Finanční správu povede Hornochová. Šikana skončí, slibuje ministr

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 23. 2. 2023
Finanční správu povede Hornochová. Šikana skončí, slibuje ministr
Zbyněk Stanjura a Simona Hornochová
Zdroj: Ministerstvo financí

Novou šéfkou Generálního finančního ředitelství, které stojí v čele Finanční správy, bude od 1. března Simona Hornochová. Uspěla ve výběrovém řízení, které vyhlásilo ministerstvo financí.

Hornochová pracovala v letech 1996 až 2014 v poradenské skupině Ernst & Young (EY). Dva roky od pak byla náměstkyní ministra financí pro daně a cla, kam ji přivedl tehdejší ministr Andrej Babiš. Mimo jiné měla na starosti přípravu elektronické evidence tržeb (EET). Po odchodu z ministerstva pak působila především jako poradce v oblasti daní a účetnictví, přednášela a byla mimo jiné členkou pracovní skupiny pro připravovaný nový zákon o účetnictví. Aktivně se rovněž angažuje v Komoře daňových poradců ČR a jejích odborných sekcích.

„Simona Hornochová patří mezi uznávané experty v daňové oblasti. Věřím, že bude schopná změnit přístup Finanční správy a její pošramocenou reputaci tak, aby lidé znovu získali důvěru ve stát, který má poskytovat klientsky orientované služby a nešikanovat občany a firmy,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

„Finanční správa musí plnit svou roli a být prostředníkem mezi státem a občany. Bohužel již řadu let tomu tak není a podnikatelé mají pocit, že pro Finanční správu nejsou rovnocennými partnery. To se musí změnit,“ dodává Stanjura.

„Následky situace, o které hovoří pan ministr, bezprostředně vnímají i daňoví experti ve své každodenní praxi,“ potvrzuje Hornochová. „Obtížně vysvětlujeme klientům tendence k formalistickým výkladům daňových předpisů, které postrádají základní smysl. V těch případech, kdy je celé daňové řízení vedeno snahou doměřit daň, žádné seriózní vysvětlení nalézt nelze. Jsem ale přesvědčena, že takový přístup není standardem ani pro řadu pracovníků Finanční správy. Věřím proto, že existuje šance vybudovat prostředí vzájemné spolupráce a vrátit Finanční správě reputaci korektní, spravedlivé a klientsky orientované instituce,“ říká.

Od 28. března 2022, kdy ve funkci generální ředitelky skončila Tatjana Richterová, vedl úřad její zástupce Jan Ronovský.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Na zaplacení daně z nemovitostí zbývá týden. Už víte kolik?

26. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Na zaplacení daně z nemovitostí zbývá týden. Už víte kolik?

Daň z nemovitých věcí je potřeba zaplatit do 31. května. Pokud její výše v jednom kraji přesáhne 5000 korun, lze ji uhradit ve dvou splátkách – tu druhou do 30. listopadu.

Ještě měsíc práce na stát. Den daňové svobody bude o dva dny dřív

13. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ

Ještě měsíc práce na stát. Den daňové svobody bude o dva dny dřív

Den daňové svobody letos podle Liberálního institutu připadá na 11. června, o dva kalendářní dny dříve než loni. Do té doby, tedy 162 dní, pracují lidé v Česku pouze pro stát.

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

30. 4. 2024 | Petr Kučera

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Do kdy je potřeba odevzdat přehledy OSVČ? Poradíme.

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

26. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

Nová vlna falešných SMS se snaží vylákat z lidí jejich přihlašovací údaje k bankovní identitě. Před novou smishingovou kampaní varují odborníci z antivirového programu Avast.

Už víte, kolik zaplatíte na dani z nemovitostí? Termín se blíží

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Už víte, kolik zaplatíte na dani z nemovitostí? Termín se blíží

Finanční správa začala rozesílat informace o dani z nemovitých věcí. Lhůta pro zaplacení daně nebo první splátky končí 31. května. 

Partners Financial Services