Dluhopis Republiky pokračuje. K protiinflačnímu přibude nový typ

pk | rubrika: Aktuality | 20. 6. 2019 10:20

„Pilotní fáze“ spořicích Dluhopisů Republiky dopadla dobře, projekt bude pokračovat. Oznámila to ministryně financí Alena Schillerová.

Od začátku července znovu nabídne protiinflační dluhopis na šest let, který – stejně jako minule – garantuje každoroční výnos 0,5 % nad inflaci (před zdaněním).

Inflace je zpět!

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Stát opět nabídne i šestiletý reinvestiční dluhopis, jeho celkový výnos ale dál klesne. V době, kdy banky zvyšují úroky na termínovaných vkladech, jde ministerstvo proti proudu a láká na průměrný roční výnos 1,62 %. Na něj dosáhne jenom ten, kdo se dluhopisu nezbaví předčasně, sazba totiž postupně roste.

V první emisi dosahoval průměrný výnos u reinvestičního dluhopisu 2,07 %, ve druhé 1,99 % a ve třetí 1,91 %. Zatímco z pohledu občanů jsou srovnatelným produktem právě termínované vklady (ty nejlepší nabízejí přes 2,5 %), z pohledu státu je rozhodující vývoj na dluhopisových trzích.

Dej inflaci na kokos!

Stateční bojovníci s inflací, jistě nechcete dát své těžce vydřené peníze zadarmo. Jdeme do toho s vámi. Braňte se!

Jak porazit inflaci. Alternativy spořicích dluhopisů


Porazit inflaci spořicí účty nedokážou. Ale nějakou rezervu při ruce mít potřebujete – a na spořáku vám z ní inflace aspoň neulíže tolik jako na běžném účtě:

Spořicí účty mají novou jedničku. Projděte si porovnání

Novinkou bude fixně úročený dluhopis. Také on má splatnost šest let, nabízí ale pevně stanovený výnos 1,5 % v každém roce. Majitelé ho můžou předčasně prodat – stejně jako další typy spořicích dluhopisů.

Reinvestiční dluhopis půjde i nadále pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo na vybraných pobočkách ČSOB, zatímco protiinflační a také nový fixní dluhopis bude možné objednat výhradně elektronicky.

„Elektronický přístup k majetkovému účtu bude automaticky zřízen všem vlastníkům nových dluhopisů. Nově si ale žadatel bude moci zřídit elektronický přístup bez nutnosti nakoupit státní dluhopis,“ říká Schillerová.

„Zřízení nového elektronického přístupu bylo doposud svázáno s nákupem reinvestičního dluhopisu. Nově dostanou občané možnost zřídit si na pobočce distributora elektronický přístup zcela bez omezení. Zároveň pracujeme na novém vlastním rozhraní, které umožní bezpečnou autentizaci a zřízení přístupu z pohodlí domova, a to zcela zdarma,“ upřesňuje ministryně.

Na základních pravidlech se nic nemění: Dluhopis si můžou objednat jenom lidé, ne právnické osoby. Minimální výše jedné objednávky zůstává 1000 kusů (tedy 1000 korun), maximální počet je pět milionů pro každý typ dluhopisu.

Anketa

Koupíte si dluhopis?

Nejbližší „upisovací období“ začne 1. července a skončí 13. září, další proběhne od 16. září do 20. prosince.

Během tří emisí pilotní fáze – od loňského prosince do letošního června – si dluhopisy koupilo 11 981 lidí v celkové hodně 9,2 miliardy korun. Podle očekávání stoupl zájem díky nabídce protiinflačních dluhopisů – v posledním upisovacím období prodal stát Dluhopisy Republiky za celkem 5,4 miliardy, tedy víc než za první dva úpisy dohromady. Z toho proiinflační dluhopisy se na celkovém objemu podílely pěti miliardami, pořídilo si je 4517 lidí.

„Dluhopisy Republiky objednávali spíše občané středního a vyššího věku, o čemž svědčí fakt, že 65 % upisovatelů bylo starších 50 let. Další zhruba čtvrtina držitelů je z věkové skupiny 41 až 50 let. Průměrný věk upisovatelů činí 55,3 let. Nejstaršímu nabyvateli je 92 let. Naopak nejmladšímu nabyvateli bylo teprve 83 dní,“ upřesňuje Schillerová.

Celková čísla přesto zůstala daleko za érou exministra financí Miroslava Kalouska, který kdysi s nápadem na spořicí dluhopisy přišel – pokaždé se mu podařilo prodat cenné papíry za 15 až 30 miliard korun. Tehdy je sice mohly kupovat i neziskové organizace včetně krajů či měst, dostupné byly také pro zahraniční zájemce, jejich podíl byl ale zanedbatelný.

Podíl spořicích dluhopisů pro občany na celkovém dluhu České republiky stoupl díky Dluhopisům Republiky od loňského prosince z 0,3 na 0,7 procenta.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

5. 9. 2021 | Martin Mašát | 6 komentářů

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za srpen, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Jak nespálit peníze v dluhopisech. Varovné signály

21. 6. 2021 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Jak nespálit peníze v dluhopisech. Varovné signály

Drtivá většina dluhopisů, které označujeme jako high yield, česky vysoce výnosové, se dočká splacení. Že čtete o těch, jejichž vydavatelé krachují a nesplácejí, je spíš povahou zpravodajství... celý článek

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

9. 6. 2021 | Martin Mašát | 2 komentáře

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

Růst hodnot podílových fondů v květnu oproti předchozím měsícům zpomalil. U akciových fondů hodně záleželo na regionu, kde se fond se svými investicemi pohybuje. Zatímco americké akcie... celý článek

První Dluhopis Republiky už lze koupit bez poplatku

26. 5. 2021 | Petr Kučera | 12 komentářů

První Dluhopis Republiky už lze koupit bez poplatku

Alespoň částečnou možnost online objednávky spouští ministerstvo financí po dvou a letech od úvodní emise Dluhopisů Republiky – a víc než rok od začátku koronavirových omezení.

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

9. 4. 2021 | Martin Mašát | 12 komentářů

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

Akciové fondy se zaměřením na vyspělé trhy si od začátku letošního roku připsaly v průměru 7,3 %. Za posledních deset let se dalo vydělat kolem 110 %.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.