Banky začnou nahrazovat plastové karty virtuálními

jih | rubrika: Aktuality | 26. 11. 2019

Novým trendem u platebních karet bude jejich virtualizace. Nové služby jako Apple a Google Pay umožní snížit náklady na vydávání plastových karet.

První banka, která potvrdila, že jde tímto směrem, je Česká spořitelna, informují Hospodářské noviny. V blízké budoucnosti začne dávat klientům na výběr, zda chtějí jen virtuální, či také plastovou kartu.

„Počet klientů, kteří využívají naše služby primárně v mobilu, se za poslední rok zdvojnásobil. A předpokládáme, že v roce 2020 překročí jeden milion. V průběhu příštího roku začneme naše karty plně virtualizovat, abychom jim usnadnili platby a výběry mobilem i transakce na internetu," řekl listu mluvčí spořitelny Filip Hrubý.

Dáme karty?

Stovky lidí měsíčně přicházejí o peníze kvůli zneužití platební karty. Lze ji přitom ochránit snadno, pomůžou i novinky.

Jak bezpečně platit na internetu? Pomůže i virtuální karta


Banky přidávají další možnosti pro mobilní platby. Projděte si, co která umí.

Mobilní platby: Air Bank už má všechny čtyři, ČSOB startuje s omezením


První banky spouštějí novinku, díky níž budou platby kartou na internetu ještě bezpečnější a jednodušší. Kdo ale nemá mobilní aplikaci nebo chytrý telefon, může to mít naopak složitější.

Platbu v e-shopu potvrdíte nově. Přepisování SMS končí

Podobně uvažují i fintechové firmy. Například cílem Twista je plastové karty postupně do roku 2025 „odstřihnout“ z nabídky.

Pro banky je podle Hospodářských novin přechod na virtuální karty lákavý i kvůli budoucím úsporám z vydávání platebních karet, které je nyní přijde až na desítky milionů korun ročně.

V Česku je podle Sdružení pro bankovní karty v oběhu přes 12 milionů platebních karet. Výroba jedné spolu s náklady na doručení klientovi stojí podle informací z bank zhruba 150 korun.

Výhodou virtuálních karet je i to, že klient nemusí čekat na doručení nové karty a může s ní platit okamžitě. Údaje o ní si do aplikace může okamžitě po zřízení stáhnout z přímého bankovnictví. Virtuální karty má v nabídce Banka Creditas.

S ohlašováním nástupu nového trendu jsou ale některé banky zatím opatrné. Plastové karty podle nich zatím virtuálními zcela nahradit nelze.

„Zatím po tom není u nás poptávka. Tradiční plastové karty jsou zatím často nezbytností při cestách do zahraničí, kde bezkontaktní platební terminály a bezkontaktní bankomaty nejsou tak rozšířené jako v Česku, a minimálně ještě několik dalších let je proto klienti budou potřebovat," řekla Hospodářským novinám Jana Karasová, mluvčí Air Bank.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

Česká spořitelna v noci z pátku 9. února na sobotu 10. února dočasně odstaví systém George. V mobilu ani na webu nebude dostupný od páteční 23. hodiny do sobotní osmé hodiny ranní.

Banky rozdají tisíce, startují nové akce pro klienty

6. 2. 2024 | Petr Kučera

Banky rozdají tisíce, startují nové akce pro klienty

Raiffeisenbank, Creditas, ČSOB, UniCredit a Skip Pay lákají na odměny za aktivní využívání služeb nebo sjednání nového účtu. Některé odměny získá každý při splnění podmínek, u jiných... celý článek

KB mění pojištění karet. Za vylepšení si klienti připlatí

1. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

KB mění pojištění karet. Za vylepšení si klienti připlatí

Pojištění Merlin, které využívá zhruba třetina majitelů platebních karet od Komerční banky, postupně nahradí nová služba nazvaná Extra služba Bezpečí. Přinese vyšší krytí, ovšem bude... celý článek

Spořitelna spouští novinku, která má lidem pomoct s rezervou

29. 1. 2024 | Petr Kučera | 5 komentářů

Spořitelna spouští novinku, která má lidem pomoct s rezervou

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu službu Platím a spořím. Jejím základem je zaokrouhlování plateb kartou – rozdíl mezi skutečně zaplacenou a zaokrouhlenou částkou jde na spořicí... celý článek

Partners Financial Services