Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 23. 11. 2023
Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Zdroj: Pleska/Dall-e

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Zveřejňovat dividendový index PX-Start (ISIN CZ0160000035) bude pražská burza od 19. prosince 2023. Jeho součástí budou všechny akcie obchodované na trhu Start. K dnešnímu dni jde o 14 firem.

„Na trhu Start je nyní již dostatečný počet emisí, aby dávalo smysl speciální index počítat. Současně poptávka po takovém indexu je i od našich členů,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Index se bude přepočítávat denně, vždy po skončení obchodování.

Pokud na trhu Start přibude nová emise, do indexu bude zařazena při pravidelné aktualizaci báze, která bude mít čtvrtletní frekvenci (březen, červen, září, prosinec). Pokud by emise byla z obchodování na burze vyřazena, ke škrtu z indexu dojde okamžitě.

Akcie, které by byly z trhu Start přeřazeny na jiný trh pražské burzy, se budou z indexu PX-Start vyřazovat při nejbližší pravidelné aktualizaci báze. Počáteční hodnota indexu byla stanovena na 1000 bodů ke dni 2. 1. 2020.

Trh Start je nejmladším ze čtyř trhů pražské burzy, obchodování na něm začalo před pěti lety – 2. května 2018. Je určen pro malé a střední firmy. Dosud na trh vstoupilo patnáct firem, v současnosti se na něm obchoduje čtrnáct. Zatím největším primárním úpisem na trhu Start byla loni společnost Gevorkyan, která od investorů získala více než 727 milionů korun. V srpnu začalo obchodování s akciemi společnosti mmcité, z upisovací ceny 160 korun vystoupaly až na včerejších 250 korun. 

Jak se bránit inflaci? Investujte!

Najděte nejvýhodnější investiční portfolia a ušetřete na vstupních poplatcích. Ať jste začátečník, nebo zkušený investor.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

Představenstvo Komerční banky navrhuje vyplatit držitelům akcií Komerční banky dividendu výši 82,66 Kč na akcii před zdaněním.

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

16. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 7 komentářů

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

První investiční společnosti a banky spouštějí nový dlouhodobý investiční produkt s daňovou výhodou. Říkají, že poplatky nebudou vyšší než u standardní nabídky investic, případně budou... celý článek

Kam investovat? Příležitosti roku 2024 očima expertů

8. 1. 2024 | Michal Hron

Kam investovat? Příležitosti roku 2024 očima expertů

Do čeho vyplatí investovat peníze v roce 2024? Čemu bychom se naopak měli obloukem vyhnout? Zeptali jsme se.

První firma přestoupila ze Startu na hlavní trh pražské burzy

19. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

První firma přestoupila ze Startu na hlavní trh pražské burzy

Společnost Gevorkyan přesouvá své cenné papíry z neregulovaného trhu PX Start pražské burzy na prestižnější regulovaný Prime Market. Akcie slovenské metalurgické firmy se na Prime Marketu... celý článek

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Partners Financial Services