Hranice se Slovenskem a Rakouskem se otevřou bez omezení

| rubrika: Aktuality | 3. 6. 2020 13:00 | 2 komentáře

Zdroj: Shutterstock/CameraCraft

Od půlnoci z dneška na zítřek se plně obnoví volný pohyb mezi Českem a Slovenskem bez omezení. „Od půlnoci se můžou Češi a Slováci normálně pohybovat tak, jako to bylo před tím, než byl ten vir,“ řekl premiér Andrej Babiš.

Dohoda se Slovenskem proběhla už před dvěma dny, ale zůstávala tajná až do dnešní návštěvy slovenského předsedy vlády Igora Matoviče v Praze.

Od minulé středy mohou Češi na Slovensko a Maďarsko bez povinnosti předkládat negativní test na koronavirus nebo jít do karantény, pokud se vrátí do 48 hodin. Hranice museli překračovat jenom na oficiálních přechodech, a to s formulářem potvrzeným při opuštění republiky i při návratu.

Hranice s Českem a dalšími státy – kromě Itálie – od čtvrtka naplno otevře i Rakousko. Oznámil to rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg, informuje veřejnoprávní televize ORF.

Česká vláda v pondělí rozhodla, že od 15. června se začne cestovat do zahraničí podle takzvaného semaforu. Ministerstvo zdravotnictví rozděluje státy Evropské unie a dalších země schengenského prostoru do tří kategorií, do většiny z nich nebude Česko omezovat ani vycestování, ani návrat. Konec omezení z české strany ale automaticky neznamená, že vstup povolí také příslušná země.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.