Tomu se radši vyhněte. Nová kalkulačka poradí s dluhopisy

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 24. 1. 2020 11:05 | 3 komentáře

Zájemci o investice do firemních dluhopisů dostanou nástroj na vyhodnocování rizik. Spolu s odbornou veřejností ho chystá ministerstvo financí. To pro zájemce o firemní dluhopisy připravuje speciální kalkulačku, která po zadání patřičných dat, spočte rating a dá základní doporučení, o jak (ne)bezpečnou investici jde.

Kalkulačka nebude fungovat tak, že do ní zájemce zadá jenom jméno firmy, jejíž dluhopisy chce koupit, a hned dostane výsledek. Všechna vstupní data – třeba zda firma zveřejňuje výsledky hospodaření, jaké má tržby nebo dluhy – si investor musí sehnat sám. Kalkulačka se ptá třeba i na to, jak je firma stará, zda je znám její vlastník nebo kdo emisi dluhopisů prodává.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Po zadání všech dat kalkulačka vydá dluhopisu rating. Podle počtu získaných bodů se zařadí do jedné z pěti kategorií, od poměrně konzervativní investice s malým rizikem po velmi rizikovou investici.

Kalkulačka má sloužit jako orientační pomůcka hlavně u těch firem, které nemají rating od specializovaných ratingových firem.

Ministerstvo zároveň s kalkulačkou chystá i návody, jak s ní pracovat a jak se dostat k datům, která jsou pro výpočet ratingu důležitá.

Pro základní orientaci sestavilo i desatero varovných signálů investování do korporátních dluhopisů. To začíná silně negativními zprávami o firmě v médiích a končí tím, že výrok auditora k hospodaření společnosti není bez výhrad.

„Účelem je poskytnout retailovým investorům, kteří nejsou příliš zkušení v podobné formě investování, jednoduchý a rychlý nástroj pro počáteční posouzení dluhopisů,“ vysvětluje ministerstvo chystané materiály.

Desatero varovných signálů.

S přípravou úřad začal už v loňském roce, kdy zveřejnil první pracovní verzi Scorecardu korporátních dluhopisů. Nyní ministerstvo zveřejnilo aktualizovaný materiál poté, co vypořádalo první vlnu připomínky a vyzvalo veřejnost k dalšímu kolu připomínek. Ty lze posílat do konce března.

Investice do firemních dluhopisů lákají na výnosy, které lidé v bankách běžně nedostanou. Proto jsou lákavé. Často ale jde o nabídku, nad kterou nikdo pořádně nedohlíží a tak se běžně stávám že lidé o své investované peníze přijdou. Právě kvůli tomu se ministerstvo financí na tento trh zaměřilo.

„Ministerstvo odvedlo kus práce. K dokumentu máme jen jednu drobnou připomínku týkající se povinnosti uveřejňovat výkazy. Pro úplnost bychom specifikovali termíny, do kdy musí subjekty výkazy na rejstříkový soud zaslat. Může se jednat o záležitost až několika měsíců, tak abychom se vyvarovali zbytečným nedorozuměním,“ říká Eliška Skřivanová z webu Rizikovedluhopisy.cz.

Čtěte víc: Firmy si jdou pro vaše úspory. Za svůdným výnosem číhá riziko

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

5. 9. 2021 | Martin Mašát | 6 komentářů

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za srpen, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Jak nespálit peníze v dluhopisech. Varovné signály

21. 6. 2021 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Jak nespálit peníze v dluhopisech. Varovné signály

Drtivá většina dluhopisů, které označujeme jako high yield, česky vysoce výnosové, se dočká splacení. Že čtete o těch, jejichž vydavatelé krachují a nesplácejí, je spíš povahou zpravodajství... celý článek

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

9. 6. 2021 | Martin Mašát | 2 komentáře

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

Růst hodnot podílových fondů v květnu oproti předchozím měsícům zpomalil. U akciových fondů hodně záleželo na regionu, kde se fond se svými investicemi pohybuje. Zatímco americké akcie... celý článek

První Dluhopis Republiky už lze koupit bez poplatku

26. 5. 2021 | Petr Kučera | 12 komentářů

První Dluhopis Republiky už lze koupit bez poplatku

Alespoň částečnou možnost online objednávky spouští ministerstvo financí po dvou a letech od úvodní emise Dluhopisů Republiky – a víc než rok od začátku koronavirových omezení.

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

9. 4. 2021 | Martin Mašát | 12 komentářů

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

Akciové fondy se zaměřením na vyspělé trhy si od začátku letošního roku připsaly v průměru 7,3 %. Za posledních deset let se dalo vydělat kolem 110 %.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.