Cestování podle semaforu. Vláda řekla, jak otevře hranice

| rubrika: Aktuality | 1. 6. 2020 20:16 | 9 komentářů

Zdroj: Shutterstock

Od půlky června se začne cestovat do zahraničí podle takzvaného semaforu. Vláda schválila mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které rozděluje státy Evropské unie a dalších země schengenského prostoru do tří kategorií.

Podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) budou země označeny zelenou, oranžovou nebo červenou barvou dle rizika nákazy.

„Do zemí s nízkým rizikem, tedy do těch, které budou označeny zelenou barvou, bude možné od 15. června cestovat bez udání důvodu, tedy i na dovolenou, a to bez nutnosti karantény nebo předložení negativního testu,“ říká ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Upozorňuji, že to je opatření přijaté z české strany. Některé země, jako třeba Polsko, zřejmě nadále turisty na své území vpouštět nebudou. Volné cestování naopak bude třeba do Chorvatska, Bulharska nebo Řecka,“ dodává Petříček. Zelené jsou nyní i všechny sousední země.

Do zemí se středním rizikem (oranžová barva) mají pro české občany platit stejná pravidla jako pro cestování do států s nízkým rizikem, tedy cestování bez omezení. Pro cizince bude při cestování do Česka platit povinnost předložit negativní test nebo nastoupit do karantény.

Do zemí s vysokým rizikem nákazy (červená barva) bude platit povinnost předložit negativní test nebo nastoupit karanténu při návratu do ČR jak pro české občany, tak pro cizince. Momentálně sem patří Velká Británie a Švédsko.

Data ECDC plánuje ministerstvo zdravotnictví vyhodnocovat jednou týdně, na jejich základě chce zařazení zemí případně měnit podle vývoje tamní epidemiologické situace.

Cestování do dalších zemí se na české straně bude řídit dosud platnými pravidly. Kdo se vrátí ze zahraničí, musí do karantény, pokud nemá negativní test na Covid-19, který není starší jak čtyři dny.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 6. 2020 10:03, Jana

A kdy se otevřou další země. Ty mimo EU?

+1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.