Jak jsou otevřené hranice: Chcete jet za prací, na výlet nebo nákup?

Jiří Hovorka | rubrika: Jak na to | 5. 5. 2020 | 3 komentáře
Přísný zákaz skončil, omezení ale trvají dál. Projděte si odpovědi na časté otázky k cestování v době koronaviru.
Jak jsou otevřené hranice: Chcete jet za prací, na výlet nebo nákup?

Zdroj: Shutterstock

Jsou už otevřené hranice?

Formálně ano. Vláda na konci dubna zrušila omezení volného pohybu, což se teď týká i překračování státních hranic. V praxi ale narazíte na několik podstatných omezení:

Hranice lze překračovat jenom na přechodech, které jsou otevřené. A přestože z Česka už můžete vycestovat bez udání důvodu, podmínky pro vstup v sousedních zemích vám takovou volnost nedávají. Pohyb osob ze zahraničí je ve většině evropských zemích, včetně Česka, omezen. Odkazy najdete pod mapou na konci článku.

Ministerstvo zahraničí navíc dál nedoporučuje vycestovávat, pokud nejde o nezbytné případy. Upozorňuje, že každý, kdo chce nyní za hranice, si má předem zjistit konkrétní podmínky v cílové zemi.

Postupně si to ukážeme na konkrétních příkladech.

Můžu vyjet na nákup?

Ne. A to přesto, že česká pravidla to nezakazují. „Osoby žijící na území České republiky mohou vycestovávat, aniž by na hranici byl kontrolován účel jejich vycestování,“ píše ministerstvo vnitra.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Jenže: Okolní státy umožňují příjezd do nich jenom v povolených případech. Jde především o cesty za prací (zaměstnáním či podnikáním), za rodinou nebo třeba k doktorovi. Nákupy mezi těmito povolenými případy nejsou – ani v Německu, ani v Polsku, ani Rakousku, ani na Slovensku.

Můžu vyjet za prací?

Ano, ale kromě front na přechodech se musíte připravit i na další těžkosti. Pro většinu lidí pracujících za hranicemi platí, že když vyjedou a následně se vrátí, musí do 14denní karantény. Ta není nutná, když se na hranicích jednou za měsíc prokážou negativním testem na covid-19. Test nesmí být starší než čtyři dny. Zájemce si ho platí sám, přijde na 2000 až 3000 korun.

Výjimku mají příhraniční zaměstnanci ve zdravotnictví, integrovaném záchranném systému, sociálních službách a subjektech kritické infrastruktury. Ti mohou vycestovat bez karantény při návratu. Nemusejí tedy na hranicích předkládat ani negativní test. Totéž platí u pracovníků v mezinárodní dopravě nebo diplomatů.

Můžu vyjet za rodinou nebo k doktorovi?

Můžete, ale v každé zemi to má jasně daná pravidla, která si dopředu ověřte.

Například: Když jedete za rodinou na Slovensko, musíte se na hranicích prokázat oddacím nebo rodným listem (stačí i kopie). Když jedete za rodinou do Polska, musíte tam po vstupu zůstat 14 dnů v karanténě. a třeba do Německa k lékaři můžete jenom v případě, že dané zdravotní ošetření lze provést pouze v Německu a bez něj by došlo k životu nebezpečnému zhoršení zdravotního stavu. S rýmou tam teď tedy nejezděte.

Zároveň stále platí základní pravidlo: po návratu do Česka musíte do karantény, pokud si neobstaráte (a nezaplatíte) negativní test na covid-19. Ten musíte hygienické stanici předložit do 72 hodin od vstupu do Česka.

Můžu jít na krátký výlet za hranice, nebo jet na kole třeba jenom do sousedního města?

Z toho, co už jsme si napsali, vyplývá, že ne. Do okolních států můžete vstoupit jenom v přesně vyjmenovaných výjimkách, jinak cizince nepouštějí. S výlety ani dovolenými tyto výjimky zatím nepočítají.

Můžu odjet na obchodní jednání, pracovní schůzku nebo jako živnostník za zakázkou?

Česká pravidla umožňují vyjet na pracovní schůzku nebo realizaci zakázky v rámci samostatné výdělečné činnosti. Když se vrátíte do 72 hodin, nemusíte ani předkládat negativní test na covid-19 a nemusíte ani do karantény. Když se vrátíte za více jak 72 hodin, musíte mít test, nebo jdete do karantény na 14 dnů.

Opět si před vycestováním zjistěte pravidla v zemi, do které vyrážíte. Například Německo umožňuje přicestovat cizincům za výkonem výdělečné činnosti, Rakousko umožňuje cesty v rámci průmyslové a obchodní činnosti.

Jak to bude s dovolenou?

Tradiční země jako jsou Chorvatsko, Itálie, Španělsko nebo Řecko mají zatím uzavřené hranice pro cizince, kteří by chtěli přicestovat na dovolenou. Česká pravidla sice vycestovat umožňují, a to i za dovolenou, bude tedy záležet na postupném uvolnění podmínek v zahraničí. Na druhou stranu: Pokud by se epidemiologická situace začala opět zhoršovat, může dojít ke zpřísnění i v Česku.

Zdroj: ministerstvo vnitra ČR

Zdroj: ministerstvo vnitra ČR

Zdroj: ministerstvo vnitra ČR

Důležité odkazy:

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

24. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Čedok se stal hlavně pro starší a střední generace Čechů symbolem organizovaných zájezdů. Pojďme si připomenout historii nejstarší tuzemské cestovní kanceláře, která se začala psát... celý článek

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

22. 7. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Oblíbený benefit je dostupnější pro čím dál víc lidí. Teoreticky. Jenže salonky jsou rok od roku plnější, hlavně během dovolených. Provozovatelé salonkových sítí proto začali nabízet... celý článek

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

18. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo financí na základě sledování trhu rozhodlo, že pro taxi, u kterých zákazník zná cenu... celý článek

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

15. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

Cesta na dovolenou se může zkomplikovat nejen na letišti. Zpoždění nebo dokonce zrušení spoje postihne během léta i spoustu lidí, kteří chtějí cestovat vlakem nebo autobusem. Tady je... celý článek

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

11. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

Slovensko od srpna zavede jednodenní dálniční známku, která bude stát 5,40 eura (136 korun). Její cenu stanovila vláda, která schválila prováděcí vyhlášku k zákonu o dálniční známce.... celý článek

Partners Financial Services