Dluhopis Republiky pokračuje. K protiinflačnímu přibude nový typ

pk | rubrika: Aktuality | 20. 6. 2019

„Pilotní fáze“ spořicích Dluhopisů Republiky dopadla dobře, projekt bude pokračovat. Oznámila to ministryně financí Alena Schillerová.

Od začátku července znovu nabídne protiinflační dluhopis na šest let, který – stejně jako minule – garantuje každoroční výnos 0,5 % nad inflaci (před zdaněním).

Inflace je zpět!

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Stát opět nabídne i šestiletý reinvestiční dluhopis, jeho celkový výnos ale dál klesne. V době, kdy banky zvyšují úroky na termínovaných vkladech, jde ministerstvo proti proudu a láká na průměrný roční výnos 1,62 %. Na něj dosáhne jenom ten, kdo se dluhopisu nezbaví předčasně, sazba totiž postupně roste.

V první emisi dosahoval průměrný výnos u reinvestičního dluhopisu 2,07 %, ve druhé 1,99 % a ve třetí 1,91 %. Zatímco z pohledu občanů jsou srovnatelným produktem právě termínované vklady (ty nejlepší nabízejí přes 2,5 %), z pohledu státu je rozhodující vývoj na dluhopisových trzích.

Dej inflaci na kokos!

Stateční bojovníci s inflací, jistě nechcete dát své těžce vydřené peníze zadarmo. Jdeme do toho s vámi. Braňte se!

Jak porazit inflaci. Alternativy spořicích dluhopisů


Porazit inflaci spořicí účty nedokážou. Ale nějakou rezervu při ruce mít potřebujete – a na spořáku vám z ní inflace aspoň neulíže tolik jako na běžném účtě:

Spořicí účty mají novou jedničku. Projděte si porovnání

Novinkou bude fixně úročený dluhopis. Také on má splatnost šest let, nabízí ale pevně stanovený výnos 1,5 % v každém roce. Majitelé ho můžou předčasně prodat – stejně jako další typy spořicích dluhopisů.

Reinvestiční dluhopis půjde i nadále pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo na vybraných pobočkách ČSOB, zatímco protiinflační a také nový fixní dluhopis bude možné objednat výhradně elektronicky.

„Elektronický přístup k majetkovému účtu bude automaticky zřízen všem vlastníkům nových dluhopisů. Nově si ale žadatel bude moci zřídit elektronický přístup bez nutnosti nakoupit státní dluhopis,“ říká Schillerová.

„Zřízení nového elektronického přístupu bylo doposud svázáno s nákupem reinvestičního dluhopisu. Nově dostanou občané možnost zřídit si na pobočce distributora elektronický přístup zcela bez omezení. Zároveň pracujeme na novém vlastním rozhraní, které umožní bezpečnou autentizaci a zřízení přístupu z pohodlí domova, a to zcela zdarma,“ upřesňuje ministryně.

Na základních pravidlech se nic nemění: Dluhopis si můžou objednat jenom lidé, ne právnické osoby. Minimální výše jedné objednávky zůstává 1000 kusů (tedy 1000 korun), maximální počet je pět milionů pro každý typ dluhopisu.

Anketa

Koupíte si dluhopis?

Nejbližší „upisovací období“ začne 1. července a skončí 13. září, další proběhne od 16. září do 20. prosince.

Během tří emisí pilotní fáze – od loňského prosince do letošního června – si dluhopisy koupilo 11 981 lidí v celkové hodně 9,2 miliardy korun. Podle očekávání stoupl zájem díky nabídce protiinflačních dluhopisů – v posledním upisovacím období prodal stát Dluhopisy Republiky za celkem 5,4 miliardy, tedy víc než za první dva úpisy dohromady. Z toho proiinflační dluhopisy se na celkovém objemu podílely pěti miliardami, pořídilo si je 4517 lidí.

„Dluhopisy Republiky objednávali spíše občané středního a vyššího věku, o čemž svědčí fakt, že 65 % upisovatelů bylo starších 50 let. Další zhruba čtvrtina držitelů je z věkové skupiny 41 až 50 let. Průměrný věk upisovatelů činí 55,3 let. Nejstaršímu nabyvateli je 92 let. Naopak nejmladšímu nabyvateli bylo teprve 83 dní,“ upřesňuje Schillerová.

Celková čísla přesto zůstala daleko za érou exministra financí Miroslava Kalouska, který kdysi s nápadem na spořicí dluhopisy přišel – pokaždé se mu podařilo prodat cenné papíry za 15 až 30 miliard korun. Tehdy je sice mohly kupovat i neziskové organizace včetně krajů či měst, dostupné byly také pro zahraniční zájemce, jejich podíl byl ale zanedbatelný.

Podíl spořicích dluhopisů pro občany na celkovém dluhu České republiky stoupl díky Dluhopisům Republiky od loňského prosince z 0,3 na 0,7 procenta.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

1. 2. 2023 | redakce Peníze.CZ

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

Investiční skupina Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka je v prodlení s úhradou přinejmenším části svých závazků z vydaných dluhopisů. Upozornil na to Martin Dočekal, provozovatel... celý článek

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 2 komentáře

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

12. 12. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v listopadu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Akcie se odrazily ode dna. Co na to podílové fondy?

9. 11. 2022 | Martin Mašát

Akcie se odrazily ode dna. Co na to podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v říjnu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Dluhopisy? Dvakrát měř. Nebo neřeš a nech si změřit

7. 11. 2022 | Vladimír Pikora

Dluhopisy? Dvakrát měř. Nebo neřeš a nech si změřit

Trh s firemními dluhopisy je džungle. Některé bondy mají prospekt schválený ČNB, ale to neznamená, že jsou bezpečné. Jiným zase ČNB nic neschvaluje, a přitom u nich riziko může být... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.