohou zprostředkovávat pouze agentury, které mají licenci od českého ministerstva práce a sociálních věcí. Za vlastní zprostředkování si firmy nesmí nic účtovat. Mohou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.