Medici nemusí doplácet daň z povinné práce

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 11. 1. 2021 17:40 | 1 komentář
Medici nemusí doplácet daň z povinné práce

Zdroj: Shutterstock

Studenti zdravotnických škol, kterým stát během nouzového stavu uložil pracovní povinnost v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, mají o něco jasněji, jak to bude se zdaněním jejich výdělku.

Ministryně financí Alena Schillerová využije své pravomoci a daň z příjmů jim plošně odpustí. Její plán dnes schválila vláda. Koalice se také dohodla, že studentům přes kraje doplatí i odvody na sociální a zdravotní pojištění. Prominutí daně se týká i podobných situací v budoucnu. 

Pracovní povinnost byla studentům opakovaně nařizována od jara 2020. K následným daňovým povinnostem spojeným s příjmy mediků pak přistoupili jednotlivé kraje různě. Někde za studenty odvody platili, někde je nechali platit studenty, jinde neodváděli nic. Web iDnes.cz o víkendu upozornil, že Jihomoravský kraj teď chce medikům příjmy zpětně zdanit.

Hrajte na jistotu

Pod bus
Zdroj: Shutterstock

Dobré pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.

Specialista na daňově právo Michal Radvan z brněnské Masarykovy univerzity v neděli uvedl, že šlo o citelný zásah do základních práv studentů a jejich příjem má být v takovém případě osvobozený od daně, nemají platit ani sociální a zdravotní pojištění.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ani ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) však s takovým výkladem nesouhlasí. „Příjmy za vykonanou práci vždy podléhají dani z příjmu a ministerstvo financí nikdy netvrdilo, že by tomu mělo být jinak. Zároveň by však studenti díky slevě na poplatníka a slevě na studenta fakticky žádnou daň nezaplatili a současná situace je pro ně tak zbytečný stres,“ vysvětluje Schillerová.

Kolem odvodů na sociální a zdravotní pojištění byl zmatek i dneska. Ani o tuto část výdělku však studenti nakonec v praxi nepřijdou. „Jelikož je odměna podle ministerstva financí příjem ze závislé činnosti, odvody ze zaměstnance i zaměstnavatele se platit musí. Jednotlivé resorty vyplatí krajům dodatečné peníze tak, aby byla studentům přes kraje zaplacena odměna jako by pojištění neplatili,“ napsala Maláčová na Twitteru.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+53
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

8. 1. 2022 | Petr Kučera | 112 komentářů

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

Co chystá koalice ohledně daní, důchodů, sociálních dávek, podnikání, podpory bydlení nebo lepšího fungování úřadů? Prošli jsme čerstvě podepsané programové prohlášení.

Vyplatí se vám paušální daň? Na změnu zbývá týden

4. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ

Vyplatí se vám paušální daň? Na změnu zbývá týden

Podnikatelé se mohou dobrovolně přihlásit do 10. ledna. Kdo se zapojil už loni, nemusí nic dělat – pokud se naopak nechce odhlásit.

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

1. 1. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

Projděte si, jaké novinky roku 2022 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Čistá mzda stoupne. Spočítejte si, kolik dostanete

30. 12. 2021 | Petr Kučera | 24 komentářů

Čistá mzda stoupne. Spočítejte si, kolik dostanete

Z výplaty za leden zbyde zaměstnancům víc peněz. Zvyšuje se totiž základní sleva na poplatníka. Rodiče potěší i vyšší daňové zvýhodnění na dítě.

Stoupne limit pro přivýdělek, školkovné i bonus na dítě

13. 12. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Stoupne limit pro přivýdělek, školkovné i bonus na dítě

Zvýšení minimální mzdy má vedle samotných výdělků přímý dopad i na některé další limity. Které se od ledna 2022 změní a jak?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.