Medici nemusí doplácet daň z povinné práce

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 11. 1. 2021 | 1 komentář
Medici nemusí doplácet daň z povinné práce

Zdroj: Shutterstock

Studenti zdravotnických škol, kterým stát během nouzového stavu uložil pracovní povinnost v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, mají o něco jasněji, jak to bude se zdaněním jejich výdělku.

Ministryně financí Alena Schillerová využije své pravomoci a daň z příjmů jim plošně odpustí. Její plán dnes schválila vláda. Koalice se také dohodla, že studentům přes kraje doplatí i odvody na sociální a zdravotní pojištění. Prominutí daně se týká i podobných situací v budoucnu. 

Pracovní povinnost byla studentům opakovaně nařizována od jara 2020. K následným daňovým povinnostem spojeným s příjmy mediků pak přistoupili jednotlivé kraje různě. Někde za studenty odvody platili, někde je nechali platit studenty, jinde neodváděli nic. Web iDnes.cz o víkendu upozornil, že Jihomoravský kraj teď chce medikům příjmy zpětně zdanit.

Hrajte na jistotu

Pod bus
Zdroj: Shutterstock

Dobré pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.

Specialista na daňově právo Michal Radvan z brněnské Masarykovy univerzity v neděli uvedl, že šlo o citelný zásah do základních práv studentů a jejich příjem má být v takovém případě osvobozený od daně, nemají platit ani sociální a zdravotní pojištění.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ani ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) však s takovým výkladem nesouhlasí. „Příjmy za vykonanou práci vždy podléhají dani z příjmu a ministerstvo financí nikdy netvrdilo, že by tomu mělo být jinak. Zároveň by však studenti díky slevě na poplatníka a slevě na studenta fakticky žádnou daň nezaplatili a současná situace je pro ně tak zbytečný stres,“ vysvětluje Schillerová.

Kolem odvodů na sociální a zdravotní pojištění byl zmatek i dneska. Ani o tuto část výdělku však studenti nakonec v praxi nepřijdou. „Jelikož je odměna podle ministerstva financí příjem ze závislé činnosti, odvody ze zaměstnance i zaměstnavatele se platit musí. Jednotlivé resorty vyplatí krajům dodatečné peníze tak, aby byla studentům přes kraje zaplacena odměna jako by pojištění neplatili,“ napsala Maláčová na Twitteru.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+53
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

18. 2. 2024 | Vít Hradil | 5 komentářů

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

Ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus ukazuje dopady konsolidačního balíčku na pana Smutného a paní Šťastnou. Extrémní smolaři mohou letos přijít až o 93 tisíc korun, naopak šťastlivci... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetním v práci

29. 1. 2024 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetním v práci

Do poloviny února můžete v zaměstnání požádat o roční zúčtování daně – pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, proč to může být výhodné a na co se při tom zaměřit. celý článek

Partners Financial Services