Zásilkovna mění majitele. Mluví o další expanzi

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 22. 12. 2023
Zásilkovna mění majitele. Mluví o další expanzi

Zdroj: Zásilkovna

Česká logistická firma Zásilkovna.cz změní majitele. Společnost Packeta, dosavadního vlastníka Zásilkovny, koupí private equity fond CVC Capital Partners a skupina EMMA Capital. Podpis smlouvy o koupi 100% podílu dnes oznámily ve společném prohlášení.

Dosavadní vlastníci firmy si nabídku konsorcia CVC–EMMA vybrali ve veřejné soutěži, která probíhala od jara letošního roku.

Oba noví akcionáři se dohodli na rozdělení svých majetkových podílů v poměru 65:35 ve prospěch CVC. Na budoucím řízení společnosti se pak budou oba partneři podílet společně. V rámci podílu společnosti CVC se ještě předpokládá minoritní kapitálová investice české skupiny R2G, která nebude mít vliv na podíl EMMA Capital. Ten i pak zůstane ve výši 35 %.

„Velice si vážíme toho, co dosavadní management dokázal doslova na zelené louce vybudovat a řadu let rozvíjet. Zároveň věříme, že společně s našimi partnery z EMMA Capital, kteří dobře znají český i slovenský trh a navíc úspěšně vedou i další logistické firmy v Evropě, můžeme dát Zásilkovně nové impulsy tak, aby z toho profitovali zákazníci, zaměstnanci i akcionáři,“ říká Jakub Čanda, Senior Managing Director v CVC.

„Spojení investiční síly a renomé fondu CVC s našimi zkušenostmi v oboru může celý projekt Zásilkovny posunout z pozice české a slovenské jedničky ještě o krok dál a vytvořit z ní velice významného hráče na evropském trhu,“ dodává investiční ředitel EMMA Capital Pavel Horák.

Dokončení celé transakce je podmíněno souhlasem orgánů Evropské unie pro hospodářskou soutěž. Prodávající a kupující strana se dohodly, že výše kupní ceny zůstane důvěrná.

Zásilkovnu založila v roce 2010 Simona Kijonková. Původně ji mohly využívat hlavně e-shopy, od roku 2019 je dostupná i pro posílání zásilek mezi běžnými lidmi. Letos i loni se stala třetí nejlepší značkou podle zákaznické zkušenosti českých spotřebitelů v průzkumu společnosti KPMG.

Rozhovor

Simona Kijonková ZásilkovnaFoto: Ondřej Košík

Nesnadné dětství, několik neúspěchů a nakonec „pohádka s otevřeným koncem“. Co o Simoně Kijonkové napsal Finmag před dvěma lety?

Asi jsem vymyslela produkt. Simona Kijonková otevřeně o svých začátcích

V současnosti je Zásilkovna součástí 14 společností holdingu Packeta, který stále řídí Kijonková. Skupina působí v osmi zemích a do 34 zemí doručuje. Včetně samoobslužných boxů má Packeta téměř 15 tisíc vlastních výdejních míst (z toho skoro devět tisíc v Česku) a více než 130 tisíc partnerských výdejních míst. Celá skupina v roce 2022 přepravila 90 milionů kusů zásilek. Obrat skupiny v roce 2022 byl 6,1 miliardy korun, letos očekává 7,25 miliardy. 

Private equity společnost CVC působí v Evropě, Asii a USA a spravuje aktiva v hodnotě přibližně 177 miliard eur. Je investorem ve 125 společnostech, jejichž celkový roční obrat činí přibližně 100 miliard eur a které zaměstnávají více než 550 tisíc lidí. Za 40 let své činnosti vybudovala síť 29 kanceláří po celém světě.

EMMA Capital je soukromý investiční holding založený v roce 2012 Jiřím Šmejcem. V posledních letech se zaměřuje především na trhy ve státech Evropské unie, ale přítomna je i na dalších trzích v Evropě a Asii. Ve společnostech, kde získá kapitálový podíl, většinou hraje aktivní roli, podílí se na jejich řízení, rozvoji i případné restrukturalizaci. Její investiční prioritou jsou retailové a zákaznicky orientované firmy.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, odejde z vedení skupiny Packeta. Ve funkci CEO ji nahradí Erich Čomor, oznámila firma. Střídání přichází krátce po změně majitele této skupiny. celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

24. 1. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

22. 1. 2024 | Pavla Adamcová

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

Také na cesty po Evropě by od příštího roku měla nově stačit zelená karta jen v elektronické podobě, například uložená v mobilním telefonu. 

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

1. 1. 2024 | Petr Kučera

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Projděte si, jaké novinky roku 2024 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Partners Financial Services