Kde Češi dávají šanci hackerům? Nemění hesla, hlásí bankéři

jih | rubrika: Aktuality | 8. 10. 2019

Více než čtvrtina lidí (28 %) v Česku zažila hackerský útok. Hackeři nejčastěji útočí na počítače a notebooky, v drtivé většině případů se ale jedná o pokus, který není úspěšný. Výrazně narůstá počet útoků na mobilní telefony. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace.

Češi podle něj bezpečnost v digitálním prostředí stále podceňují. Index bezpečnosti, který asociace každoročně sestavuje, sice oproti předchozím letům vzrostl o pět bodů, výsledek je však podle bankéřů stále průměrný.

Nejčastěji Češi zapomínají na pravidelnou změnu PIN kódů ke kartám a hesel k účtům, velká část z nich navíc podceňuje neustále se zvyšující riziko útoků přes mobilní telefon.

Index bezpečnosti v letošním roce dosáhl na 65 bodů ze 100, což je vůbec nejlepší výsledek za posledních pět let. „Je to i díky tomu, že se téma kybernetických útoků dostává do médií a přes ně k široké veřejnosti. Z výsledků však nemůžeme dělat žádnou senzaci, v porovnání s ostatními zeměmi jsme stále na průměrných hodnotách,“ uvádí Tomáš Hládek, poradce ČBA pro platební styk a kyberbezpečnost.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Celkově však v indexu podle asociace pouze 40 procent Čechů dokázalo, že bezpečnost berou vážně. K dokonalosti jim v rámci testu chybí častější frekvence změny PIN kódů ke kartám a hesel na sociálních sítích. Necelá třetina naopak dodržuje jen základní poučky a ochranu svých údajů příliš neřeší.

„Chování Čechů se v průběhu let příliš nemění, i když dochází ke zlepšení v oblasti aktualizace zabezpečení a změn hesel v počítači. Všichni bez výjimky by však měli dodržovat alespoň tři zásadní pravidla,“ říká Hládek.

Tím prvním podle něj je mít všechna zařízení, a tedy i mobilní telefony, řádně zabezpečená kvalitním a aktualizovaným antivirovým programem. Mobily má takto podle průzkumu zabezpečené jen40 procent lidí.

Zadruhé je podle Hládka potřeba mít silná hesla a pravidelně je měnit – ať už ta od zařízení, účtů ale třeba i od karet. Experty doporučenou frekvenci změny jednou za tři měsíce dodržuje pouze 12 procent Čechů, 23 procent ke změně hesla přistupuje pouze v případě, že jim přijde upozornění na podezřelou aktivitu.

Zatřetí je podle bankéřů nutné být na internetu stále v pozoru. „Znamená to například neotevírat podezřelé e-maily a přílohy od neznámých adresátů, nestahovat pochybné aplikace, neregistrovat se na podezřelých a neznámých webových stránkách a pravidelně si kontrolovat výpisy z účtu,“ upozorňuje Hládek.

EU zamíchala karty

Online platby kartou mají být od poloviny září ještě bezpečnější a jednodušší. Kdo ale nemá mobilní aplikaci nebo chytrý telefon, bude to mít složitější než doteď.

Změny v placení na internetu: SMS už nestačí


Jednoduché přihlašování k účtu musí skončit i ve zbývajících bankách. Některé z nich ale našly způsob, jak to klientům příliš nezkomplikovat.

Změny v internetbankingu: Jméno a heslo už k přihlášení nestačí


Zatím málo známý dopad směrnice PSD2: Zkomplikuje i bezkontaktní platby u terminálů v klasickém obchodě.

Při platbě kartou hrozí komplikace. Pravidla se mění i v prodejně

Většina Čechů si všechna hesla uchovává pouze v paměti (52 %). Jen nepatrné množství lidí je má schované na papírku v peněžence či v tašce, 40 procent pak deklaruje, že je má uložené na bezpečném místě. Zajímavostí je rostoucí počet těch, kteří využívají speciální aplikace na generování a správu hesel.

„Při správném používání lze tyto aplikace považovat za bezpečné. Nicméně v tomto případě je třeba odlišit ukládání hesel do počítače či prohlížeče, což rozhodně bezpečné není a podaří-li se hackerovi dostat do počítače nebo mobilu, má následně všechna vaše hesla jako ve výkladní skříni,“ zdůrazňuje Hládek.

Ty nejsofistikovanější kombinace znaků používáme především v prostředí e-mailu a internetového bankovnictví. Naopak podceňujeme sílu hesel k sociálním sítím, mobilním aplikacím nebo k e-shopům, kde přitom o sobě často uvádíme citlivé osobní údaje nebo k účtům přiřazujeme platební karty.

„Nejdůležitějším parametrem kvalitního hesla kromě jeho komplexity je i jeho délka, a proto pokud jako heslo zvolíme například větu o čtyřech krátkých slovech, ideálně s kombinací malých a velkých písmen, plus čísel, jedná se o velice kvalitní a mimořádně silné heslo, které se uživatelům navíc velice dobře pamatuje a nemusí si ho nikde poznamenávat,“ radí Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET. 

Z průzkumu také vyšlo, že v oblasti ochrany dat Češi nejvíce důvěřují bankám. „Důvěra banky těší. Do oblasti zabezpečení stále investují nemalé prostředky. I proto hackeři zaměřují své útoky čím dál častěji především na klienty bank, kteří útok hackerům svou nepozorností a lehkomyslností často usnadňují,“ uvádí Hládek.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

20. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

Nové porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

Česká spořitelna v noci z pátku 9. února na sobotu 10. února dočasně odstaví systém George. V mobilu ani na webu nebude dostupný od páteční 23. hodiny do sobotní osmé hodiny ranní.

Air Bank přidává pojištění karet a osobních věcí

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Air Bank přidává pojištění karet a osobních věcí

Air Bank začíná nabízet pojištění osobních věcí a platebních prostředků. Služba, na které spolupracuje s Maxima pojišťovnou, je dostupná v bankovní aplikaci My Air.

Partners Financial Services