Nezaplatíš pokutu, nepojedeš dál. Řidiče čeká zpřísnění

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 1. 10. 2021 | 77 komentářů
Nezaplatíš pokutu, nepojedeš dál. Řidiče čeká zpřísnění

Zdroj: Shutterstock

Policisté, celníci a obecní strážníci budou moci při silniční kontrole požadovat, aby řidič vozidla uhradil nedoplatek pravomocné pokuty za dopravní přestupek. Když to odmítne, mohou mu vozidlo odstavit a zadržet registrační značku, popřípadě na vozidlo nasadit botičku.

Počítá s tím novela zákonů o Policii ČR, Celní správě a obecní policii, kterou v září schválili poslanci. S návrhem přišlo ministerstvo vnitra už loni. Novela teď míří k senátorům, komplikace se nečekají – ve sněmovně ji podpořilo 155 poslanců z vládních i opozičních stran.

Zpřísnění má fungovat od 1. ledna 2022. Týkalo by se nejen nedoplatků za pokuty samotného řidiče, ale také provozovatele vozidla.

„Cílem je zlepšit dlouhodobě nedostatečnou vymahatelnost pravomocně uložených pokut, zejména těch za dopravní přestupky, které nebyly zaplaceny na místě a byly následně předány do takzvané dělené správy k vymožení,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček.

„Neuhrazených pokut, které policisté udělili a předali celní správě k vymožení, je téměř 60 %. Lepší vymahatelnost sankcí za dopravní přestupky tak zajistí vyšší míru dodržování pravidel silničního provozu a zvýší bezpečnost na silnicích,“ dodává Hamáček.

Zákon výslovně stanoví, že řidič dostane možnost zaplatit pokutu na místě v hotovosti či platební kartou.

Podle poslance Radka Kotena míří novela i proti zahraničním řidičům, kteří z Česka odjedou a pokutu už dál neřeší. „Pokud se podíváme na západ od nás anebo i směrem k Maďarsku, tam tato pravidla platí. Pokud zastaví německý, rakouský, maďarský, policista takové vozidlo, které tam už spáchalo přestupek, tak mu v podstatě znemožní jízdu – buď mu seberou SPZ, nebo mu dají botičku – a vyčkají na zaplacení nezaplacených pokut,“ říká.

Tankuje vás kvalita?

Zdroj: Shutterstock

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které letos nabyly právní moci.

Kde prodávali špatný benzin a naftu? Nový přehled pokut od ČOI

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+177
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 77 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 10. 2021 13:53, Michal Kubeček

Podle článku to vypadá, že se to nemá týkat přestupku, který jste právě udělal, ale dluhů za nezaplacené dřívější pokuty. S tím by se ještě dalo - byť s výhradami - souhlasit, ale ta druhá část, kdy by měl být řidič potrestán za to, že odmítne nebo nemůže zaplatit dluh někoho jiného, to je naprosto absurdní. Doufám, že ÚS odvede lepší práci než naši zákonodárci, až se k němu tenhle paskvil dostane.

Zobrazit celé vlákno

+90
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 10. 2021 16:19, Petr

Jak to asi bude,kdyz povezu rychle se kazici zbozi v dodávce,a na druhé straně republiky mě zastaví, zjistí nedoplatek,..nezaplatim..asi zapleti stát škodu na zboží,preci nemuzou do meho problemu zatahovat treti osobu, zaměstnavatele..a potazmo me o praci pripravi..

Zobrazit celé vlákno

-16
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (77 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

16. 1. 2023 | Jana Divinová

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

Cestující už nemusejí hledat nejbližší automat nebo riskovat problémy s odloženou platností elektronické jízdenky. Definitivně tím končí prodej jízdenek u řidičů na městských spojích. celý článek

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

14. 1. 2023 | Vojtěch Dobeš

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

Sotva jsme si zvykli na samotnou existenci hybridních a elektrických aut, už je tu celá řada druhů. Většinu hybridních modelů na trhu dnes tvoří light verze, zvané mild-hybrid, nebo... celý článek

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

4. 1. 2023 | Petr Kučera

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

Jednodušší bodový systém, přísnější pokuty za závažné přestupky, řidičák už od 17 let pod dohledem mentora nebo řidičák na zkoušku. To jsou hlavní změny, které mají fungovat od roku... celý článek

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

21. 12. 2022 | Arnošt Barna | 2 komentáře

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

Poté, co na konci října titulky ohlásily „konec tradičních aut“, začala téma řešit široká veřejnost. Co bude ukončení prodejů tradičních vozů znamenat v praxi? V čem se bude jezdit?... celý článek

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

15. 12. 2022 | Veronika Doskočilová

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

Videí, jak se lidé na náledí nedokážou udržet na nohou, je plný internet. Teď se můžete pobavit i na ulici. Málokomu je však do smíchu, když na chodníku uklouzne on sám a zraní se.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.