Zdanění jen na oko

| rubrika: Daně | 7. 5. 2007
Zdanění jen na oko
Pokud projde návrh vládní daňové reformy, budou muset obce platit daň z prodeje akcií, které kdysi dostaly od státu. O peníze sice nepřijdou, protože daň zůstane v jejich rozpočtu, ale vzroste byrokracie spojená s vykazováním a sledováním těchto příjmů.

Na řadu obcí a měst, které vlastní akcie a chtěly by je prodat, by mohly čekat v budoucnu administrativní i finanční problémy. Vláda v návrhu daňové reformy počítá se zavedením zdanění výnosů z prodeje cenných papírů, které vlastník držel déle než šest měsíců. Zatím jsou tyto výnosy od daně osvobozené. Pokud navržená reforma projde parlamentem, musely by města a obce při prodeji svých akciových podílů daň zaplatit stejně jako ostatní držitelé cenných papírů.

Tato daň zůstává podle platných pravidel pro rozdělování daňových výnosů v obecním či krajském rozpočtu. Ve skutečnosti by tak města zaplatila daň samy sobě. Sice by tak na transakci netratila, nicméně úředníkům přibude v souvislosti s vykazování výnosů a následně i daní další práce. Navíc reálně hrozí, že vidina placení daní z prodeje akcií přiměje jejich držitele, aby se jich zbavili dříve, než by novela začala platit. To by mohlo snížit hodnotu akcií, které kromě obcí vlastní i jiné subjekty, a obce respektive jejich obyvatele by tak v podstatě o něco zchudli. Řada z obcí má totiž v akciích mnoha distribučních, vodárenských, těžebních, teplárenských a dalších společností uložen svůj kapitál.

Ruce si tak mohou mnout ty obce, které se už dříve akciových podílů zbavily. "Budeme si teď moci dovolit velké investice. Kromě dotací totiž použijeme peníze za akcie, které jsme dříve dostali od státu a pak je prodali. Peníze jsme uložili jako poklad do banky," prohlašoval hrdě po schválení rozpočtu na letošní rok starosta Března u Chomutova Zděnek Valenta. Obec vybere z tohoto "pokladu" na zlepšení života svých obyvatel přes třicet milionů korun. Stejně jako další obce dostalo Březno od státu akcie nedaleké důlní firmy. Zastupitelé ale před ponecháním akcií dali přednost hotovým penězům. Pokud se opravdu budou realizovat daňové změny podle scénáře ministerstva financí, ukáže se, že bývalí zastupitelé obce se sedmi sty obyvateli byli prozíravější, než se jim původně zdálo.

Náměstkyně ministra financí Dana Trezziová ovšem namítá, že obce nemusí mít strach, že by kvůli daňové změně u prodeje cenných papírů přišly o peníze. "Podle zákona o rozpočtovém určení výnosu daní jsou obec i kraj příjemcem daně z kapitálových výnosů. Pokud tedy obec prodá akcie, pak příjem z nich uvede sice v daňovém přiznání, k reálnému zdanění daných příjmů ale nikdy nedojde," vysvětluje náměstkyně. Především jihomoravští starostové ministerstvu proto vyčítají, že změny přinesou jen další zbytečnou byrokracii.

"Obecně se mi jeví daň z cenných papírů vlastněných obcí jako anachronismus, není jasné k čemu by měla sloužit. Zvlášť, když budou obce dál osvobozeny například od daně z nemovitostí, které vlastní na svém území, nebo z darů," říká náměstek primátora Mostu Luboš Pitín. I on přiznává, že pokud se bude jednat o příjem obce, která cenné papíry vlastní, tak to žádný vliv na její rozpočet mít nebude, podobně jako u daně z příjmů obce.

Existuje nicméně možnost, že by obec nakonec o svou vlastní daň přece jen přišla. A to v případě, že by zapomněla uvést příjem z prodeje cenných papírů do daňového přiznání. "Správce daně by daň doměřil. Ale takto stanovená daň už není příjmem obecních či krajských rozpočtů, ale jde přímo do rozpočtu státního," vysvětluje Dana Trezziová.

Exekuce majetku: práva exekutora a práva vaše
Hrozí vám exekuce? Nebo už vám dokonce exekutor stojí v kuchyni? Přečtěte si, co vám smí a nesmí zabavit. Že dlužník nejste vy? Nevadí, exekutor může sebrat i cizí věci. Chcete vědět, proč tomu tak je a jaká práva máte? Připravili jsme pro vás nový seriál, v jehož rámci vám nabízíme právní i praktické rady jak se zachovat v případě, kdy vám hrozí exekuce nebo již dokonce máte s exekutorem co do činění. Exekuce majetku: práva exekutora a práva vaše.

Co by měly obce udělat s akciemi, pokud by prošla navržená daňová reforma?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.