Lidí, kteří spoří v penzijních fondech, po šesti letech přibylo

pk | rubrika: Aktuality | 20. 5. 2019 14:40

Penzijní spoření mělo ke konci letošního března sjednáno 4 442 424 lidí, což je o 5500 víc než na konci roku 2018. Celkový počet stoupl poprvé od roku 2013, kdy skončila možnost vstupovat do původního penzijního připojištění. Oznámila to Asociace penzijních společností ČR.

Počet klientů nových fondů (takzvaných účastnických, které jsou otevřené právě od roku 2013) překonal v prvním čtvrtletí poprvé hranici jednoho milionu, během ledna až března přibylo skoro 50 tisíc lidí.

„Penzijním společnostem se v prvním čtvrtletí také dařilo dobře zhodnocovat peníze v účastnických fondech. Ty vymazaly ztráty za celý loňský rok,“ říká mluvčí asociace Jan Sedláček. 

Už máte našetřeno?

Ani jeden ze „starých“ fondů loni neporazil inflaci. Jenom jediný se dostal aspoň nad hranici jednoho procenta. Přesto poprvé v posledních pěti letech výnosy rostly.

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Známe výsledky fondů


Po dvou letech půstu se fondy doplňkového penzijního spoření nadechují k růstu. Projděte si, jak zhodnotily vklady během letošního prvního čtvrtletí.

Nové penzijní fondy konečně zase rostou. Kolik vynášejí?

Zaměstnavatel přispívá do nových fondů doplňkového penzijního spoření 232 tisícům lidem, průměrná výše příspěvku je 914 korun měsíčně. V nových fondech můžou spořit i lidé mladší osmnácti let – ke konci čtvrtletí jich bylo už přes 48 tisíc.

Víc lidí dál zůstává ve starých fondech (bývalém penzijním připojištění – takzvaných transformovaných fondech, do nichž od roku 2013 už nemůžou vstupovat noví zájemci). Spoří si v nich 3 425 736 lidí, ale postupně jich ubývá – za leden až březen odešlo 44 290 lidí buď do penze, nebo do nových fondů.

Do starých fondů přispívá zaměstnavatel téměř 804 tisícům lidem, průměrný příspěvek dosahuje 831 korun.

„Po období úbytku klientů jsme se dostali do bodu, kdy počet lidí v soukromém spoření na penzi se státním příspěvkem začal opět růst. Ukazuje to, že nové fondy dokázaly lidi přesvědčit o svých výhodách,“ říká Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

„Přestože vývoj fondů ukazuje, že hodnota prostředků může kolísat, účastnické fondy dlouhodobě dosahují zajímavého zhodnocení. Na rozdíl od transformovaných fondů mohou lidé v účastnických fondech tedy očekávat lepší zhodnocení. A právě zhodnocení prostředků je v dlouhodobém spoření faktorem, který ovlivňuje výslednou naspořenou částku více než příspěvek účastníka nebo státní příspěvek,“ dodává Poklop.

Objem příspěvků ve starých (transformovaných) fondech dosahuje skoro 410 miliard korun, v nových (účastnických) fondech 48 miliard.

Předdůchod z doplňkového penzijního spoření ke konci března pobíralo 2447 lidí, průměrná výše předdůchodu činila 10 100 korun.

Jak vylepšit takzvaný třetí pilíř? Lidé by do něj vstupovali automaticky, ve hře je i státní fond, říká šéfka penzijní komise Danuše Nerudová ve velkém rozhovoru pro Peníze.cz.

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Takhle změníme důchody. Projděte si plány stran

14. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Takhle změníme důchody. Projděte si plány stran

Skoro všechny strany před volbami slibují další růst důchodů. Skoro všechny slibují i reformu. A některé i ukazují, jak na to.

Překážkový běh. Jak vznikala nová penzijní společnost

12. 9. 2021 | Petr Borkovec | 8 komentářů

Překážkový běh. Jak vznikala nová penzijní společnost

Postavit z ničeho novou penzijní společnost napadlo Petra Borkovce v letadle cestou na olympiádu v únoru 2018. A teď píše, co všechno se muselo stát, než o tři roky a čtyři měsíce později... celý článek

Generali penzijní společnost má novou šéfku

6. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Generali penzijní společnost má novou šéfku

Lenka Kejíková se stala novou generální ředitelkou a předsedkyní představenstva Generali penzijní společnosti. Její jmenování bylo v uplynulých dnech schváleno Českou národní bankou. celý článek

Nová penzijní společnost: Dáme klientům bonus, říká šéfka investic

7. 8. 2021 | Martin Vlnas | 30 komentářů

Nová penzijní společnost: Dáme klientům bonus, říká šéfka investic

„Chceme penzijko přiblížit mladším lidem v produktivním věku, udělat ho přitažlivější, hravější,“ říká Lucie Simpartlová, šéfka Partners investiční společnosti o plánech nové penzijní... celý článek

Partners startují penzijní společnost. Chystají banku a míří za hranice

16. 6. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Partners startují penzijní společnost. Chystají banku a míří za hranice

Většina Čechů zůstává ve starých fondech penzijního připojištění, kde jim inflace požírá jejich úspory. Nová penzijní společnost to chce změnit a motivovat lidi k přechodu do fondů... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.