Porovnání společného zdanění a spolupráce u OSVČ

Porovnání společného zdanění a spolupráce u OSVČ
Společné zdanění manželů Spolupracující manželé
  • Je možné je uplatnit i v případě, že jeden z manželů pobírá podporu v nezaměstnanosti, je dlouhodobě nemocný nebo na mateřské dovolené, tedy v situacích, kdy nemůže mít žádné vlastní příjmy.
  • Jestliže jeden z manželů nemá žádné vlastní příjmy a nemá nárok na nemocenskou, na mateřské dávky, ani na podporu v nezaměstnanosti, doba společného zdanění se mu nezapočítává do důchodu, ať už starobního nebo invalidního. Výjimkou je případ, kdy je na rodičovské dovolené a pečuje tedy o dítě do 4 let (o postižené dítě do 18 let) nebo o bezmocnou osobu.
  • Výše případné podpory v nezaměstnanosti, invalidního důchodu, nemocenských dávek (pokud je OSVČ přihlášena k nemocenskému pojištění) je počítána pouze z vlastních příjmů, i když pro účely daně z příjmu mají manželé vyměřovací základ stejný.
  • Lze uplatnit odčitatelnou položku na manžela/manželku bez vlastních příjmů nebo s příjmy do 38 040 Kč ročně.
  • Manžel/ka bez vlastních příjmů si musí platit minimální zdravotní pojištění (letos 1 022 Kč měsíčně), pokud nemá dítě do 7 let nebo alespoň dvě děti do 15 let. Platit musí rovněž, pokud dítě chodí do jeslí či školky na delší než povolenou dobu.
  • Pro daňové účely se sčítají všechny příjmy, tedy i ze zaměstnání, z pronájmu atd. Výše daně z příjmu je tedy v případě společného zdanění nejnižší možná.
  • Spolupracující manžel/ka je považován/a rovněž za OSVČ, tedy za osobu se zdanitelnými příjmy. Má tedy nárok na nemocenské či mateřské dávky, také na podporu v nezaměstnanosti, pokud nemá vlastní příjmy a druhý manžel svou činnost ukončí.
  • Spolupracující osoba je povinna platit minimální pojistné na zdravotní a sociální pojištění a minimální daň, pokud je spolupráce její hlavní činností. 1)
  • Oběma manželům se doba spolupráce započítává jako odpracovaná do důchodu, bez ohledu na věk dětí.
  • Výše případné podpory v nezaměstnanosti, invalidního důchodu, nemocenských dávek (pokud je OSVČ přihlášena k nemocenskému pojištění) je každému z manželů počítána z příjmů po rozdělení.
  • Na spolupracujícího manžela je možné převést nanejvýš polovinu příjmů ze samostatné činnosti. Z ostatních příjmů nikoli.
  • Příjmy ze samostatné činnosti si manželé mohou rozdělit v jakémkoli poměru podle vlastního uvážení. Nikoli tedy pouze na poloviny, jako u společného zdanění. Platí pouze to, že podíl spolupracujícího manžela nesmí být vyšší než podíl podnikajícího manžela a nesmí překročit 40 500 Kč za jeden měsíc spolupráce

1) Výňatek ze zákona č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění v platném znění týkající se vedlejší a hlavní samostatné výdělečné činnosti naleznete zde.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Zaměstnavatel vám už nebude dělat daně, plánuje stát. A nevidí v tom problém

17. 4. 2025 | Gabriel Pleska | 9 komentářů

Zaměstnavatel vám už nebude dělat daně, plánuje stát. A nevidí v tom problém

Vláda navrhuje zrušit srážkovou daň u brigád a dalších přivýdělků. Pro ty, kteří si takhle přivydělávají k zaměstnání, to bude znamenat povinnost přiznávat se k dani z příjmů. Má to... celý článek

Daň z nemovitosti se blíží. Její výši zjistíte už teď a možná vás překvapí

10. 4. 2025 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Daň z nemovitosti se blíží. Její výši zjistíte už teď a možná vás překvapí

Finanční správa začala rozesílat informace o dani z nemovitých věcí. Lhůta pro zaplacení nebo první splátku pak končí 2. června. Zjistit, kolik letos na dani přibližně zaplatíte, ale... celý článek

Poplatky za televizi a rozhlas stoupnou. Zaplatíme i za mobil, souhlasí senátoři

9. 4. 2025 | Pavla Adamcová, Petr Kučera

Poplatky za televizi a rozhlas stoupnou. Zaplatíme i za mobil, souhlasí senátoři

Koncesionářský poplatek za Českou televizi se zvýší na 150 korun měsíčně (o 15 korun více než dosud), za Český rozhlas na 55 korun měsíčně (zvýšení o 10 korun).

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit? Pozor na novinku u ČSSZ

29. 3. 2025 | Petr Kučera

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit? Pozor na novinku u ČSSZ

Jaké jsou termíny pro daňové přiznání, přehledy pojištění OSVČ a oznámení osvobozených příjmů? Máme podrobnosti. Letošní novinkou je povinná elektronická komunikace také se správou... celý článek

Kdo vám předepíše lázně a jak se schvalují? Návod od VZP

24. 3. 2025 | Pavla Adamcová

Kdo vám předepíše lázně a jak se schvalují? Návod od VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) sestavila přehled, jak je to s nárokem na lázně. Takzvaná lázeňská léčebně rehabilitační péče se hradí z veřejného zdravotního pojištění tehdy,... celý článek

Partners Financial Services