Lidí, kteří spoří v penzijních fondech, po šesti letech přibylo

pk | rubrika: Aktuality | 20. 5. 2019

Penzijní spoření mělo ke konci letošního března sjednáno 4 442 424 lidí, což je o 5500 víc než na konci roku 2018. Celkový počet stoupl poprvé od roku 2013, kdy skončila možnost vstupovat do původního penzijního připojištění. Oznámila to Asociace penzijních společností ČR.

Počet klientů nových fondů (takzvaných účastnických, které jsou otevřené právě od roku 2013) překonal v prvním čtvrtletí poprvé hranici jednoho milionu, během ledna až března přibylo skoro 50 tisíc lidí.

„Penzijním společnostem se v prvním čtvrtletí také dařilo dobře zhodnocovat peníze v účastnických fondech. Ty vymazaly ztráty za celý loňský rok,“ říká mluvčí asociace Jan Sedláček. 

Už máte našetřeno?

Ani jeden ze „starých“ fondů loni neporazil inflaci. Jenom jediný se dostal aspoň nad hranici jednoho procenta. Přesto poprvé v posledních pěti letech výnosy rostly.

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Známe výsledky fondů


Po dvou letech půstu se fondy doplňkového penzijního spoření nadechují k růstu. Projděte si, jak zhodnotily vklady během letošního prvního čtvrtletí.

Nové penzijní fondy konečně zase rostou. Kolik vynášejí?

Zaměstnavatel přispívá do nových fondů doplňkového penzijního spoření 232 tisícům lidem, průměrná výše příspěvku je 914 korun měsíčně. V nových fondech můžou spořit i lidé mladší osmnácti let – ke konci čtvrtletí jich bylo už přes 48 tisíc.

Víc lidí dál zůstává ve starých fondech (bývalém penzijním připojištění – takzvaných transformovaných fondech, do nichž od roku 2013 už nemůžou vstupovat noví zájemci). Spoří si v nich 3 425 736 lidí, ale postupně jich ubývá – za leden až březen odešlo 44 290 lidí buď do penze, nebo do nových fondů.

Do starých fondů přispívá zaměstnavatel téměř 804 tisícům lidem, průměrný příspěvek dosahuje 831 korun.

„Po období úbytku klientů jsme se dostali do bodu, kdy počet lidí v soukromém spoření na penzi se státním příspěvkem začal opět růst. Ukazuje to, že nové fondy dokázaly lidi přesvědčit o svých výhodách,“ říká Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

„Přestože vývoj fondů ukazuje, že hodnota prostředků může kolísat, účastnické fondy dlouhodobě dosahují zajímavého zhodnocení. Na rozdíl od transformovaných fondů mohou lidé v účastnických fondech tedy očekávat lepší zhodnocení. A právě zhodnocení prostředků je v dlouhodobém spoření faktorem, který ovlivňuje výslednou naspořenou částku více než příspěvek účastníka nebo státní příspěvek,“ dodává Poklop.

Objem příspěvků ve starých (transformovaných) fondech dosahuje skoro 410 miliard korun, v nových (účastnických) fondech 48 miliard.

Předdůchod z doplňkového penzijního spoření ke konci března pobíralo 2447 lidí, průměrná výše předdůchodu činila 10 100 korun.

Jak vylepšit takzvaný třetí pilíř? Lidé by do něj vstupovali automaticky, ve hře je i státní fond, říká šéfka penzijní komise Danuše Nerudová ve velkém rozhovoru pro Peníze.cz.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Penzijní spoření má za sebou extrémní rok, hlásí fondy

14. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Penzijní spoření má za sebou extrémní rok, hlásí fondy

V takzvaném třetím pilíři důchodového systému, tedy v penzijních fondech se státním příspěvkem, si ke konci roku 2023 spořilo a investovalo celkem 4 225 016 lidí, což je o 165 158 méně... celý článek

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Pětina Čechů si nemůže šetřit na důchod. Nemáme na to, říkají

6. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Pětina Čechů si nemůže šetřit na důchod. Nemáme na to, říkají

Dvě třetiny obyvatel Česka (66,7 %) si pravidelně odkládají část peněz na dobu, kdy už nebudou pracovat – tedy aby si mohly zpříjemnit důchod. Ukázal to internetový průzkum, který na... celý článek

Důchodci, o příspěvek k penzijku nepřijdete, slibují první společnosti

5. 2. 2024 | Olga Skalková | 3 komentáře

Důchodci, o příspěvek k penzijku nepřijdete, slibují první společnosti

Lidé, kterým byl přiznán starobní důchod, nebudou od července dostávat státní příspěvek k penzijnímu spoření. Část z nich ale může získat dočasnou náhradu od své penzijní společnosti.... celý článek

Další změny v důchodech? Experti radí, jak dál s reformou

30. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Další změny v důchodech? Experti radí, jak dál s reformou

Šesti expertů jsme se zeptali, co říkají na navrženou podobu důchodové reformy. A také na to, co by případně doplnili, nebo naopak vyškrtli.

Partners Financial Services