Medici nemusí doplácet daň z povinné práce

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 11. 1. 2021 | 1 komentář
Medici nemusí doplácet daň z povinné práce

Zdroj: Shutterstock

Studenti zdravotnických škol, kterým stát během nouzového stavu uložil pracovní povinnost v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, mají o něco jasněji, jak to bude se zdaněním jejich výdělku.

Ministryně financí Alena Schillerová využije své pravomoci a daň z příjmů jim plošně odpustí. Její plán dnes schválila vláda. Koalice se také dohodla, že studentům přes kraje doplatí i odvody na sociální a zdravotní pojištění. Prominutí daně se týká i podobných situací v budoucnu. 

Pracovní povinnost byla studentům opakovaně nařizována od jara 2020. K následným daňovým povinnostem spojeným s příjmy mediků pak přistoupili jednotlivé kraje různě. Někde za studenty odvody platili, někde je nechali platit studenty, jinde neodváděli nic. Web iDnes.cz o víkendu upozornil, že Jihomoravský kraj teď chce medikům příjmy zpětně zdanit.

Hrajte na jistotu

Pod bus
Zdroj: Shutterstock

Dobré pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.

Specialista na daňově právo Michal Radvan z brněnské Masarykovy univerzity v neděli uvedl, že šlo o citelný zásah do základních práv studentů a jejich příjem má být v takovém případě osvobozený od daně, nemají platit ani sociální a zdravotní pojištění.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ani ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) však s takovým výkladem nesouhlasí. „Příjmy za vykonanou práci vždy podléhají dani z příjmu a ministerstvo financí nikdy netvrdilo, že by tomu mělo být jinak. Zároveň by však studenti díky slevě na poplatníka a slevě na studenta fakticky žádnou daň nezaplatili a současná situace je pro ně tak zbytečný stres,“ vysvětluje Schillerová.

Kolem odvodů na sociální a zdravotní pojištění byl zmatek i dneska. Ani o tuto část výdělku však studenti nakonec v praxi nepřijdou. „Jelikož je odměna podle ministerstva financí příjem ze závislé činnosti, odvody ze zaměstnance i zaměstnavatele se platit musí. Jednotlivé resorty vyplatí krajům dodatečné peníze tak, aby byla studentům přes kraje zaplacena odměna jako by pojištění neplatili,“ napsala Maláčová na Twitteru.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+53
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu v roce 2023

23. 1. 2023 | Petr Kučera

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu v roce 2023

Výplata, kterou jste dostali v lednu, se řídila ještě loňskými pravidly – byla za prosincovou práci. Co přinese ta další, která přijde v únoru?

Roste limit pro přivýdělek, školkovné i bonus na dítě

18. 1. 2023 | Petr Kučera

Roste limit pro přivýdělek, školkovné i bonus na dítě

Zvýšení minimální mzdy má přímý dopad i na některé další limity. Které se od ledna 2023 změnily a jak?

Paušální daň letos využije 100 tisíc podnikatelů

16. 1. 2023 | Petr Kučera

Paušální daň letos využije 100 tisíc podnikatelů

Finanční správa přijala zatím 31 500 nových oznámení o vstupu do paušálního režimu daně z příjmů na rok 2023. Společně s podnikateli, kteří se přihlásili už v předchozích letech a v... celý článek

Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

16. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se mění v roce 2023? Tady je přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.