Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ministerstvo financí ustoupilo, lhůta na doměření daní se zatím nezvýší

| rubrika: Aktuálně.cz | 10. 9. 2010 | 4 komentáře
Ministerstvo financí ustoupilo, lhůta na doměření daní se zatím nezvýší
Akcie minulý týden pod vlivem příznivých makroekonomických zpráv posilovaly. Nad jejich dalším růstem se ale vznáší řada otazníků.

Ministerstvo financístáhlo návrh, podle něhož se lhůta pro dodatečné vyměření daně měla od roku 2011 prodloužit z dosavadních tří na pět let. Reagovalo tak na připomínky od zástupců podnikatelů i odborů.

S prodloužením lhůty počítá programové prohlášení vlády. Zjednodušeně řečeno má poskytnout finančním úřadům více času na vyměření nebo doměření daně, pokud odhalí pokus o daňový únik.

Svaz průmyslu a dopravy mimo jiné varoval, že novinka by nemusela projít u Ústavního soudu. A podle Českomoravské konfederace odborových svazů by změna mohla vést až k šikaně drobných poplatníků, tedy zejména zaměstnanců.

Vyřešíme to později

Kritikům se mimo jiné nelíbilo, že návrh na prodloužení lhůty je součástí "technické" novely daňového řádu, která má jen napravit jeho legislativní nedostatky. Delší lhůta by se přitom promítla i do jiných předpisů, například o archivaci dokladů podle zákona o účetnictví, což ale návrh neřešil.

Ministerstvo nakonec uznalo, že jde o zásadní a koncepční změnu s dopady na jiné zákony. "Budeme ji proto řešit až v další etapě daňové reformy, a to v souvislosti se zavedením takzvaného jednotného inkasního místa, kdy má dojít k synchronizaci obdobných lhůt týkajících se odvodů na sociální a zdravotní pojištění," vysvětluje ministerstvo v materiálu, který poslalo do vlády.

Pozor na Ústavní soud

Podle Svazu průmyslu a dopravy může prodloužení lhůty narazit u Ústavního soudu. Ten předloni rozhodl, že finanční úřady si dosavadní zákon vykládaly špatně, když místo tříleté lhůty uplatňovaly fakticky čtyřletou.

Ústavnímu soudu se tehdy nelíbilo, že čtyřletá lhůta prodlužuje nejistotu daňových poplatníků a otevírá cestu k dlouhotrvající nečinnosti finančních úřadů. Existenci případných dluhů vůči státu by měly úřady oznamovat občanům či firmám bez zbytečného odkladu, zdůraznil Ústavní soud.

Právníci Svazu průmyslu a dopravy očekávají, že pokud byla pro Ústavní soud nepřijatelná čtyřletá lhůta, tím spíše by odmítl – v případě stížnosti – i pětiletou.

Celý text si přečtete na Aktuálně.cz na adrese: http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/dane/clanek.phtml?id=676588

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

10. 9. 2010 | 20:42 | Michal Kára

Jojo, prodloužení lhůty by znamenalo, že místo na konci třetího roku by finančák začal chodit na konci pátého. Takže si ještě méně pamatujete, o co šlo a případné penále bude o to vyšší. více

10. 9. 2010 | 14:16 | Jana

no, myslím, že by si místní "podnikatelé" - tedy ti kdo patří do těch uvozovek, měli vyzkoušet jak pracuje berňák v takovém Švýcarsku, německu a pro ty, kteří ještě nechápou by nebylo na škodu vyzkoušet daňový úřad spojených...více

10. 9. 2010 | 13:30 | Josef Janicek

Názor pana Pavla mohou zastávat jen lidé, kteří nikdy nepodnikali. Jsou to většinou takoví, kteří žijí z našich daní,vedou hospodské řeči a nedokážou pochopit, že když klesají výdělky v primární sféře,že se to musí projevit...více

10. 9. 2010 | 9:41 | Pavel

nějak nechápu - tak kontrola od berňáku je šikana? No tak koéntroly zrušte. Prostě každý přizná to co uzná za vhodné (jako dosud) s tím rozdílem, že odteď už se to nebude kontrolovat. Myslím, že poctivý podnikatel se nemá...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK