Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kolik stojí stoprocentní hypotéka

| 27. 6. 2002 | 3 komentáře
Kolik stojí stoprocentní hypotéka
Hypoteční úvěr na celou hodnotu nemovitosti již není pouhou teorií. Vyplatí se však v porovnání s jinými variantami financování bydlení nebo jde jen o marketingový trik, který se pěkně prodraží?

V oblasti hypoték již zdaleka nezískávají banky klienty snižováním úrokových sazeb. Trendem je zrychlení a zjednodušení podmínek při získávání úvěru a také zpřístupnění hypoték těm, kteří ještě nenaspořili dostatečně vysokou částku.

GE Capital Bank (profil, názory) přišla tento měsíc se zrychlením v čerpání úvěru a při dostatečně vysoké akontaci také se zrušením požadavku na potvrzení příjmu zaměstnavatelem (viz článek Hypotéky letí). Téměř všechny banky posunují poměr hypotéčního úvěru k odhadní ceně nemovitosti; v nedávné době tak učinily HVB (profil, názory) na 85 procent a Raiffeisenbank (profil, názory) na 90 procent odhadní ceny. V plné výši odhadu zatím žádná banka hypotéky neposkytovala, od začátku července se však i toto změní. Českomoravská hypotéční banka (profil, názory) přichází na trh s produktem Hypotéční úvěr 100 (profil, názory).

Na sto procent

"Tato nabídka nemá žádný háček, nebudeme požadovat žádné dodatečné ručení," říká Jan Sadil, člen představenstva ČMHB. Rozsáhlejší riziko však bude banka kompenzovat zvýšením úrokové sazby o 1,6 procentního bodu. Hypotéku bude tedy možné získat od 7,8 procenta, průměrná sazba by se však měla pohybovat okolo 8,5 procenta. "Za tuto sazbu by mělo získat hypotéční úvěr více než padesát procent žadatelů," upřesňuje Sadil.

Vzrostou rovněž požadavky na bonitu klienta. Jeho měsíční příjem bude muset být o několik tisícikorun vyšší. O kolik to bude přesně, závisí na výši úvěru a na tom, kolik procent z ceny nemovitosti hypotéka pokrývá. Bude-li to do pětaosmdesáti procent, příjem klienta (to znamená celé rodiny) musí být roven minimálně součtu životního minima a 1,5 násobku měsíční splátky. V případě, že úvěr převýší tuto hranici, bude muset rodina vydělat nejméně dvojnásobek splátky (opět plus životní minimum).

Doba posuzování žádosti, rozsah požadovaných údajů ani poplatky by se podle představitelů banky neměly měnit. Úvěr bude poskytován pouze na koupi či výstavbu vlastního bydlení, tedy ne na rekonstrukci nebo pro podnikatelské účely. Minimální výše hypotéky činí půl milionu korun, maximální tři miliony. Doba splatnosti se pohybuje od pěti do třiceti let. Konkrétní parametry tohoto produktu a srovnání s klasickou hypotékou od stejné banky ilustrujeme na příkladě.

Úvěr na koupi nového bytu v hodnotě 750 000 Kč, splatnost dvacet let, dva dospělí, dítě pět let

   Klasický hypotéční úvěr  Hypotéční úvěr 100
 Úroková sazba  6,2 %  7,8 %
 Měsíční splátka  3 822 Kč  6 180 Kč
 Státní finanční podpora  299 Kč  460 Kč
 Daňová úspora  483 Kč *  1 100 Kč
 Měsíční zatížení rodiny  3 040 Kč  4 620 Kč
 Požadovaný čistý příjem  13 988 Kč  21 430 Kč
Poznámka: *Daňová úspora je spočtena z hrubého minimálního požadovaného příjmu rodiny

Lepší mít naspořeno

Ačkoli je hypotéka ve výší sta procent odhadované hodnoty nemovitosti na trhu novinkou, již dříve bylo možné získat celou částku bez nutnosti mít naspořeno. Hypotéční úvěr bylo možné zkombinovat s některým občanským nebo spotřebitelským úvěrem nebo s úvěrem ze stavebního spoření. Dále se dalo sjednat s bankou dodatečné ručení buď jinou nemovitostí nebo ručitelem. Tato řešení byla administrativně náročnější, vyžadovala větší nároky na bonitu klienta nebo zajištění, ale podle výše celkově zaplacené částky v modelových situacích (nejnižší úrokové sazby, bez poplatků) levnější než stoprocentní hypotéka o několik stovek tisíc korun.

Česká spořitelna (profil, názory) umožňuje získání půjčky ve výši sta procent hodnoty požadované nemovitosti buď zástavou další nemovitosti nebo kombinací dvou úvěrů, hypotéčního a takzvaného Úvěru na nemovitost. Podmínkou poskytnutí je ovšem jeho další zajištění pomocí jiného instrumentu, například pojištěním zůstatku úvěru. Podobně pořídíte u Komerční banky (profil, názory). Tam můžete například zkombinovat Hypotéční úvěr klasik (profil, názory) a Úvěr na nemovitost. GE Capital doplňuje svou hypotéku spotřebitelským úvěrem Expres půjčka (profil, názory). Zbývající banky nabídly jako řešení poskytnutí dodatečné zástavy. Zatímco u Raiffeisenbank musí tržní hodnota všech zástav činit minimálně 200 procent objemu hypotéčního úvěru, HVB podmínky nespecifikuje.

Řešení 100 % z ceny nemovitosti - 750 000 Kč, splatnost 20 let, dva dospělí a dítě pět let

Banka  ČMHB  ČS  KB  GE  HVB  Raiffeisen
Dodatečné ručení  ne  ano  ano  ne  ano  ano
Měsíční splátka (Kč)  6 180  6 366*  6 946**  8 000***  5 156  5 417
Požadovaný příjem (Kč)  21 430  21 000  18 800  21 500  25 000  21 500
Platba celkem (tis. Kč)  1 483  1 172  1 303  1 416  1 237  1 300
Poznámka: *Úvěr na nemovitý majetek bude splacen po šesti letech, poté bude splátka 4 954 Kč, **Úvěr na nemovitost má splatnost deset let, poté bude splátka 3 915 Kč, ***Expres půjčka má splatnost pět let, po jejím umoření bude splátka 5 200 Kč

Myslíte, že stoprocentní hypotéka bude při vyšších nárocích na bonitu a úrokových sazbách dostupný produkt? Zvolili byste raději jeden úvěr na sto procent nebo kombinaci, která bude složitější, náročnější na příjmy klienta, ale levnější? Jaké máte zkušenosti s hypotékami? Podělte se o své názory.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-37
Ano
Ne

Diskuze

26. 1. 2013 | 10:02 | mlčoch

Dobrý den, chtěl bych se poptat zda se někdo orientujete v hypotekách z pohledu té 100 procentní. Uvažaju zda některá banka umí pracovat s tím, že něco naspořeno mám, ale chtěl bych si to nechat spíše jako rezervu pro případ...více

27. 6. 2002 | 19:52 | kulux

Nerozumím tomu a připadá mi to opět jen jako marketingový trik.
Totiž: je-li odhad stanoven bankou a inzerovaných 100% je vztaženo právě k odhadní ceně, nabídka ztrácí smysl. Nic nebrání tomu, aby odhad=50% kupní ceny,...
více

27. 6. 2002 | 6:57 | Fredy

U Vás tato beseda o 100% hypotéce končí. Jinde (mesec.cz, fincentrum.idnes.cz a finance.centrum.cz) již proběhla a je to o tom samém. Rozhodující je odhad nemovitosti. Kdo se v tom pohybuje, tak ví, že odhadci jsou kouzelníci....více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK