Tomu se radši vyhněte. Nová kalkulačka poradí s dluhopisy

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 24. 1. 2020 | 3 komentáře

Zájemci o investice do firemních dluhopisů dostanou nástroj na vyhodnocování rizik. Spolu s odbornou veřejností ho chystá ministerstvo financí. To pro zájemce o firemní dluhopisy připravuje speciální kalkulačku, která po zadání patřičných dat, spočte rating a dá základní doporučení, o jak (ne)bezpečnou investici jde.

Kalkulačka nebude fungovat tak, že do ní zájemce zadá jenom jméno firmy, jejíž dluhopisy chce koupit, a hned dostane výsledek. Všechna vstupní data – třeba zda firma zveřejňuje výsledky hospodaření, jaké má tržby nebo dluhy – si investor musí sehnat sám. Kalkulačka se ptá třeba i na to, jak je firma stará, zda je znám její vlastník nebo kdo emisi dluhopisů prodává.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Po zadání všech dat kalkulačka vydá dluhopisu rating. Podle počtu získaných bodů se zařadí do jedné z pěti kategorií, od poměrně konzervativní investice s malým rizikem po velmi rizikovou investici.

Kalkulačka má sloužit jako orientační pomůcka hlavně u těch firem, které nemají rating od specializovaných ratingových firem.

Ministerstvo zároveň s kalkulačkou chystá i návody, jak s ní pracovat a jak se dostat k datům, která jsou pro výpočet ratingu důležitá.

Pro základní orientaci sestavilo i desatero varovných signálů investování do korporátních dluhopisů. To začíná silně negativními zprávami o firmě v médiích a končí tím, že výrok auditora k hospodaření společnosti není bez výhrad.

„Účelem je poskytnout retailovým investorům, kteří nejsou příliš zkušení v podobné formě investování, jednoduchý a rychlý nástroj pro počáteční posouzení dluhopisů,“ vysvětluje ministerstvo chystané materiály.

Desatero varovných signálů.

S přípravou úřad začal už v loňském roce, kdy zveřejnil první pracovní verzi Scorecardu korporátních dluhopisů. Nyní ministerstvo zveřejnilo aktualizovaný materiál poté, co vypořádalo první vlnu připomínky a vyzvalo veřejnost k dalšímu kolu připomínek. Ty lze posílat do konce března.

Investice do firemních dluhopisů lákají na výnosy, které lidé v bankách běžně nedostanou. Proto jsou lákavé. Často ale jde o nabídku, nad kterou nikdo pořádně nedohlíží a tak se běžně stávám že lidé o své investované peníze přijdou. Právě kvůli tomu se ministerstvo financí na tento trh zaměřilo.

„Ministerstvo odvedlo kus práce. K dokumentu máme jen jednu drobnou připomínku týkající se povinnosti uveřejňovat výkazy. Pro úplnost bychom specifikovali termíny, do kdy musí subjekty výkazy na rejstříkový soud zaslat. Může se jednat o záležitost až několika měsíců, tak abychom se vyvarovali zbytečným nedorozuměním,“ říká Eliška Skřivanová z webu Rizikovedluhopisy.cz.

Čtěte víc: Firmy si jdou pro vaše úspory. Za svůdným výnosem číhá riziko

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 1 komentář

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

12. 12. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v listopadu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Akcie se odrazily ode dna. Co na to podílové fondy?

9. 11. 2022 | Martin Mašát

Akcie se odrazily ode dna. Co na to podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v říjnu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Dluhopisy? Dvakrát měř. Nebo neřeš a nech si změřit

7. 11. 2022 | Vladimír Pikora

Dluhopisy? Dvakrát měř. Nebo neřeš a nech si změřit

Trh s firemními dluhopisy je džungle. Některé bondy mají prospekt schválený ČNB, ale to neznamená, že jsou bezpečné. Jiným zase ČNB nic neschvaluje, a přitom u nich riziko může být... celý článek

Dluhopisy na tahu. Ty s kratší splatností lákají víc

1. 11. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Dluhopisy na tahu. Ty s kratší splatností lákají víc

V posledních letech zažívaly dluhopisové fondy obtížné období. Nízké ani rostoucí úrokové sazby jim nesvědčí. Jenže teď jsou úroky poměrně vysoko. „Pokud přijde recese, bude tlak na... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.