Česko otevře všechny přechody do Německa a Rakouska

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 25. 5. 2020
Česko otevře všechny přechody do Německa a Rakouska

Zdroj: Shutterstock

Od úterý budou otevřeny všechny přechody na hranicích s Německem a Rakouskem. Kontroly na nich nově proběhnou jen namátkově. Na nových pravidlech se dnes dohodla vláda.

„S německými a rakouskými kolegy jsme vyjednali, aby podmínky byly podobné i u nich,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček. Překračovat hranice na stanovených místech bude možné bez časového omezení.

Lidé se při návratu dál budou muset prokázat buď negativním testem na nemoc covid-19, nebo jít na 14 dní do karantény.

Místa ke kontrole bude policie podle Hamáčka vybírat flexibilně na základě vyhodnocení epidemiologického rizika ve spolupráci s hygieniky. „Dojde tak k zásadnímu snížení personální náročnosti kontrol pro policii a otevření dalších míst pro překračování hranic,“ říká ministr vnitra.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Některá mimořádná opatření na hranicích zůstávají: Až do 13. června platí takzvaná ochrana vnitřních hranic, překračovat hranice mimo stanovená místa je do té doby stále zakázáno. Česko zatím také neumožňuje vstup na své území z důvodu turismu.

Další uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 8. června. Tehdy má Česko upustit od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze zemí, které jsou z epidemiologického hlediska nerizikové.

Mezi nerizikovými státy by dnes byly například Rakousko, Slovensko, Chorvatsko, Řecko nebo Bulharsko. Ministerstvo zdravotnictví bude spravovat a pravidelně aktualizovat seznam rizikových zemí.

Zůstávají také omezení na druhé straně hranic. Do Německa dovolují příjezd cizinců jen v povolených případech, jako je cesta za prací nebo k doktorovi. Na nákup tam tedy ještě nevyrážejte. Do Rakouska zase potřebujete negativní test na koronavirus, i když země v minulém týdnu otevřela hranice s Českem.

Jak se dostat ven?

Přísný zákaz skončil, omezení ale trvají dál. Projděte si odpovědi na časté otázky k cestování v době koronaviru.

Jak jsou otevřené hranice: Chcete jet za prací, na výlet nebo nákup?

Na hranicích se Slovenskem a Polskem stále zůstává znovuzavedená ochrana vnitřních hranic ze strany Polska a Slovenska. I zde musejí lidé na české straně očekávat cílené a namátkové kontroly. O místech, kde lze hranice překročit, ale rozhoduje polská a slovenská strana.

Od úterý se také otevírají další letiště pro lety v schengenském prostoru. Nově půjde využít letiště Brno/Tuřany, Karlovy Vary, Ostrava/Mošnov, Pardubice a Praha/Kbely. Dosud to jde jen přes pražskou Ruzyni.

Zástupci vlády jednají o dalším uvolňování režimu na hranicích se svými zahraničními kolegy. Podle premiéra Andreje Babiše by bylo ideální kompletně hranice se všemi sousedními státy otevřít od 15. června.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

16. 1. 2023 | Jana Divinová

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

Cestující už nemusejí hledat nejbližší automat nebo riskovat problémy s odloženou platností elektronické jízdenky. Definitivně tím končí prodej jízdenek u řidičů na městských spojích. celý článek

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

14. 1. 2023 | Vojtěch Dobeš

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

Sotva jsme si zvykli na samotnou existenci hybridních a elektrických aut, už je tu celá řada druhů. Většinu hybridních modelů na trhu dnes tvoří light verze, zvané mild-hybrid, nebo... celý článek

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

4. 1. 2023 | Petr Kučera

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

Jednodušší bodový systém, přísnější pokuty za závažné přestupky, řidičák už od 17 let pod dohledem mentora nebo řidičák na zkoušku. To jsou hlavní změny, které mají fungovat od roku... celý článek

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

21. 12. 2022 | Arnošt Barna | 2 komentáře

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

Poté, co na konci října titulky ohlásily „konec tradičních aut“, začala téma řešit široká veřejnost. Co bude ukončení prodejů tradičních vozů znamenat v praxi? V čem se bude jezdit?... celý článek

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

15. 12. 2022 | Veronika Doskočilová

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

Videí, jak se lidé na náledí nedokážou udržet na nohou, je plný internet. Teď se můžete pobavit i na ulici. Málokomu je však do smíchu, když na chodníku uklouzne on sám a zraní se.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.