Tomu se radši vyhněte. Nová kalkulačka poradí s dluhopisy

| rubrika: Aktuality | 24. 1. 2020 11:05 | 3 komentáře

Zájemci o investice do firemních dluhopisů dostanou nástroj na vyhodnocování rizik. Spolu s odbornou veřejností ho chystá ministerstvo financí. To pro zájemce o firemní dluhopisy připravuje speciální kalkulačku, která po zadání patřičných dat, spočte rating a dá základní doporučení, o jak (ne)bezpečnou investici jde.

Kalkulačka nebude fungovat tak, že do ní zájemce zadá jenom jméno firmy, jejíž dluhopisy chce koupit, a hned dostane výsledek. Všechna vstupní data – třeba zda firma zveřejňuje výsledky hospodaření, jaké má tržby nebo dluhy – si investor musí sehnat sám. Kalkulačka se ptá třeba i na to, jak je firma stará, zda je znám její vlastník nebo kdo emisi dluhopisů prodává.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Po zadání všech dat kalkulačka vydá dluhopisu rating. Podle počtu získaných bodů se zařadí do jedné z pěti kategorií, od poměrně konzervativní investice s malým rizikem po velmi rizikovou investici.

Kalkulačka má sloužit jako orientační pomůcka hlavně u těch firem, které nemají rating od specializovaných ratingových firem.

Ministerstvo zároveň s kalkulačkou chystá i návody, jak s ní pracovat a jak se dostat k datům, která jsou pro výpočet ratingu důležitá.

Pro základní orientaci sestavilo i desatero varovných signálů investování do korporátních dluhopisů. To začíná silně negativními zprávami o firmě v médiích a končí tím, že výrok auditora k hospodaření společnosti není bez výhrad.

„Účelem je poskytnout retailovým investorům, kteří nejsou příliš zkušení v podobné formě investování, jednoduchý a rychlý nástroj pro počáteční posouzení dluhopisů,“ vysvětluje ministerstvo chystané materiály.

Desatero varovných signálů.

S přípravou úřad začal už v loňském roce, kdy zveřejnil první pracovní verzi Scorecardu korporátních dluhopisů. Nyní ministerstvo zveřejnilo aktualizovaný materiál poté, co vypořádalo první vlnu připomínky a vyzvalo veřejnost k dalšímu kolu připomínek. Ty lze posílat do konce března.

Investice do firemních dluhopisů lákají na výnosy, které lidé v bankách běžně nedostanou. Proto jsou lákavé. Často ale jde o nabídku, nad kterou nikdo pořádně nedohlíží a tak se běžně stávám že lidé o své investované peníze přijdou. Právě kvůli tomu se ministerstvo financí na tento trh zaměřilo.

„Ministerstvo odvedlo kus práce. K dokumentu máme jen jednu drobnou připomínku týkající se povinnosti uveřejňovat výkazy. Pro úplnost bychom specifikovali termíny, do kdy musí subjekty výkazy na rejstříkový soud zaslat. Může se jednat o záležitost až několika měsíců, tak abychom se vyvarovali zbytečným nedorozuměním,“ říká Eliška Skřivanová z webu Rizikovedluhopisy.cz.

Čtěte víc: Firmy si jdou pro vaše úspory. Za svůdným výnosem číhá riziko

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.