Od banky k bance: Kdy a proč dává smysl přejít jinam?

PR článek | rubrika: FINEXPO | 18. 1. 2022
V Česku bylo ke konci roku 2021 celkem 23 bank a dalších 23 zahraničních bank u nás má svou národní pobočku. Široká nabídka produktů a služeb tak může lákat ke změně banky. Kdy to dává smysl a o jak náročný proces jde?
Od banky k bance: Kdy a proč dává smysl přejít jinam?

Zdroj: istockphoto.com

Komerční spolupráce

„Kolik bank využíváte?“ ptal se server Novinky.cz v anketě svých čtenářů. Téměř 40 procent jich uvedlo, že pouze jednu jedinou. Ti zbylí využívají pestrosti bankovního trhu a účtů i dalších finančních produktů mají vícero u různých institucí. Jen 1,5 procenta dotazovaných se vyjádřilo v tom smyslu, že nevyužívají žádnou banku.

Víc účtů ano, ale…

Mít víc účtů je v pořádku, zvlášť třeba v případě, že si na druhý účet odkládáte finance, které nechcete „mít na očích“. V takovém případě by to ovšem měl být spořicí účet, aby docházelo aspoň k nějakému zhodnocení odkládaných peněz.

Další otázkou jsou případné poplatky, které se s vedením účtu pojí – bylo by totiž zbytečné dávat si peníze stranou někam, kde si z nich banka část „ukousne“ jen proto, že může. Proto v případě, že používáte víc účtů, neřešte jen jejich výhody, ale zaměřte se i na poplatky, které se s nimi pojí. A věřte, že především běžný účet bez poplatků v dnešní době není žádnou raritou, ale běžnou praxí mnoha tuzemských bank.

Do banky nejen pro obyčejný účet

Do banky už dnes nechodíme jen proto, abychom si zařídili běžný účet, na který nám chodí výplata a ze kterého platíme nájem i další položky. Být klientem vám otevírá mnohem víc možností – banky nabízejí čím dál víc produktů, jako jsou hypotéky, kontokorent, půjčky, investiční produkty, cestovní a rizikové pojištění a další. Být tedy dlouholetým klientem jedné finanční instituce znamená i získávat tyto produkty často výhodněji než jinde. I to může být důvod, proč je necelá polovina českých klientů tak loajální vůči jedné bance.

Zdroj: istockphotos.com

Přehledné a intuitivní internetové a mobilní bankovnictví je jedním z hlavních parametrů, který lidé sledují u své banky

Ti, co mají dva a víc účtů často rozlišují mezi účtem „hlavním“, kam chodí většina příjmů, a účtem vedlejším, který bývá často spojený s nějakým jiným produktem, typicky hypotékou. Nebo jde o účet, který mají už dlouho a je jim líto ho, i kvůli úvěrové a celkové finanční historii, zrušit.

Kdy uvažovat o změně banky?

Máte pocit, že byste mohli z účtu u jiné banky získat nějaké ty benefity? Udělejte si malý osobní průzkum a pak se rozhodněte. Nejčastější situace, kdy je vhodné se změnou banky zabývat, jsou tyto:

  • Platíte vysoké (a zbytečné) poplatky. Poplatek za vedení účtu nebo prováděné transakce? To už do moderního bankovnictví nepatří.
  • Dostává se vám špatného klientského servisu. Nepříjemní pracovníci na infolince nebo na pobočce, kteří vám ani nedokážou pořádně poradit. To rozhodně nejsou vhodní „parťáci“, když jde o vaše hospodaření.
  • Nízký úrok na spořicím účtu a vysoký úrok u úvěrových produktů. V době, kdy rostou úroky u půjček a hypoték, by měly úměrně tomu růst i úroky na spořicích účtech. Sledujte, jestli je to tak i u vaší banky!

Před tím, než se „naladíte“ na přestup, si dobře prostudujte podmínky vámi zvolené banky, ať se vytoužených benefitů skutečně dočkáte. Nebo ať netrvají třeba jen půl roku.

Za 15 minut v novém díky Kodexu mobility klienta

Přestup samotný je nesmírně jednoduchý. Stačí jen zajít na pobočku nové banky, předložit občanský průkaz a díky Kodexu mobility klienta, kterým se většina bank řídí, se už o nic nemusíte starat – starý účet u stávající banky vám bude zrušen, finance převedeny na nový účet k nové bance a s nastavováním inkasa a trvalých plateb si také nemusíte lámat hlavu. Jedinou podmínkou je vaše bezdlužnost vůči stávající bance.

Pokud od banky, od níž odcházíte, očekáváte nějaké ty komplikace, příliš se jimi nestresujte. Banky by klientovi měly umožnit co nejhladší odchod. Podle zákona o platebním styku nesmějí ani vyžadovat žádné absurdní poplatky, například za zrušení účtu nebo za rušení trvalých plateb a inkasa. Výjimkou je poplatek za zrušení účtu, který nebyl veden déle než 12 měsíců.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Partners Financial Services