Jak se mohou změnit úrokové sazby u hypoték

| rubrika: Sloupek | 30. 1. 2008 | 2 komentáře
Jak se mohou změnit úrokové sazby u hypoték
U hypotečních úvěrů se už dlouho mluví o růstu úrokových sazeb. Banky či zprostředkovatelé hypoték tohoto strašáka občas nepřímo používají jako motivaci klientů, aby s hypotékou neotáleli. V horizontu dvou let však nějaký razantní růst nejspíš nepřijde.

Růst úrokových sazeb se týká těch, kteří hypoteční úvěr mají a bude jim končit období fixace úrokové sazby. Týká se také těch, kteří hypotéku teprve plánují. Výše sazby bude po dobu několika let ovlivňovat jejich rodinný rozpočet. Každý procentní bod navíc znamená zhruba tisíc korun ve splátce dvoumilionové hypotéky.

Často se mluví o tom, že centrální banka bude zvyšovat úrokové sazby, proto poroste cena hypotečních úvěrů. To je pravda jenom z malé části. Centrální banka ovlivňuje jenom krátkodobé úrokové sazby. Dlouhodobé úrokové sazby jsou ovlivňovány trhem. A cena hypoték závisí na výši dlouhodobých úrokových sazeb. Jestli chceme hypotéku s fixací pět let, banka nakoupí pětileté zdroje a podle nich určí úrokovou sazbu.

Jestli chceme vědět, jaké můžeme čekat úrokové sazby u hypoték, budeme se muset podívat na výši dlouhodobých úrokových sazeb.

Budoucí odhad úrokových sazeb publikuje například Ministerstvo financí na svých webových stránkách. Poslední aktualizace je z října loňského roku. Podle této predikce se očekává pro rok 2008 růst výnosu desetiletých dluhopisů o 0,7 procentního bodu proti roku 2007. Pro rok 2009 se zase očekává pokles o 0,6 procentního bodu. Takže pro rok 2008 by měly zdroje pro poskytování hypoték trochu podražit. V roce 2009 by měly dlouhodobé úrokové sazby zase klesnout a vrátit se na úroveň roku 2007.
To by znamenalo připravit se na růst splátky zhruba o 600 Kč měsíčně. (Pro hypotéku 2 miliony korun se splatností 20 let.)

Jestli úrokové sazby hypoték opravdu vzrostou, záleží na tom, jak přesně se strefí predikce Ministerstva financí. Víme, jak je to s podobnými předpověďmi. Něco se očekává a skutečnost může přinést překvapení.

Další faktor, který ovlivní cenu hypotečních úvěrů, je marže bank. Marže souvisí s konkurencí na trhu hypoték. Pokud na trh vstoupí razantně noví hráči, bude klesat marže bank a tím i úrokové sazby. Proto jako spotřebitelé můžeme těmto novým poskytovatelům úvěrů a novým produktům jen držet palce.

Autor je lektor a analytik společnosti KFP.

Jaký očekávate vývoj úrokových sazeb u hypoték? Jak moc mohou ovlivnit chuť lidí brát si hypotéku?

 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.