Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: okurek je dost

Fondy: okurek je dost
Okurky jezdíme kupovat do Polska za 7 korun kilo, na dovolenou do arabských zemí za 7 tisíc korun! No, nekupte to? A pak se nedivte, že do fondů žádné nové investice nepřicházejí...
Kupuje se leccos, podílové fondy však "netáhnou". Jistě, je čas okurek a dovolených, aby však byly čisté prodeje v retailu záporné, to tu dlouho nebylo. Samozřejmě necháváme stranou fondy pro institucionální investory, tam se nic neděje a v čele s ČSOB Výnosovým(profil, názory) si připsaly přes miliardu.

Co však zamíchalo retailovými statistikami, je odkup za 155 milionů korun z ČSOB Kvanto kombinovaného(profil, názory). Tento teprve nedávno otevřený původně privatizační fond byl dobrou cestou k diskontu a investovalo do něj také množství větších investorů. Ti nyní zisk inkasují. Právě oni tak stáhli celé retailové obchody UNIS do záporných čísel, když celkový 200milionový odliv ze smíšených fondů slabé prodeje ostatních nestačily vyrovnat.
Ještě, že ČSOB úspěšně vypomáhá svou belgickou rodinou KBC(profil, názory) fondů, kterých sice tentokrát prodala také jen za 127 milionů, ale celkovou bilanci retailových prodejů tak zachránila v plusu.

Do dluhopisových fondů tentokrát přišlo necelých 100 milionů korun, z čehož pouhých 61 milionů si připsal velký letošní favorit ISČS Sporobond(profil, názory). Ostatní zůstali pod laťkou 20 milionů.
Zato fondy peněžního trhu zazářily čistými prodeji téměř 150 milionů korun. Zde již tradičně vede ČSOB Multi Cash KBC CZK(profil, názory), ale nejzajímavější je veletoč ISČS Sporoinvestu(profil, názory), který z několikaměsíčního odlivu najednou změnil barvu: 27 milionů je sice jen stín bývalé slávy, ale signál, že se něco děje.

Dluhopisy netáhnou

Neodbytně se vtírá titulek našeho nedávného článku Nejistá sezóna dluhopisů i otázka komentáře z minulého týdne. A skutečně, roční výnos dluhopisových fondů klesá na 6 %. Ještě varovnější je výkon za tříměsíční období: v něm je výnos kolem 0,25 % dokonce ani ne poloviční než u fondů peněžního trhu. Zejména si však mnozí investoři všimli více než procentního absolutního poklesu a znejistěli. A tak hurá zpátky na peněžní trh (na jarní "podraz" na něm již zapomněli).

Jinak žádná změna: ze smíšených fondů se prodává pouze ŽB růstový(profil, názory) a IKS balancovaný(profil, názory), z akciových jen ISČS Sporotrend(profil, názory). Aby ne, zejména ten se může pyšnit ročním výnosem 24 % a kdo se loni v létě odvážil do lesa, nyní inkasuje konvergenční úrodu. V tabulce desítky fondů s nejvyšším výnosem je krásně vidět, jak za ním o celou délku IKS balancovaný(profil, názory)  a CitiSelect Balanced Fund(profil, názory)  již vynesly "jen" 17 % a další peloton se blíží teprve k 15ti procentům.

Velký úklid

Ode dneška také prořídl seznam tuzemských fondů. ČSOB začala "velká fúze", ve které sloučí pod svá křídla nejen První investiční(profil, názory), ale i fondovou drobotinu do dvou velkých a jasně profilovaných fondů.
V ČSOB bond mixu končí své živoření pětice ČSOB český peněžní trh(profil, názory), ČSOB český dluhopisový(profil, názory), 1.IN – Fond peněžního trhu(profil, názory), 1.IN – Dluhopisový fond(profil, názory) i s přejímajícím 1.IN – Výnosovým fondem(profil, názory). Slučované fondy zanikají ke dni sloučení 31. 7. 2003 a k témuž datu se jejich podílníci stávají podílníky nového fondu ČSOB bond mix. Prvním obchodním dnem s jeho podílovými listy bude 18. srpen 2003.
Druhým koktajlem se stanem ČSOB akciový mix, který pohltí ČSOB světový akciový(profil, názory), ČSOB evropský akciový(profil, názory), ČSOB smíšený(profil, názory), 1.IN – Akciový fond(profil, názory) i přejímající 1.IN – Fond fondů(profil, názory). Tyto slučované fondy zanikají také ke dni sloučení 31. 7. 2003, ale obchodovat s podílovými listy nového fondu se začne až 1. září 2003.

Asi již víte, že jsme k přehledu portfolií v profilech jednotlivých fondů přidali také grafy. Podívejte se na profil vašeho fondu a pod záložkou portfolio přehledně uvidíte, kam váš fond investuje!

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Vracejí se naši drobní investoři z dluhopisových fondů opět na peněžní trh? Podělte se s námi o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-129
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 7. 2003 11:44, CSrypatschek

Utečte z té prohnilé České spořitelny všichni co můžete a ještě včas, Fejtek neFejtek ! A na jejich tzv. bankovní poradce hoďte bobek, vždyť to jsou tam také jen předělaný, dle dámičky Hany Petrové z České spořitelny, obyčejný pokladní !

Reagovat

 

+23
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 29. 07. 2003 11:43)

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

5. 8. 2003 | 21:26 | CSrypatschek

...a s produkty ČS jsem se vypořádal naopak velice lehce a navíc radikálně, ke svému prospěchu a k prospěchu mé peněženky, opět si pozorně přečtěte můj příspěvek, asi potřebujete navíc ještě dobré brýle... více

5. 8. 2003 | 21:22 | CSrypatschek

...dovolím si zaspekulovat, úplně stejně jako Vy : áááá, tak dcerunka nebo synáček je také privátním poradcem, a dokonce v ČS ? To tedy musí být hovado, viz konkrétní vývody v mém příspěvku a především k věci, viz výše. Na...více

4. 8. 2003 | 14:27 | Betel, milan.betlém@tiscali.cz

Vám ale musel hodně a hodně někdo ublížit od ČS. Nezávidíte dokonce, že to spořce a investiční společnosti tak jde. Nepracoval jste tam třeba ? a musel odejít. Léčíte si nějaké svoje neduhy přes stránky na internetu. Já myslím,...více

29. 7. 2003 | 16:24 | TGP

Dobrý den, díky za připomenutí kauzy. Na náš podnět se jí zabýval i Etický výbor UNIS a podle Martina Hanzlíka z UNIS bychom měli stanovisko obdržet co nejdříve. Rádi vás s ním seznámíme. více

29. 7. 2003 | 11:45 | CSrypatschek

Cha, chááááááááááááááá, chrocht, brlml, chrocht, ...., paráda ! více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK