Dluhopisy: velmi atraktivní růst výnosů

| rubrika: Dluhopisy | 12. 4. 2007
Dluhopisy: velmi atraktivní růst výnosů
Kdo čekal, že se alespoň v minulém týdnu projeví některé ze známek slábnoucí americké ekonomiky, byl zklamán. Údaj týdne, počet nově vytvořených pracovních míst, dopadl nad očekávání dobře a dluhopisům v USA příliš nepomohl. Spolu s americkým trhem se vydaly výše také výnosy u evropských vládních papírů.

Pokles cen dluhových instrumentů a současný reverzní růst výnosů měla na svědomí právě nová čísla z amerického trhu práce. Trhy stále čekají na nějaké potvrzení již dlouho proklamovaného zpomalení, nových pracovních míst se očekávalo kolem 120 000, ve skutečnosti ale ekonomika vytvořila míst výrazně výše, 180 000. Trhy v pátek zaznamenaly velmi silný růst výnosů až k úrovním, které za současných očekávání mohou být pro investory velmi atraktivní.

Spojené státy

Již třetí týden za sebou rostly výnosy po celé délce křivky, což v úvodu tohoto týdne (v USA nebyl v pondělí svátek) další růst trochu zbrzdilo. Souvztažný cenový pokles většina trhu považuje za v krátkém horizontu konečný, protože výnosy na úrovních o 50 bodů níže, než je současné nastavení úrokových sazeb, by měly investory opět přilákat.

Trhy se po lepších číslech z pracovního trhu obávaly, že více pracovních míst ovlivní růst mzdových nákladů. A obava z rychlejšího růstu cen je především v útrobách Fedu stále aktuální. To je také snad jediný faktor, který za současné konstelace mohl udržet sazby delší dobu na 5,25 %.

Trh tedy minulý týden na cenách ztratil, výnosy šly výše, na krátkém i dlouhém konci kolem úrovně 4,75 % p.a. do splatnosti.

Výnos do splatnosti indexu 10letých vládních dluhopisů


Evropa

Růst výnosů byl k vidění také na starém kontinentu poté, co na trhu přistála další dávka dobrých makroekonomických dat. Nad očekávání se v březnu dařilo průmyslu, vzrostla průmyslová výroba a také růst nových zakázek výrazně překonal očekávání.

Výnosy vládních papírů se tak v současnosti vyskytují nejvýše za poslední 4 roky. Dobrá situace co se týče výhledu evropského růstu povede ke skutečnosti, že politika ECB zůstane nadále expanzivní.

Výnosy zohledňují navýšení sazeb až ke 4,00 %, což zřejmě pro J.-C. Tricheta, prezidenta ECB, nebude velký problém. Otázkou zůstává, zda se na této hranici zastaví nebo půjde výše. Dvouleté papíry nesou 4,04 % p.a. do splatnosti.

Výnos do splatnosti vládních dluhopisů


Region střední Evropy

Tradiční obrázek, trendový růst výnosů v České republice i Polsku. Rating byl v Polsku zvýšen již před více než týdnem (S&P) a na domácí scéně agentura Fitch rating potvrdila.

V Maďarsku také stále stejná pohádka. Trhy čekají na lepšící se rozpočtovou kázeň, vývoj státního rozpočtu v letošním roce je pro dluhopisový trh pozitivním překvapením. V průběhu roku se zřejmě dočkáme mírného snížení sazeb.

Další růst výnosů domácích dluhopisů vynesl dlouhý konec křivky ke stejným výnosům jako nesou evropské vládní papíry, a to 4,10 % p.a. do splatnosti. Na kratším konci se počítá s dvojím navýšením sazeb v letošním roce.

Autor pracuje jako Portfolio Manager Assistant ve společnosti Atlantik-Kilcullen Asset Management.

Dluhopisy na Peníze.CZ

Ptáte se, co jsou dluhopisy a jak do nich investovat? Navštivte naši Univerzitu Peníze.CZ, kurz Dluhopisy. Dozvíte se nejen základní informace o těchto cenných papírech, přečtete si také třeba o členění dluhopisů, chování cen dluhopisů nebo o úvěrovém ratingu dluhopisů.

Profily českých obligací, aktuální kurzy a další potřebné informace, naleznete v této sekci. O každém dluhopisu se dozvíte základní údaje a aktuálné hodnoty, viz následující příklad:

Jak se budou dluhopisové trhy vyvíjet dále? 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledá nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.