Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

Vladimír Pikora | rubrika: Investiční kompas | 27. 9. 2023
Jen málo lidí rozumí akciím a s dluhopisy je to ještě těžší. Chce to trochu matematiky, umět odhadnout budoucí úrokové sazby, znát rizika. V čem investoři nejvíc tápou?
Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

Zdroj: Shutterstock

Otázka, kterou dostávám nejčastěji je: kdy investovat do dluhopisů. Obecně platí, že je výhodné do nich investovat v době, kdy jsou úrokové sazby vysoko a čeká se jejich pokles. Čím vyšší jsou úrokové sazby, tím dražší jsou dluhopisy pro emitenta a výhodnější pro investora. 

Podívejme se na to přes výnosy. Dejme tomu, že máte firemní dluhopis s pevným výnosem 11 procent na dva nebo tři roky. To je v době, kdy je základní úroková sazba sedm procent, jistě zajímavé. Jenže si zároveň představte, že se třeba čeká pokles úrokových sazeb na 4,5 procenta. Pak je těch 11 procent pevného výnosu na další roky ještě zajímavějších.

Když uložíte v tuto chvíli peníze do termínovaného vkladu, dostanete méně, než je úroková sazba. A vy přitom vyděláváte 11 procent. To je naprosto zlaté. Takže když si dnes, v době pořád relativně vysokých úrokových sazeb, uzamknete výnos na několik let dopředu, čím více bude úroková sazba klesat, tím lépe pro vás.

Vladimír Pikora

Zdroj: Dluhopisomat

Makroekonom, analytik finančních trhů a publicista, hlavní ekonom investiční skupiny CFG. Doktorát získal na Vysoké škole ekonomické v Praze. Nejprve působil jako hlavní ekonom Volksbank CZ, pak spoluzaložil analytický dům Next Finance a později vlastní Pikora Invest.

Lidé se také ptají, kde se dá do dluhopisů investovat. Ty nejlikvidnější jsou na burze, takže je možné využít obchodníky s cennými papíry. Ovšem je třeba vědět, že na burze najdete jen málo dluhopisů. Právě proto vznikly na internetu dluhopisové portály. Dluhopisy neemitují, ale propojí emitenta s investorem.

Každý vybírá dle svého

Kvalitní portály podrobují dluhopisy a jejich emitenty pečlivé kontrole a inzerují jen ty z nich, o kterých se domnívají, že jsou lepší než ty ostatní. Některé mají dokonce i skoring, kde se dočtete, jak je daný dluhopis vnímaný. Aby se výsledek nepovažoval za zaujatý, měl by se provádět objektivně, například na základě metodiky Ministerstva financí ČR. Podle skóringu či popisu dluhopisu si pak investor vybere ten, který mu vyhovuje. Někdo chce investovat na pět let, někdo na dva roky. Někdo je ochoten podstoupit vyšší riziko, jiný nikoliv.

Dobrá otázka je i to, kolik investovat do zlata. Běžně se říká, že nesmíte mít všechna vajíčka v jednom košíku, ale naopak je rozložit. Když pak s jedním upadnete a vajíčko se rozbije, tak přijdete jen o málo. Proto se doporučuje do portfolia zařadit mnoho aktiv: nemovitosti, akcie, dluhopisy, zlato a třeba i trochu kryptoměn. Dluhopisy by měly v optimálním portfoliu představovat zhruba 15 procent.

Partner článku

Partnerem článku je Dluhopisomat, uživateli nejlépe hodnocený dluhopisový portál v České republice. Poskytuje služby emitentům vydávajícím dluhopisy a investory informuje o bezpečnějších emisích. Je součástí investiční skupiny CFG, která na českém finančním trhu působí přes deset let.

Na co dát pozor

Než dluhopis koupíte, měli byste si pročíst všechny dokumenty, které jsou s ním spojené. Myslím tím hlavně emisní podmínky, kde zjistíte, jaké je u dluhopisu ručení, zda se vyplácí výnos na konci roku nebo kvartálně, jestli nevězí ve výnosu nějaký háček – například není pevný, ale váže se na nějaký vzoreček založený na úrokových sazbách.

Dost lidí se také domnívá, že když má dluhopis schválený prospekt od ČNB, jedná se o bezpečnou emisi. To ale nemusí být pravda. Prospekt o bezpečnosti či kvalitě dluhopisu vůbec nevypovídá. Je to pouze dokument, který stvrzuje, že byly splněny všechny zákonné podmínky k jeho vydání. Prospekt rozhodně nehodnotí obchodní plán emitenta či jeho zajištění.

Největším rizikem dluhopisu je, že nebude splacen. Zkrátka se ukáže, že obchodní plán emitenta nebyl dobrý a on nebyl schopný splácet. V tu chvíli se hodí mít dluhopis dobře zajištěný, a to jakoukoli formou. Mohou to být hmotná i nehmotná aktiva jako třeba auto, pohledávky, software nebo třeba nemovitost, kterou vnímám jako dobrou volbu. 

Pokud totiž máte dluhopis vhodně zajištěný, třeba ze 120 procent nemovitostí, nic se neděje. I když cena nemovitosti trochu poklesne, dá se vaše pohledávka plně pokrýt prodejem nemovitosti.

Text je součástí komerční části projektu Investiční kompas, ve kterém partneři představují svoje tipy, jak žít doslova bohatší život.

Jak porazit inflaciZdroj: peníze.cz

Vladimír Pikora

Makroekonom, analytik finančních trhů a publicista, hlavní ekonom investiční skupiny CFG, která mimo jiné provozuje projekt Dluhopisomat. Doktorát získal na Vysoké škole ekonomické v Praze. Nejprve působil jako hlavní ekonom... Další články autora.

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Podílové fondy: Evropské akcie OK, americké KO a bouchla dluhopisová bomba

11. 3. 2025 | Martin Mašát

Podílové fondy: Evropské akcie OK, americké KO a bouchla dluhopisová bomba

Nevypočitatelná politika nové americké vlády posílá dolů akcie tamějších firem. Mnoho investorů hledá jistoty v Evropě. Dluhopisy se v únoru držely, ale na začátku března přistála na... celý článek

Podílové fondy: Ceny akcií zasáhl Trump i válka umělých inteligencí

5. 2. 2025 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy: Ceny akcií zasáhl Trump i válka umělých inteligencí

Vstoupili jsme do éry, kdy je jisté jen to, že nic není jisté. Analýzu podílových fondů za leden přináší Martin Mašát, ekonom společnosti Partners.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku 2024. Známe výsledky

14. 1. 2025 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku 2024. Známe výsledky

Nejúspěšnější retailový fond v České republice vydělal v uplynulém roce 45 %, naopak nejméně úspěšný ztratil téměř 29 %. Projděte si výsledky rozdělené na akciové, dluhopisové, komoditní,... celý článek

Akcie zářily díky technologiím. Dluhopisy mají dobrý rok před sebou

7. 1. 2025 | Martin Mašát | 3 komentáře

Akcie zářily díky technologiím. Dluhopisy mají dobrý rok před sebou

Podílové fondy zaměřené na akcie sice v prosinci mírně propadaly, investorům to ale vrásky dělat nemusí. A ti, kteří sázejí spíš na dluhopisy, se můžou těšit na letošní bohatou sklizeň.... celý článek

Efekt Trump pomohl i investorům v podílových fondech

9. 12. 2024 | Martin Mašát | 1 komentář

Efekt Trump pomohl i investorům v podílových fondech

Po vítězství Donalda Trumpa můžou slavit i akcioví investoři, tedy minimálně ti, kteří kupují – třebas i přes podílové fondy – americké firmy. Ve zisku jsou ale i fondy zaměřené na... celý článek

Zjistěte zdarma cenu fotovoltaiky pro váš dům

Nezávislý srovnavač fotovoltaik Řešímto.cz

Partners Financial Services