Podvodníci lákají na levné ojetiny. Vezmou zálohu a zmizí

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 20. 9. 2021 | 1 komentář
Podvodníci lákají na levné ojetiny. Vezmou zálohu a zmizí

Zdroj: Shutterstock

Pozor na podvodné inzeráty ojetých aut, které lákají na nízkou cenu a chtějí zálohu předem. Podle Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů (APPAA) lze na podobné nabídky teď snadno narazit.

Podvodníci se snaží využít současné zvýšené poptávky, a tedy i vyšších cen ojetých vozů. Na internetu se čím dál tím častěji objevují nabídky na neexistující vozy za nižší ceny, než jsou v danou chvíli obvyklé.

„Velmi často chce prodávající po zájemci o levný vůz inzerovaný na internetu zaslat nějakou zálohu. Jakmile se tak ale stane, zmizí záloha, prodejce i auto,“ říká Petr Přikryl, předseda Asociace APPAA. Ta v poslední době registruje už několik stížností od zákazníků, kteří se s podvodným jednáním setkali.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Automobilový vůz
Zdroj: Shutterstock

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

„Doporučujeme vybírat ojeté auto pouze tam, kde si ho může zákazník fyzicky prohlédnout, případně si ho nechat zkontrolovat vlastním mechanikem přímo u prodejce nebo v autoservisu,“ dodává Přikryl. Při nakupování auta formou online prodeje je potom podle něj potřeba vybírat u opravdu zavedeného prodejce a rozhodně nic neplatit předem.

Současná situace nahrává těm, kdo chtějí svůj vůz prodat. „Výkupní ceny rostou v podstatě ze dne na den. Na jedné straně poklesla aktuální nabídka ojetin o celých 30 procent, ale na druhé straně vzrostla poptávka o celou čtvrtinu. Tato situace potrvá určitě nejméně do konce letošního roku,“ předpokládá Přikryl.

Situaci na trhu s ojetinami výrazně ovlivnil minulý covidový rok. „Loni se z velké části přestala prodávat nová auta nebo se omezovaly operativní leasingy. Z trhu tak zmizela roční a dvouletá auta, která tvoří značnou část prodeje ojetin. Výrazně klesl i dovoz ojetých aut, za poslední rok je to asi o 20 tisíc méně. Po uvolnění lidé auta nakupovat naopak chtějí. Za poslední rok tak cena ojetin vyrostla o víc než desetinu, což u průměrné ceny dělá přes 20 tisíc korun,“ řekl v nedávném rozhovoru pro wen Peníze.cz Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

auta, autobazary, doprava, ojetiny, podvod

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, odejde z vedení skupiny Packeta. Ve funkci CEO ji nahradí Erich Čomor, oznámila firma. Střídání přichází krátce po změně majitele této skupiny. celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

24. 1. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

22. 1. 2024 | Pavla Adamcová

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

Také na cesty po Evropě by od příštího roku měla nově stačit zelená karta jen v elektronické podobě, například uložená v mobilním telefonu. 

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

1. 1. 2024 | Petr Kučera

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Projděte si, jaké novinky roku 2024 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Partners Financial Services