Nezaplatíš pokutu, nepojedeš dál. Řidiče čeká zpřísnění

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 1. 10. 2021 06:00 | 77 komentářů
Nezaplatíš pokutu, nepojedeš dál. Řidiče čeká zpřísnění

Zdroj: Shutterstock

Policisté, celníci a obecní strážníci budou moci při silniční kontrole požadovat, aby řidič vozidla uhradil nedoplatek pravomocné pokuty za dopravní přestupek. Když to odmítne, mohou mu vozidlo odstavit a zadržet registrační značku, popřípadě na vozidlo nasadit botičku.

Počítá s tím novela zákonů o Policii ČR, Celní správě a obecní policii, kterou v září schválili poslanci. S návrhem přišlo ministerstvo vnitra už loni. Novela teď míří k senátorům, komplikace se nečekají – ve sněmovně ji podpořilo 155 poslanců z vládních i opozičních stran.

Zpřísnění má fungovat od 1. ledna 2022. Týkalo by se nejen nedoplatků za pokuty samotného řidiče, ale také provozovatele vozidla.

„Cílem je zlepšit dlouhodobě nedostatečnou vymahatelnost pravomocně uložených pokut, zejména těch za dopravní přestupky, které nebyly zaplaceny na místě a byly následně předány do takzvané dělené správy k vymožení,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček.

„Neuhrazených pokut, které policisté udělili a předali celní správě k vymožení, je téměř 60 %. Lepší vymahatelnost sankcí za dopravní přestupky tak zajistí vyšší míru dodržování pravidel silničního provozu a zvýší bezpečnost na silnicích,“ dodává Hamáček.

Zákon výslovně stanoví, že řidič dostane možnost zaplatit pokutu na místě v hotovosti či platební kartou.

Podle poslance Radka Kotena míří novela i proti zahraničním řidičům, kteří z Česka odjedou a pokutu už dál neřeší. „Pokud se podíváme na západ od nás anebo i směrem k Maďarsku, tam tato pravidla platí. Pokud zastaví německý, rakouský, maďarský, policista takové vozidlo, které tam už spáchalo přestupek, tak mu v podstatě znemožní jízdu – buď mu seberou SPZ, nebo mu dají botičku – a vyčkají na zaplacení nezaplacených pokut,“ říká.

Tankuje vás kvalita?

Zdroj: Shutterstock

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které letos nabyly právní moci.

Kde prodávali špatný benzin a naftu? Nový přehled pokut od ČOI

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+176
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 77 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 10. 2021 13:53, Michal Kubeček

Podle článku to vypadá, že se to nemá týkat přestupku, který jste právě udělal, ale dluhů za nezaplacené dřívější pokuty. S tím by se ještě dalo - byť s výhradami - souhlasit, ale ta druhá část, kdy by měl být řidič potrestán za to, že odmítne nebo nemůže zaplatit dluh někoho jiného, to je naprosto absurdní. Doufám, že ÚS odvede lepší práci než naši zákonodárci, až se k němu tenhle paskvil dostane.

Zobrazit celé vlákno

+89
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 10. 2021 16:19, Petr

Jak to asi bude,kdyz povezu rychle se kazici zbozi v dodávce,a na druhé straně republiky mě zastaví, zjistí nedoplatek,..nezaplatim..asi zapleti stát škodu na zboží,preci nemuzou do meho problemu zatahovat treti osobu, zaměstnavatele..a potazmo me o praci pripravi..

Zobrazit celé vlákno

-16
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (77 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Slevy v dopravě klesnou, ale zůstanou vyšší než do roku 2018

19. 1. 2022 | Petr Kučera | 13 komentářů

Slevy v dopravě klesnou, ale zůstanou vyšší než do roku 2018

Státem poskytované slevy ve veřejné dopravě pro děti, studenty a seniory klesnou od dubna na 50 procent z dosavadních 75 procent. Rozhodla o tom vláda na návrh ministra dopravy Martina... celý článek

Dostali byste řidičák? Vyzkoušejte nové otázky

18. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Dostali byste řidičák? Vyzkoušejte nové otázky

Na zájemce o řidičský průkaz čekají nové testové otázky. Ty se zaměřují na řešení častých situací na silnicích, jako je například jízda za snížené viditelnosti či řešení situací na... celý článek

Nemáte prošlý řidičák? Víc než sto tisíc od loňska neplatí

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Nemáte prošlý řidičák? Víc než sto tisíc od loňska neplatí

Letos vyprší platnost více než 400 tisícům řidičských průkazů. Zároveň zbývá vyměnit více než sto tisíc, kterým skončila platnost už v loňském roce a jejich držitelé si zatím nepožádali... celý článek

Zelená karta stačí v mobilu. Úřad zrušil pokutu

4. 1. 2022 | Jana Divinová | 5 komentářů

Zelená karta stačí v mobilu. Úřad zrušil pokutu

Ministerstvo: Ze zákona nevyplývá, že by řidič při silniční kontrole musel předložit doklad o povinném ručení na papíře. Může být i v elektronické podobě – pokud ji má u sebe.

Změny v dopravě. Nová pravidla nejen pro řidiče

2. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 16 komentářů

Změny v dopravě. Nová pravidla nejen pro řidiče

Za neoprávněné stání na parkovišti vyhrazeném pro osoby se zdravotním postižením se vedle pokuty budou od 1. ledna 2022 nově zapisovat i dva body do bodového hodnocení řidičů. Stejně... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.