Dluhopisy: propad výnosů na všech trzích

| rubrika: Dluhopisy | 6. 3. 2007
Dluhopisy: propad výnosů na všech trzích
Nervozita na akciových trzích stlačila výnosy vládních dluhopisů. Ty si tak připsaly nejvyšší týdenní zisky za posledního půlroku. Především obava, že růst ve Spojených státech dále zpomalí, přiměla investory stáhnout se z více rizikových aktiv.

Na trhy se znovu vrátily obavy z poklesu hospodářského růstu ve Spojených státech. Horší makroekonomické ukazatele a prohlášení bývalého šéfa Fedu o možné recesi již v letošním roce poslaly jasný signál k navýšení prémie na více rizikových aktivech, což v důsledku vedlo k výraznému poklesu výnosů na všech dluhopisových trzích.


Spojené státy

Kapitálové trhy se v minulém týdnu polekaly silné prodejní vlny, která zasáhla trhy akciové. Komentář Alana Greenspana a horší čísla americké spotřeby vyvolaly přesun z více rizikových instrumentů, čímž vládní papíry získaly na ceně. Výnosy na trhu klesly nejvíce za posledních pět měsíců.

Výnosy se u dvouletých vládních dluhopisů snížily o 23 bodů, v současnosti nesou dluhopisy s touto splatností 4,57 % p.a. Trh tak do ocenění zahrnuje trojí snížení sazeb. Lze ovšem předpokládat, že pokud se nepotvrdí domněnky ohledně tvrdšího přistání americké ekonomiky, výnosy se na kratším konci vrátí opět mírně výše.

V případě některých horších dat bychom se naopak takového scénáře nemuseli dočkat, a dluhopisový trh by tak i v delším časovém horizontu získával. Více volatilní kratší konec výnosové křivky v závislosti na posledním vývoji totiž ubral více než výnosy instrumentů s delší splatností.

Výnos do splatnosti indexu 10letých vládních dluhopisů


Evropa

Na evropském kontinentu byl k vidění velmi podobný obrázek. Vládní papíry získávaly v průběhu celého minulého týdne, spolu s dalšími dvěma dny předminulého týdne tak vytvořily nejdelší ziskové období za poslední rok a půl.

Výnosová křivka je v Evropě obecně méně volatilní, výnosy proto klesly méně než ve Spojených státech, zato po celé délce výnosové křivky. V Evropě totiž stále panuje názor, že i přes poslední vývoj a výprodejní náladu, bude Evropská centrální banka v březnu navyšovat sazby, což drží krátký konec křivky výše. Jen připomeňme, že se ceny dluhopisů pohybují inverzně k výnosům.

Pro budoucí vývoj trhu bude stěžejní, jak hluboký propad zasáhne akciové trhy v konečném důsledku. Pokud by byla korekce dlouhodobější, mohly by úvahy růstu sazeb ustoupit do pozadí, především pokud by dále klesla inflační rizika a došlo by ve světle globálního poklesu ke snížení cen energií.


Region střední Evropy

Výnosy v regionu střední Evropy nepotvrdily vývoj v eurozóně. S poklesem akciových trhů a růstem rizikové prémie, kterou investoři požadují za své investice, totiž rostou také kreditní spready. Investoři se totiž zbavují všech rizikovějších typů aktiv, mezi něž nepatří jen akcie ale také dluhové papíry rozvíjejících se zemí.

Výnosy spadly na domácí scéně i v Polsku, maďarský trh ale ztratil na cenách - potvrzují se důvody popsané v předchozím odstavci.

V pozadí tak zůstala zasedání jednotlivých centrálních bank v regionu. Bez většího rozruchu i změn. Sazby zůstaly ve všech čtyřech zemích na svém.

Autor pracuje jako Portfolio Manager Assistant ve společnosti Atlantik-Kilcullen Asset Management.

Dluhopisy na Peníze.CZ

Ptáte se, co jsou dluhopisy a jak do nich investovat? Navštivte naši Univerzitu Peníze.CZ, kurz Dluhopisy. Dozvíte se nejen základní informace o těchto cenných papírech, přečtete si také třeba o členění dluhopisů, chování cen dluhopisů nebo o úvěrovém ratingu dluhopisů.

Profily českých obligací, aktuální kurzy a další potřebné informace, naleznete v této sekci. O každém dluhopisu se dozvíte základní údaje a aktuálné hodnoty, viz následující příklad:

Jak se budou dluhopisové trhy vyvíjet dále?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.