Měsíc cestování po Evropě zdarma. EU nadělí jízdenku pro mladé

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 11. 10. 2021 | 6 komentářů
Měsíc cestování po Evropě zdarma. EU nadělí jízdenku pro mladé
Ilustrační foto.
Zdroj: ÖBB

Šedesát tisíc lidí ve věku od 18 do 20 let získá bezplatnou jízdenku až na měsíc cestování vlakem po Evropské unii. Zájemci o účast v dalším kole unijního projektu DiscoverEU se mohou hlásit od zítřejšího poledne (úterý 12. října) do poledne 26. října.

Základní podmínkou je datum narození v období od 1. července 2001 do 31. prosince 2003. Oproti dřívějšku je akce otevřená nejenom pro osmnáctileté, ale i devatenáctileté a dvacetileté, kteří se kvůli pandemii covidu nemohli včas přihlásit. Hlásit se mohou jak jednotlivci, tak až pětičlenné skupiny (každý ze skupiny musí splňovat věkové kritérium).

Úspěšní žadatelé dostanou časovou jízdenku Interrail, která by jinak stála 258 eur (přibližně 6700 korun). Cestovat na ni mohou až 30 dní v období od března 2022 do února 2023. Kvůli nejasnostem ohledně dalších koronavirových omezení bude možné využít flexibilní rezervace, datum odjezdu lze měnit až do okamžiku odjezdu.

Nezapomeňte cestovní pojištění!

Zdroj: Shutterstock

Srovnáme i sjednáme

Řekla vám kartářka, šéf nebo rodina, že vás čeká cesta? Bude se hodit cestovní pojištění. Stojí pár korun, ale když se něco stane, může mít hodnotu milionovou.

Rádi pomůžeme s porovnáním cestovka, aby vyhovovalo vašim potřebám, a přitom bylo levné. A budete-li chtít, rovnou ho tu můžete za pár minut online sjednat.

K dispozici jsou dvě varianty. Neflexibilní je omezena na dvě země. U flexibilní sice není počet zemí omezen, je však omezen počet dnů k cestování (pobyt v zahraničí sice může trvat měsíc, ale bezplatnou jízdenku lze využít jen několik dní). Jízdenka platí primárně pro vlaky, nicméně u jinak nedostupných míst ji lze využít i pro autobusy nebo trajekty. EU platí jenom samotnou jízdenku, ne ubytování, jídlo, pojištění nebo další související výdaje.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Součástí přihlášky je kvíz obecných znalostí o Evropské unii a iniciativ zaměřených na mladé lidi. Žadatelé také mají odhadnout, kolik osob se v tomto kole přihlásí. Čím víc se bude odhad blížit správné odpovědi, tím víc bodů uchazeč získá. Na základě tohoto odhadu pak organizátoři uchazeče seřadí. Každý členský stát má přidělen počet jízdenek podle svého podílu na počtu obyvatel EU.

Iniciativu DiscoverEU spustila Evropská komise v červnu 2018. V letech 2018 až 2019 se přihlásilo 350 tisíc zájemců, k dispozici bylo 70 tisíc jízdenek.

Organizátoři předpokládají, že účastníci se podělí o zážitky z cestování na sociálních sítích, případně po návratu uspořádají prezentaci pro své okolí. Nejde ale o povinnost.

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Nejhledanější kurzy měn

Euro24,355+0,00 Kč
Americký dolar22,601-0,02 Kč
Britská libra28,423+0,02 Kč
Švýcarský frank25,809+0,03 Kč
Turecká lira0,7800,00 Kč

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 10. 2021 9:09

Už od mala je třeba ukazovat, že je něco zadarmo, že se o někoho někdo postará. Standardy rozdávání vtloukat do hlavy co nejdříve to jde. Socialistická EU kráčí vstříc světlým zítřkům, zpátky ni krok!

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej

7. 12. 2023 | Petr Kučera

Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej

Od března 2024 v Česku výrazně zdraží roční dálniční známka. Desetidenní a měsíční známky naopak zlevní. Současně začne platit jednodenní.

Jak si koupit dálniční známku během několika minut?

5. 12. 2023 | PR text

Jak si koupit dálniční známku během několika minut?

Rok 2021 s sebou přinesl podstatné změny pro všechny provozovatele vozidel. Jednou z těch nejpodstatnějších byl konec typických nalepovacích dálničních známek. Jak a kde pořídíte modernější... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

1. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

24. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz bude od svých zákazníků sbírat použité PET lahve. Přinejmenším o dva roky tak předbíhá legislativu, která zavede povinné zálohování.

Partners Financial Services