Situace na trhu s byty je perverzní, říká nový ministr

Situace na trhu s byty je perverzní, říká nový ministr
Pavel Němec, čerstvě jmenovaný ministr pro místní rozvoj, na neformálním setkání s novináři naznačil, jakým směrem se bude ubírat činnost jeho resortu. V oblasti bydlení chce například změnit dotace stavebního spoření a zjednodušit systém podpory.

Pavel Němec se narodil v roce 1971. V minulém volebním období byl poslancem za US-DEU a v tom současném je krom toho ministrem pro místní rozvoj.

Největší problém v oblasti bydlení je pravděpodobně v pokřivených vztazích nájemník – pronajímatel. Podle ministra je současný stav, kdy je nájemník postrachem majitele bytu, pro budování trhu s nájemními byty neúnosný a bude iniciovat změny v tomto směru. Především by mělo dojít ke zjednodušení řešení problémů s neplatiči, k větší volnosti nájemních smluv (aby je mohly smluvní strany více modifikovat) a vyřešení současné regulace nájemného. Do začátku července příštího roku by měla být platná nová, ústavně čistá úprava nájemného. Ta současná již byla jednou Ústavní soudem označena za neústavní a podobný osud hrozí i změnám přijatým na základě onoho rozhodnutí Ústavního soudu.

Přidáme na stavební spoření

Současnou úroveň podpory stavebního spoření považuje Pavel Němec za nízkou. Podle něj by mělo dojít k valorizaci maximální částky na kterou je státní dotace poskytována, neboť před osmi lety stanovených 18 tisíc korun ročně dnes představuje nižší reálnou hodnotu než tehdy. Současně však dodává, že by měla být do systému implementována vázanost použití získaných prostředků na bydlení. Celý krok je však třeba dobře promyslet a prokonzultovat se stavebními spořitelnami, aby náhlá změna nevedla ke zhroucení systému.

Výrazné změny, především zjednodušení prý vyžaduje také podpora hypoték. Podle názoru ministra většina zájemců o vlastnické bydlení ani neví, na co vše mají nárok, což znamená, že systém je nepřehledný. Především existence nenárokových příspěvků, podpor či půjček (například nedávných 200 tisíc korun bezúročné půjčky) je podle něj špatná.

Pracovníci na ministerstvu jsou lepší, než očekával

Narozdíl od jiných kolegů, kteří již v okamžiku jmenování do funkce oznamovali, koho všeho odvolají, ministr Němec se zatím seznamuje s chodem úřadu. Během prvních dvou dní na novém působišti již mluvil s řadou podřízených, a jak sám poznamenal, bylo to lepší, než očekával. Jediný, koho si s sebou do úřadu přivedl, je nový ředitel úřadu Ivo Hartman, jehož předchůdce odešel na ministerstvo zemědělství.

Souhlasíte s některými tezemi nového ministra? Máte nějaké vlastní nápady, jak vylepšit činnost jeho resortu? Podělte se o své názory a nápady s ostatními.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 39 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 8. 2002 14:50

Já jsem si svůj dům postavil a stálo mne to velký prachy. Nevím, proč by si ti v bytech měli žít jako prasata v žitě a ještě skoro zadarmo?!!! Okamžitě deregulovat, ceny uvolnit a nechat vládnout trh. Ono se sice najde pár spekulantů co na tom vyrejžují těžký prachy, ale systém je časem pohletí a bude fungovat tak jak má - TRŽNĚ.

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 8. 2002 14:40, Rostov

Opravdu nechápu, že máme v tomto státě 2 druhy nájemníků, jedny privilegované s nízkým regulovaným nájmem a druhé se smluvním nájmem, kteří měli tu smůlu, že v tom bytě nebydleli třeba už před r. 1989.
Z vlastní zkušenosti prohlašuji, že "regulovaní" nájemníci jsou zdrojem problémů, protože v domě bydlí cca 46 let a chovají se jako by to byla zásluha a tím pádem měli na dům téměř vlastnické právo, neplatit zálohy na odvoz odpadu či na vodné a stočné je vcelku detail, majitel to zaplatí a pro těch pár set či tisíc korun se s námi soudit nebude, je to na dlouhé lokte. Nastěhovat někoho do bytu aniž by se majiteli oznámil vyšší počet osob v bytě, proč ne, vždyť majitel je "hej nebo počkej" a na nás nemůže, říkají to v televizi. Vybourat příčku či vestavěné skříně, no a co, když se mi to nehodí, popř. nelíbí?! Dva psi v bytě, majitel domu nemá rád zvířata a řeči o obtěžujícím štěkotu a zápachu jsou jen pokrytectví, my platíme poplatek za psa, tak ať nám dá pan domácí pokoj! Koneckonců za ten krvavý nájem (holé nájemné cca 670,- Kč před zdaněním za byt II. kategorie o ploše 60 m2, v nejlepší čtvrti) ať se kouká starat o dům, je to jeho povinnost a nás si nevšímá. Navíc mezi "regulovanými" jsou i tací co vlastní rodinný domek k bydlení (ne chatu), ale ten mají jako chalupu, tak proč by nemohli mít i byz s regulovaným nájmem, že?! A to, že by si případně majitel chtěl do domu nastěhovat bratra či rodiče, o tom, ať si nechá zdát.
Na stranu druhou s jednou rodinou se smluvním nájmem, která mne drží nad vodou, za těch 6 let jejího bydlení nebyl žádný problém.
To jsou mé osmileté zkušenosti majitele domu.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (39 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Povodňové mapy mají nová data. Zjistěte, v jaké zóně bydlíte

17. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Povodňové mapy mají nová data. Zjistěte, v jaké zóně bydlíte

Česká asociace pojišťoven rozšířila takzvané povodňové mapy o další informace. Kromě záplavových zón nově obsahují dalších 50 vrstev ohledně například svahové stability, odtokové linie,... celý článek

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

Za nedodržení smlouvy bude klientům hrozit výrazně vyšší sankce než dosud. Na druhou stranu se rozšíří okruh situací, kdy lze hypotéku předčasně splatit zdarma.

Partners Financial Services