Máte menší spotřebu elektřiny nebo plynu? Pozor na zvýšení paušálu

Jiří Hammerbauer | rubrika: Co se děje | 22. 2. 2023
Čím menší máte spotřebu, tím větší vliv na celkovou cenu má měsíční paušální poplatek. Při vyšší spotřebě je pro vás klíčová naopak cena samotné komodity.
Máte menší spotřebu elektřiny nebo plynu? Pozor na zvýšení paušálu

Zdroj: Shutterstock

Po strmém nárůstu cen energií v loňském roce a jejich následném zastropování od státu přichází poslední měsíce dodavatelé s tím, že se s cenami dostali pod tento strop. Vysvětlují to především úspěšným nahrazováním ruského plynu. Jenže úprava ceníků se týká i takzvaného paušálního měsíčního poplatku. Ten naopak nenápadně stoupá. Vyplývá to z dat online srovnávače Rixo.cz.

Cena energií se vypočítává ze dvou základních částí: regulované složky a obchodní složky. Ta regulovaná je pevně stanovená Energetickým regulačním úřadem, je u všech dodavatelů stejná a spotřebitel nemá šanci ji ovlivnit. Letos oproti loňskému roku výrazně klesla. U elektřiny tvoří regulovaná složka zhruba 20 procent výsledné ceny, u plynu asi 11 procent. Před rokem to byl v obou případech zhruba dvojnásobek, v roce 2021 dokonce 50 a 30 procent.

Manévrovací prostor

Jistý prostor pro manipulaci s cenou má dodavatel u obchodní složky. Ta obsahuje cenu za surovinu, nyní pod vládou daným stropem 6050 Kč za MWh silové elektřiny a 3025 za MWh plynu. Obsahuje ale také měsíční paušál, který se platí vždycky, i kdybyste měli nulové odběry plynu či elektřiny. Tento paušál nechávali dodavatelé energií dlouho na starých úrovních a teď pro ně představuje manévrovací prostor při sestavování výsledné ceny.

Jedná se o relativně malou částku, měsíčně vyšší desítky korun. Paušál má sice také vládou daný strop 157 korun měsíčně, na loňských fakturách se ale u většiny dodavatelů pohyboval na méně než polovičních hodnotách. Spotřebitelé se na něj tedy tolik nezaměřují. Domácnosti, které mají ovšem nízkou spotřebu, mohou právě na zvýšeném paušálu nakonec zaplatit ročně víc.

Vysvětlíme si to na příkladu tří modelových dodavatelů plynu.

  • Dodavatel, jehož ceny odpovídají vládnímu stropu za MWh i za paušál. Měsíční paušál je 157 Kč (1884 Kč ročně). K tomu přičteme cenu za 1 MWh: 3025 Kč. Dostaneme maximální roční cenu obchodní složky 4909 Kč při spotřebě 1 MWh (bez započtení regulované části).
  • Dodavatel, jehož ceny odpovídají vládnímu stropu za MWh, ale nezdražil paušální poplatek. Ten činí 57 Kč měsíčně (684 Kč za rok). K tomu přičteme cenu za 1 MWh, zastropovaných 3025 Kč, a dostaneme se k 3709 Kč. Opět jde o cenu obchodní složky (bez regulované složky).
  • Dodavatel, jehož ceny odpovídají vládnímu stropu za paušál, ale za MWh vyžaduje méně než povoluje strop. Paušální poplatek za měsíc pak činí 157 Kč (1884 Kč ročně). K tomu přičteme cenu za 1 MWh 2900 Kč. Celkem zaplatí ročně 4784 Kč (bez regulované složky).

Modeloví dodavatelé plynu

Maximální cena za paušál i MWh

Maximální cena za MWh

Maximální cena za paušál

Měsíční paušál

157 Kč

57 Kč

157 Kč

Cena paušálu za rok

1884 Kč

684 Kč

1884 Kč

Cena za MWh

3025 Kč

3025 Kč

2900 Kč

Celková cena obchodní složky

4909 Kč

3709 Kč

4784 Kč

U elektřiny je cenový rozdíl velmi podobný.

Modeloví dodavatelé elektřiny

Maximální cena za paušál i MWh

Maximální cena za MWh

Maximální cena za paušál

Měsíční paušál

157 Kč

57 Kč

157 Kč

Cena paušálu za rok

1884 Kč

684 Kč

1884 Kč

Cena za MWh

6050 Kč

6050 Kč

5900 Kč

Celková cena obchodní složky

7934 Kč

6734 Kč

7784 Kč

Máte malou spotřebu? Zpozorněte

Jak u odběru plynu, tak u elektřiny tedy platí, že i když dodavatel nabízí cenu za MWh nižší než tu zastropovanou, může být celková částka na faktuře vyšší než se stropem. Platí zde jednoduché pravidlo: čím menší máte spotřebu, tím větší vliv má měsíční paušální poplatek na celkovou cenu.

„Domácnostem s nízkou spotřebou se vyplatí akceptovat vyšší cenu za surovinu, pokud dodavatel nabízí nižší paušální poplatek. Pokud naopak hodně topíte a vaše spotřeba v MWh je výrazně vyšší, klíčová je pro vás hlavně cena suroviny. Cena za paušální poplatek bude tvořit procentuálně menší část celkové ceny,“ vysvětluje Martin Ždímal, výkonný ředitel Rixo.cz.

Na co si dát pozor na faktuře

Zdroj obrázků: rixo.cz

Jiří Hammerbauer

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-43
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nových bytů bude víc, jenže dražších. Bydlení ve vlastním se vzdaluje

15. 4. 2025 | Kateřina Hovorková

Nových bytů bude víc, jenže dražších. Bydlení ve vlastním se vzdaluje

Trh s novými nemovitostmi ožívá. V druhé polovině roku se čeká celorepublikový nárůst nabídky nových bytů oproti loňsku o 3,6 %, v Praze pak o 3,2 %. Vyplývá to z aktuálního průzkumu... celý článek

Stačí vám tři pětiny domu? Pojistku podceňuje čím dál víc Čechů

15. 4. 2025 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Stačí vám tři pětiny domu? Pojistku podceňuje čím dál víc Čechů

Sedm z deseti rodinných domů v Česku je podpojištěných, výše pojistné částky dosahuje jen 60 procent skutečné hodnoty nemovitosti. Česká asociace pojišťoven proto spouští kampaň, ve... celý článek

Daň z nemovitosti se blíží. Její výši zjistíte už teď a možná vás překvapí

10. 4. 2025 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Daň z nemovitosti se blíží. Její výši zjistíte už teď a možná vás překvapí

Finanční správa začala rozesílat informace o dani z nemovitých věcí. Lhůta pro zaplacení nebo první splátku pak končí 2. června. Zjistit, kolik letos na dani přibližně zaplatíte, ale... celý článek

Kolik dáte za hypotéku? Nůžky mezi fixacemi i bankami se rozevírají

9. 4. 2025 | Petr Kučera

Kolik dáte za hypotéku? Nůžky mezi fixacemi i bankami se rozevírají

Průměrná nabídková sazba nových hypoték klesla na 5,01 % p. a., zatímco před měsícem byla 5,05 % a před rokem 5,57 %. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex k 7. dubnu.

Devět z deseti Čechů chce bydlet ve vlastním, ukázal průzkum

26. 3. 2025 | Petr Kučera

Devět z deseti Čechů chce bydlet ve vlastním, ukázal průzkum

Téměř devět z deseti (86 %) obyvatel Česka preferuje bydlení ve vlastním před nájmem. A to přesto, že osm z deseti lidí, kteří nebydlí ve vlastním, považuje vlastní bydlení za cenově... celý článek

Partners Financial Services