Česko otevře všechny přechody do Německa a Rakouska

| rubrika: Aktuality | 25. 5. 2020 19:04

Zdroj: Shutterstock

Od úterý budou otevřeny všechny přechody na hranicích s Německem a Rakouskem. Kontroly na nich nově proběhnou jen namátkově. Na nových pravidlech se dnes dohodla vláda.

„S německými a rakouskými kolegy jsme vyjednali, aby podmínky byly podobné i u nich,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček. Překračovat hranice na stanovených místech bude možné bez časového omezení.

Lidé se při návratu dál budou muset prokázat buď negativním testem na nemoc covid-19, nebo jít na 14 dní do karantény.

Místa ke kontrole bude policie podle Hamáčka vybírat flexibilně na základě vyhodnocení epidemiologického rizika ve spolupráci s hygieniky. „Dojde tak k zásadnímu snížení personální náročnosti kontrol pro policii a otevření dalších míst pro překračování hranic,“ říká ministr vnitra.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Některá mimořádná opatření na hranicích zůstávají: Až do 13. června platí takzvaná ochrana vnitřních hranic, překračovat hranice mimo stanovená místa je do té doby stále zakázáno. Česko zatím také neumožňuje vstup na své území z důvodu turismu.

Další uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 8. června. Tehdy má Česko upustit od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze zemí, které jsou z epidemiologického hlediska nerizikové.

Mezi nerizikovými státy by dnes byly například Rakousko, Slovensko, Chorvatsko, Řecko nebo Bulharsko. Ministerstvo zdravotnictví bude spravovat a pravidelně aktualizovat seznam rizikových zemí.

Zůstávají také omezení na druhé straně hranic. Do Německa dovolují příjezd cizinců jen v povolených případech, jako je cesta za prací nebo k doktorovi. Na nákup tam tedy ještě nevyrážejte. Do Rakouska zase potřebujete negativní test na koronavirus, i když země v minulém týdnu otevřela hranice s Českem.

Jak se dostat ven?

Přísný zákaz skončil, omezení ale trvají dál. Projděte si odpovědi na časté otázky k cestování v době koronaviru.

Jak jsou otevřené hranice: Chcete jet za prací, na výlet nebo nákup?

Na hranicích se Slovenskem a Polskem stále zůstává znovuzavedená ochrana vnitřních hranic ze strany Polska a Slovenska. I zde musejí lidé na české straně očekávat cílené a namátkové kontroly. O místech, kde lze hranice překročit, ale rozhoduje polská a slovenská strana.

Od úterý se také otevírají další letiště pro lety v schengenském prostoru. Nově půjde využít letiště Brno/Tuřany, Karlovy Vary, Ostrava/Mošnov, Pardubice a Praha/Kbely. Dosud to jde jen přes pražskou Ruzyni.

Zástupci vlády jednají o dalším uvolňování režimu na hranicích se svými zahraničními kolegy. Podle premiéra Andreje Babiše by bylo ideální kompletně hranice se všemi sousedními státy otevřít od 15. června.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.