Medici nemusí doplácet daň z povinné práce

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 11. 1. 2021 17:40 | 1 komentář
Medici nemusí doplácet daň z povinné práce

Zdroj: Shutterstock

Studenti zdravotnických škol, kterým stát během nouzového stavu uložil pracovní povinnost v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, mají o něco jasněji, jak to bude se zdaněním jejich výdělku.

Ministryně financí Alena Schillerová využije své pravomoci a daň z příjmů jim plošně odpustí. Její plán dnes schválila vláda. Koalice se také dohodla, že studentům přes kraje doplatí i odvody na sociální a zdravotní pojištění. Prominutí daně se týká i podobných situací v budoucnu. 

Pracovní povinnost byla studentům opakovaně nařizována od jara 2020. K následným daňovým povinnostem spojeným s příjmy mediků pak přistoupili jednotlivé kraje různě. Někde za studenty odvody platili, někde je nechali platit studenty, jinde neodváděli nic. Web iDnes.cz o víkendu upozornil, že Jihomoravský kraj teď chce medikům příjmy zpětně zdanit.

Hrajte na jistotu

Pod bus
Zdroj: Shutterstock

Dobré pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.

Specialista na daňově právo Michal Radvan z brněnské Masarykovy univerzity v neděli uvedl, že šlo o citelný zásah do základních práv studentů a jejich příjem má být v takovém případě osvobozený od daně, nemají platit ani sociální a zdravotní pojištění.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ani ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) však s takovým výkladem nesouhlasí. „Příjmy za vykonanou práci vždy podléhají dani z příjmu a ministerstvo financí nikdy netvrdilo, že by tomu mělo být jinak. Zároveň by však studenti díky slevě na poplatníka a slevě na studenta fakticky žádnou daň nezaplatili a současná situace je pro ně tak zbytečný stres,“ vysvětluje Schillerová.

Kolem odvodů na sociální a zdravotní pojištění byl zmatek i dneska. Ani o tuto část výdělku však studenti nakonec v praxi nepřijdou. „Jelikož je odměna podle ministerstva financí příjem ze závislé činnosti, odvody ze zaměstnance i zaměstnavatele se platit musí. Jednotlivé resorty vyplatí krajům dodatečné peníze tak, aby byla studentům přes kraje zaplacena odměna jako by pojištění neplatili,“ napsala Maláčová na Twitteru.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

13. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 47 komentářů

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

Zapomeňte na časový test. Zisk z prodeje bitcoinu a dalších kryptoměn se daní, přestože jste je drželi déle než tři roky. Jak na to? A „vidí“ finanční správa na burzy virtuálních měn? celý článek

Na přihlášku k paušální dani zbývají poslední dva dny

8. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Na přihlášku k paušální dani zbývají poslední dva dny

Podnikatelé mohou dobrovolně vstoupit do nového systému. Většině z nich se nevyplatí, má však i své výhody.

Z výplaty vám zůstane víc. Kalkulačka čisté mzdy 2021

31. 12. 2020 | Petr Kučera | 12 komentářů

Z výplaty vám zůstane víc. Kalkulačka čisté mzdy 2021

Daňový balíček vyšel ve Sbírce zákonů a začne tedy platit hned od začátku ledna. Spočítejte si, jak stoupne vaše čistá mzda.

I vám musí dát víc. Co všechno mění růst minimální mzdy

29. 12. 2020 | Petr Kučera | 18 komentářů

I vám musí dát víc. Co všechno mění růst minimální mzdy

Od ledna 2021 stoupne takzvaná zaručená mzda nebo strop výdělku pro „nekolidující zaměstnání“. A také některé další limity, které s odměnou za práci přímo nesouvisejí.

Rodiny s více dětmi si polepší. Limit pro bonus skončí

26. 12. 2020 | Petr Kučera | 39 komentářů

Rodiny s více dětmi si polepší. Limit pro bonus skončí

Se čtyřmi dětmi dosáhnou rodiče podle dosavadních pravidel maximálně na 60 300 korun, nově to bude až 83 016 korun. S pěti dětmi mohou nově dostat až 107 220 korun.

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.