První firma přestoupila ze Startu na hlavní trh pražské burzy

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 19. 12. 2023
První firma přestoupila ze Startu na hlavní trh pražské burzy
Společnost Gevorkyan se zabývá práškovou metalurgií
Zdroj: Gevorkyan

Společnost Gevorkyan přesouvá své cenné papíry z neregulovaného trhu PX Start pražské burzy na prestižnější regulovaný Prime Market. Akcie slovenské metalurgické firmy se na Prime Marketu začnou obchodovat 21. prosince.

Loni se Gevorkyan stal první slovenskou firmou na pražské burze. Primární úpis jejích akcií za víc než 727 milionu korun je zatím největší na trhu Start.

Už při této emisi ředitel rodinné firmy Artur Gevorkyan jasně říkal, že míří výš: „Tuto emisi považujeme za další logický postupný krok, kdy naší vizí a cílem je vybudovat podnik s tržbami 300 milionů eur a více. V horizontu pěti let plánujeme uvést naše akcie k obchodování na hlavním trhu pražské burzy,“ řekl loni Gevorkyan.

Po roce a půl od úspěšného úpisu akcií se Gevorkyan stává první firmou, která z trhu Start přestupuje na hlavní trh Burzy cenných papírů Praha.

Se svou velikostí, která je nyní zhruba čtyři a půl miliardy korun, se na Prime Marketu zařadí Gevorkyan (název GEVORKYAN, ISIN SK1000025322) mezi emise Tatry Mountain Resorts (čtyři mliardy korun) a Kofola ČeskoSlovensko (šest miliard korun).

Šéf pražské burzy Petr Koblic kvituje přestup s tím, že jedním z důvodů vzniku trhu Start byla v roce 2018 právě postupná příprava firem na vstup na hlavní trh. „Naším záměrem bylo, mimo jiné, aby se stal tento trh branou na burzu pro menší společnosti, pro které by byl vstup na regulovaný trh příliš komplikovaný a v dané fázi jejich rozvoje i předčasný,“ říká Koblic.

Na trhu Start se nyní obchoduje s akciemi 14 společností. Jejich celková tržní hodnota je 13 miliard korun, od investorů získaly přes dvě miliardy korun.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

Představenstvo Komerční banky navrhuje vyplatit držitelům akcií Komerční banky dividendu výši 82,66 Kč na akcii před zdaněním.

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

16. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 7 komentářů

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

První investiční společnosti a banky spouštějí nový dlouhodobý investiční produkt s daňovou výhodou. Říkají, že poplatky nebudou vyšší než u standardní nabídky investic, případně budou... celý článek

Kam investovat? Příležitosti roku 2024 očima expertů

8. 1. 2024 | Michal Hron

Kam investovat? Příležitosti roku 2024 očima expertů

Do čeho vyplatí investovat peníze v roce 2024? Čemu bychom se naopak měli obloukem vyhnout? Zeptali jsme se.

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Partners Financial Services