Situace na trhu s byty je perverzní, říká nový ministr

Situace na trhu s byty je perverzní, říká nový ministr
Pavel Němec, čerstvě jmenovaný ministr pro místní rozvoj, na neformálním setkání s novináři naznačil, jakým směrem se bude ubírat činnost jeho resortu. V oblasti bydlení chce například změnit dotace stavebního spoření a zjednodušit systém podpory.

Pavel Němec se narodil v roce 1971. V minulém volebním období byl poslancem za US-DEU a v tom současném je krom toho ministrem pro místní rozvoj.

Největší problém v oblasti bydlení je pravděpodobně v pokřivených vztazích nájemník – pronajímatel. Podle ministra je současný stav, kdy je nájemník postrachem majitele bytu, pro budování trhu s nájemními byty neúnosný a bude iniciovat změny v tomto směru. Především by mělo dojít ke zjednodušení řešení problémů s neplatiči, k větší volnosti nájemních smluv (aby je mohly smluvní strany více modifikovat) a vyřešení současné regulace nájemného. Do začátku července příštího roku by měla být platná nová, ústavně čistá úprava nájemného. Ta současná již byla jednou Ústavní soudem označena za neústavní a podobný osud hrozí i změnám přijatým na základě onoho rozhodnutí Ústavního soudu.

Přidáme na stavební spoření

Současnou úroveň podpory stavebního spoření považuje Pavel Němec za nízkou. Podle něj by mělo dojít k valorizaci maximální částky na kterou je státní dotace poskytována, neboť před osmi lety stanovených 18 tisíc korun ročně dnes představuje nižší reálnou hodnotu než tehdy. Současně však dodává, že by měla být do systému implementována vázanost použití získaných prostředků na bydlení. Celý krok je však třeba dobře promyslet a prokonzultovat se stavebními spořitelnami, aby náhlá změna nevedla ke zhroucení systému.

Výrazné změny, především zjednodušení prý vyžaduje také podpora hypoték. Podle názoru ministra většina zájemců o vlastnické bydlení ani neví, na co vše mají nárok, což znamená, že systém je nepřehledný. Především existence nenárokových příspěvků, podpor či půjček (například nedávných 200 tisíc korun bezúročné půjčky) je podle něj špatná.

Pracovníci na ministerstvu jsou lepší, než očekával

Narozdíl od jiných kolegů, kteří již v okamžiku jmenování do funkce oznamovali, koho všeho odvolají, ministr Němec se zatím seznamuje s chodem úřadu. Během prvních dvou dní na novém působišti již mluvil s řadou podřízených, a jak sám poznamenal, bylo to lepší, než očekával. Jediný, koho si s sebou do úřadu přivedl, je nový ředitel úřadu Ivo Hartman, jehož předchůdce odešel na ministerstvo zemědělství.

Souhlasíte s některými tezemi nového ministra? Máte nějaké vlastní nápady, jak vylepšit činnost jeho resortu? Podělte se o své názory a nápady s ostatními.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 39 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 8. 2002 14:50

Já jsem si svůj dům postavil a stálo mne to velký prachy. Nevím, proč by si ti v bytech měli žít jako prasata v žitě a ještě skoro zadarmo?!!! Okamžitě deregulovat, ceny uvolnit a nechat vládnout trh. Ono se sice najde pár spekulantů co na tom vyrejžují těžký prachy, ale systém je časem pohletí a bude fungovat tak jak má - TRŽNĚ.

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 8. 2002 14:40, Rostov

Opravdu nechápu, že máme v tomto státě 2 druhy nájemníků, jedny privilegované s nízkým regulovaným nájmem a druhé se smluvním nájmem, kteří měli tu smůlu, že v tom bytě nebydleli třeba už před r. 1989.
Z vlastní zkušenosti prohlašuji, že "regulovaní" nájemníci jsou zdrojem problémů, protože v domě bydlí cca 46 let a chovají se jako by to byla zásluha a tím pádem měli na dům téměř vlastnické právo, neplatit zálohy na odvoz odpadu či na vodné a stočné je vcelku detail, majitel to zaplatí a pro těch pár set či tisíc korun se s námi soudit nebude, je to na dlouhé lokte. Nastěhovat někoho do bytu aniž by se majiteli oznámil vyšší počet osob v bytě, proč ne, vždyť majitel je "hej nebo počkej" a na nás nemůže, říkají to v televizi. Vybourat příčku či vestavěné skříně, no a co, když se mi to nehodí, popř. nelíbí?! Dva psi v bytě, majitel domu nemá rád zvířata a řeči o obtěžujícím štěkotu a zápachu jsou jen pokrytectví, my platíme poplatek za psa, tak ať nám dá pan domácí pokoj! Koneckonců za ten krvavý nájem (holé nájemné cca 670,- Kč před zdaněním za byt II. kategorie o ploše 60 m2, v nejlepší čtvrti) ať se kouká starat o dům, je to jeho povinnost a nás si nevšímá. Navíc mezi "regulovanými" jsou i tací co vlastní rodinný domek k bydlení (ne chatu), ale ten mají jako chalupu, tak proč by nemohli mít i byz s regulovaným nájmem, že?! A to, že by si případně majitel chtěl do domu nastěhovat bratra či rodiče, o tom, ať si nechá zdát.
Na stranu druhou s jednou rodinou se smluvním nájmem, která mne drží nad vodou, za těch 6 let jejího bydlení nebyl žádný problém.
To jsou mé osmileté zkušenosti majitele domu.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (39 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

27. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 8 komentářů

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 43 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Kombinací dřeva a houby k ekologičtějšímu stavebnictví

23. 5. 2022 | Radim Zelený | 6 komentářů

Kombinací dřeva a houby k ekologičtějšímu stavebnictví

Investiční společnost Progresus založili Lukáš Zrůst a Lukáš Foral před rokem a mají slušně našlápnuto. Jejich zatím nejvýraznější akvizicí je výrobce dřevostaveb RD Rýmařov. Dále připravují... celý článek

Západní mzdy, západní ceny. Pražské byty zdraží na dvojnásobek

20. 5. 2022 | Jana Divinová | 52 komentářů

Západní mzdy, západní ceny. Pražské byty zdraží na dvojnásobek

„Když budeme dotahovat západní výplaty, není důvod, aby byla Praha levnější než Mnichov,“ říká Robert Hanzl, šéf společnosti Next Reality.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.