Pošta zase zdraží. Levnější dopis dodá později než dosud

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 11. 5. 2023
Pošta zase zdraží. Levnější dopis dodá později než dosud

Zdroj: Shutterstock

Česká pošta od 1. července zdraží obyčejné psaní v ekonomickém režimu o čtyři koruny na 27 korun, v prioritním režimu, tedy s dodáním do druhého dne bude dopis stát taky o čtyři koruny víc – 34 korun. Pošta zvedne i cenu doporučeného a cenného psaní. „Úpravu cen“ listovních zásilek dnes oznámil mluvčí státního podniku Matyáš Vitík.

Důvodem zdražování podle něj je jednak dlouhodobý pokles zájmu o službu, jednak rostoucí náklady.

Jde o třetí zvýšení cen v krátké době. Předtím se zdražovalo od loňského listopadu a brzy na to od letošního února. Tehdy se ovšem měnila cena i u balíků, poštovních poukázek a datových zpráv – vždy směrem nahoru.

Kromě toho Česká pošta v nedávné době zvyšovala i poplatky za SIPO a oznámila zvýšení poplatku za výplatu důchodu hotovosti od letošního září.

Vyšší cena, horší služba

Konkrétně zdražování vypadá takhle:

Typ zásilky

Cena od července 2023

Zdražení

Obyčejné psaní do 50 g (ekonomický režim)

27 Kč

o 4 Kč

Obyčejné psaní do 50 g (prioritní režim)

34 Kč

o 4 Kč

Doporučený dopis do 50 g (ekonomický režim)

72 Kč

o 10 Kč

Doporučený dopis do 50 g (prioritní režim)

79 Kč

o 10 Kč

Cenné psaní do 50 g

77 Kč

o 10 Kč

Držitelé zákaznických karet mají u obyčejných dopisů korunu slevu, u doporučených a cenných psaní koruny dvě.

Zdroj: Česká pošta

Za vyšší cenu zákazníci dostanou horší službu. Zatímco dnes takzvaný ekonomický režim znamená, že se zásilka doručuje do dvou dní ode dne podání, od července – jak webu Peníze.cz potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík – se počítá s tím, že dopisy můžou přijít až tři dny ode dne, kdy je podáte.

V červenci by také mělo dojít ke zrušení tří stovek poštovních poboček. Tento týden prý probíhají poslední jednání se zástupci obcí, po kterých by měl být k dispozici definitivní seznam. Zatím si můžete projít ten předběžný, změn pravděpodobně nebude mnoho: Pošta zveřejnila, které pobočky zavře. Tady je seznam

Kdo koupí známky dopředu, ušetří

V roce 2010 zavedla Česká pošta takzvané písmenové známky. Jejich koupí před zdražením můžete ušetřit. Samozřejmě pokud posíláte dopisy nebo pohledy. Známky na obyčejné psaní v ekonomickém režimu jsou označené písmenem B. Zatím je tedy můžete nakoupit za 23 korun a v červenci se potěšit tím, že jejich hodnota – aniž byste cokoli podnikali – bude 27 korun.

Týká se to i nedávno prezentované nové prezidentské známky s Petrem Pavlem. Ta by měla být v prodeji od 7. června. Když si aršík deseti barevných prezidentů (jednotlivě se známky neprodávají) pořídíte ještě před prázdninami, 1. července se vám zhodnotí o 40 korun.

Zdaleka se to ovšem neblíží tomu, o kolik od jejich uvedení stoupla cena známek s Milošem Zemanem. Ta se zpočátku prodávala za 10 korun, dnes se prodává za 30 korun a od července bude za 34 korun – je na ní totiž písmeno A, které teď označuje prioritní dodání do druhého dne po dni podání.

V grafu a galerii jsme zpracovali přehled zdražování dopisů od roku 1993 a cenu všech prezidentů.

Zdražování dopisůZdroj: Peníze.cz, data: ceníky České pošty

Poštovní zdražování. Pokud se vám zdá malé, kliknutím ho zvětšíte. Zaznamenáváme vždy cenu na konci roku, pokud se během něj zvedne dvakrát (jako letos znejprve na 23 a teď na 27 korun), graf zohlední až druhé zdražení.

Co na Hradě, to na jazyku

Hlavu státu vyobrazili už na první poštovní známce vůbec. Byla to královna Viktorie na „černé jednopennyovce“ z roku 1840. Pro monarchii přirozená volba. Kupodivu ale i zastupitelské demokracie – včetně těch, co zakazovaly šlechtické tituly jako Československo – svoje vrcholné představitele na známky dávaly. Přes sto let nemáme panovníka, ale dodneška olizujeme papírky s portréty obyvatelů Hradu. Takhle šli po sobě:

Zdroje obrázků najdete v galerii

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz. Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Za přestupky si připlatíte. Správní řízení výrazně zdražilo

20. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Za přestupky si připlatíte. Správní řízení výrazně zdražilo

Za přestupky, které se řeší ve správním řízení, si lidé budou muset připlatit. Ministerstvo vnitra chce od července zvýšit paušální částku nákladů řízení z 1000 na 2500 korun, maximálně... celý článek

Divoký zevnějšek, duše dobrodruha. Jak jezdí SsangYong Torres

8. 4. 2024 | Eva Srpová

Divoký zevnějšek, duše dobrodruha. Jak jezdí SsangYong Torres

Jméno Torres sice evokuje Španělsko, patří ale novému modelu od jihokorejské automobilky SsangYong. Její jméno v Česku každý nezná, i když je mnohem starší než značky stejné „národnosti“... celý článek

Povinné ručení nově musí mít silné koloběžky a další vozidla

2. 4. 2024 | Petr Kučera

Povinné ručení nově musí mít silné koloběžky a další vozidla

Od začátku dubna se rozšířil okruh vozidel, za které je nutné platit povinné ručení. Nově se může týkat i elektrických koloběžek, segwayů, zahradních traktůrků, motorových golfových... celý článek

S elektrokolem na výlet do ciziny? Pozor na změnu v pojištění

2. 4. 2024 | Pavla Adamcová

S elektrokolem na výlet do ciziny? Pozor na změnu v pojištění

Zatímco silné koloběžky a seqwaye mají mít od dubna povinné ručení, u elektrokol se naopak pravidla v Česku zmírní. Problém s výkonnějšími elektrokoly však může nastat za hranicemi.... celý článek

Letiště Praha přidává nové lety. Co je hit letošních dovolených?

21. 3. 2024 | Pavla Adamcová

Letiště Praha přidává nové lety. Co je hit letošních dovolených?

Z Letiště Praha bude během letošní letní sezóny létat 68 dopravců do 167 destinací. Letos přibude 13 nových přímých cílů – patří mezi ně třeba Verona, Taškent, Tallin, Poznaň, La Palma... celý článek

Partners Financial Services