Wi-fi v metru končí, rychlá data pokryjí víc úseků

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 3. 8. 2020 16:30
Wi-fi v metru končí, rychlá data pokryjí víc úseků

Zdroj: DPP

Signál vysokorychlostní sítě LTE je nově také ve stanicích metra Českomoravská a Hradčanská včetně přilehlých tunelů. V srpnu se přidají ještě Dejvická, Karlovo náměstí a Můstek na lince B.

Díky tomu budou mobilní a datové služby fungovat nepřerušovaně v celém úseku linky A od Nemocnice Motol až po Muzeum. Pochlubil se tím pražský dopravní podnik společně s operátory a společností CETIN.

Zatím nejrozsáhlejší pokrytí má linka C – jde o dvanáct stanic včetně tunelů od Nádraží Holešovice do Roztyl. Na lince B jsou pokryty úseky Florenc – Českomoravská (pět stanic) a Smíchovské nádraží – Anděl (dvě stanice).

V září přibude LTE signál ve stanicích Chodov, Opatov a Háje. Během posledního čtvrtletí letošního roku mají následovat Národní třída, Náměstí Republiky, Náměstí Míru a další dvě stanice v Praze 3 nebo Praze 5 v závislosti na zahájení prací na modernizaci stanice Jiřího z Poděbrad.

„Do konce letošního roku by tak měla vysokorychlostní síť LTE fungovat v metru v celém širším centru Prahy. Na příští rok zbyde pokrýt 22 stanic a přilehlých tunelů pražského metra,“ říká šéf dopravního podniku Petr Witowski.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Současně však skončí pilotní provoz vlastní wi-fi. „Chceme ve spolupráci s operátory rozšiřovat do celé sítě pražského metra nejmodernější technologie, což je v tuto chvíli vysokorychlostní síť LTE, v budoucnu pak i 5G. Nechceme podporovat dvoukolejnost a zbytečně vynakládat další prostředky na budování a provozování paralelního systému, který nikdy nemůže poskytnout takovou rychlost, kvalitu a stabilitu signálu jako síť LTE,“ vysvětluje Witowski.

„Náklady dopravního podniku na vybudování vlastní sítě wi-fi ve stanicích metra, bez pokrytí tunelů, by se pohybovaly ve stovkách milionů korun, další desítky milionů ročně by nás stál provoz a údržba celého systému,“ upřesňuje. „Tyto prostředky jsme ušetřili, když jsme se rozhodli pokrýt metro sítí LTE. O její instalaci, provoz a údržbu se stará konsorcium operátorů a společnost CETIN. Pro představu: pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi metra sítí LTE stojí v průměru 10 milionů korun v závislosti na jeho délce,“ dodává.

Wi-fi signál byl dostupný v osmi stanicích metra: na lince A na Muzeu, na lince B na Florenci, Náměstí Republiky a Smíchovském nádraží a na lince C na Florenci, Hlavním nádraží, Muzeu a na Pražského povstání. Všechny tyto stanice, vyjma Náměstí Republiky, už v současnosti pokrývá signál vysokorychlostní sítě LTE – včetně přilehlých tunelů, kam wi-fi síť nedosahovala. Na Náměstí Republiky bude LTE síť k dispozici na podzim letošního roku.

Rychlík
Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality, praktické tipy ani zajímavé rozhovory! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.