Lidí, kteří spoří v penzijních fondech, po šesti letech přibylo

pk | rubrika: Aktuality | 20. 5. 2019

Penzijní spoření mělo ke konci letošního března sjednáno 4 442 424 lidí, což je o 5500 víc než na konci roku 2018. Celkový počet stoupl poprvé od roku 2013, kdy skončila možnost vstupovat do původního penzijního připojištění. Oznámila to Asociace penzijních společností ČR.

Počet klientů nových fondů (takzvaných účastnických, které jsou otevřené právě od roku 2013) překonal v prvním čtvrtletí poprvé hranici jednoho milionu, během ledna až března přibylo skoro 50 tisíc lidí.

„Penzijním společnostem se v prvním čtvrtletí také dařilo dobře zhodnocovat peníze v účastnických fondech. Ty vymazaly ztráty za celý loňský rok,“ říká mluvčí asociace Jan Sedláček. 

Už máte našetřeno?

Ani jeden ze „starých“ fondů loni neporazil inflaci. Jenom jediný se dostal aspoň nad hranici jednoho procenta. Přesto poprvé v posledních pěti letech výnosy rostly.

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Známe výsledky fondů


Po dvou letech půstu se fondy doplňkového penzijního spoření nadechují k růstu. Projděte si, jak zhodnotily vklady během letošního prvního čtvrtletí.

Nové penzijní fondy konečně zase rostou. Kolik vynášejí?

Zaměstnavatel přispívá do nových fondů doplňkového penzijního spoření 232 tisícům lidem, průměrná výše příspěvku je 914 korun měsíčně. V nových fondech můžou spořit i lidé mladší osmnácti let – ke konci čtvrtletí jich bylo už přes 48 tisíc.

Víc lidí dál zůstává ve starých fondech (bývalém penzijním připojištění – takzvaných transformovaných fondech, do nichž od roku 2013 už nemůžou vstupovat noví zájemci). Spoří si v nich 3 425 736 lidí, ale postupně jich ubývá – za leden až březen odešlo 44 290 lidí buď do penze, nebo do nových fondů.

Do starých fondů přispívá zaměstnavatel téměř 804 tisícům lidem, průměrný příspěvek dosahuje 831 korun.

„Po období úbytku klientů jsme se dostali do bodu, kdy počet lidí v soukromém spoření na penzi se státním příspěvkem začal opět růst. Ukazuje to, že nové fondy dokázaly lidi přesvědčit o svých výhodách,“ říká Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

„Přestože vývoj fondů ukazuje, že hodnota prostředků může kolísat, účastnické fondy dlouhodobě dosahují zajímavého zhodnocení. Na rozdíl od transformovaných fondů mohou lidé v účastnických fondech tedy očekávat lepší zhodnocení. A právě zhodnocení prostředků je v dlouhodobém spoření faktorem, který ovlivňuje výslednou naspořenou částku více než příspěvek účastníka nebo státní příspěvek,“ dodává Poklop.

Objem příspěvků ve starých (transformovaných) fondech dosahuje skoro 410 miliard korun, v nových (účastnických) fondech 48 miliard.

Předdůchod z doplňkového penzijního spoření ke konci března pobíralo 2447 lidí, průměrná výše předdůchodu činila 10 100 korun.

Jak vylepšit takzvaný třetí pilíř? Lidé by do něj vstupovali automaticky, ve hře je i státní fond, říká šéfka penzijní komise Danuše Nerudová ve velkém rozhovoru pro Peníze.cz.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

17. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

Jaké jsou podmínky pro odchod do předčasného důchodu? Jak si ho správně načasovat? O kolik sníží penzi? Jak o něj žádat? Tady je praktický průvodce v otázkách a odpovědích.

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

11. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady je aktuální přehled pro rok 2023.

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

5. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

Na vysokou inflaci loni nedosáhl žádný z fondů doplňkového penzijního spoření. Jen třináct z 34 fondů skončilo alespoň v nominálním plusu. Projděte si výsledky účastnických fondů za... celý článek

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

1. 1. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2022 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.