Bez internetu ani ránu - průvodce online bankovnictvím

Dušan Hradil | 1. 1. 2003
Zatímco v minulých letech se banky rozhodovaly, zda vůbec nabídnout internetový přístup k běžnému účtu, dnes je pro ně existenční nutností. Boj o klienta vyhraje ten, kdo správně skloubí dostatek funkcí, bezpečnost a komfort použití.

Na poli přímé komunikace s bankou zaujalo na konci devadesátých let vedoucí postavení telefonní bankovnictví, které je sice stále nejvyužívanějším přímým kanálem, ovšem se značně omezenými možnostmi. K němu se před dvěma lety díky vysoké penetraci mobilních telefonů připojil GSM banking, který přinesl mobilitu v pravém slova smyslu. Loni doplnil sestavu fenomén moderní doby - internet - s možností plnohodnotného ovládání účtu. Právě poslední jmenovaný má ambice stát se v budoucnu lídrem přímé komunikace. Svědčí o tom i dynamika růstu počtu klientů, který se oproti loňsku ztrojnásobil a dosáhl čtvrt milionu.

"Klienti využívající GSM banking pomalu přecházejí na internet banking z důvodu vyššího komfortu a přehlednosti," popisuje současný trend Jan Sládeček z Union banky. To ovšem neznamená, že mobilnímu přístupu odzvonilo. "Internet banking má oproti GSM přístupu jednu nevýhodu - nemáte jej pořád při sobě," říká Tomáš Pardubický z IBM Business Consulting Services (bývalá konzultační větev PricewaterhouseCoopers). "Budoucnost je tedy v kombinaci - internetový přístup umožní plnou funkčnost a provádění složitějších operací, mobilní telefon nabídne možnost běžných plateb prakticky kdekoli," shrnuje Pardubický.

Rychlé rozšiřování internetového bankovnictví je pro banky důležité hned v několika rovinách. Především představuje, stejně jako jiné přímé kanály, prostor pro snížení transakčních nákladů na operace s klientem. Druhým důvodem je splnění přání klientů, kteří dnes volají po plnohodnotném a pohodlném řízení svých peněz bez nutnosti navštěvovat banku. Zatím poměrně opomíjeným benefitem je také možnost cíleného oslovení klientů novými nabídkami banky.

Bezpečnost kontra komfort

Klíčovým faktorem úspěchu internetového bankovnictví je vhodná kombinace bezpečnosti a komfortu. "Obecně platí, že čím vyšší je úroveň zabezpečení, tím uživatelsky méně příjemná je služba pro klienta," vysvětluje David Lorenc z GE Capital Bank. Při vstupu do aplikace internetového bankovnictví se musí klient identifikovat a autorizovat svůj přístup. Banky u nás zvolily vesměs sofistikovaná technická řešení. Velmi oblíbené se staly autorizační kalkulačky, které po zadání PINu vygenerují přístupový kód. Další variantou je využití digitálních certifikátů a šifrovacích klíčů, které má klient uloženy v počítači, na disketě či čipové kartě. Třetí cestou se vydaly eBanka s Union bankou, které nabízejí zasílání přístupového kódu na mobilní telefon.
Všechny zmíněné systémy mají jedno společné - komplikují užívání nutností nainstalovat některé části do počítače nebo s sebou stále nosit autentizační kalkulátor či mobilní telefon. Nabízí se tedy otázka, zda by nebylo lepší orientovat se na komfort klienta a používat jako zabezpečení pouze heslo. "Pro masovější používání internet bankingu to považujeme dokonce za nutné," souhlasí Aleš Mamica z České spořitelny. "Pro kontrolu zůstatků na účtu a platby v řádu tisícikorun je autorizace pomocí jména a hesla dostatečná," potvrzuje Lorenc. Obě banky nabízí jak sofistikované zabezpečení, tak i jednodušší verzi pro limitované transakce. Obdobné řešení najdeme i u řady bank v zahraničí.

Internetové bankovnictví bude nadále nabývat na důležitosti, nestane se však jediným způsobem kontaktu s bankou. "Uplné otevření běžného účtu bez osobního kontaktu s naším pracovníkem dnes není ještě možné," vysvětluje Bohuš Hubina ze Citibank. Stejná situace je také u ostatních bank. "I když to technologie během několika let umožní, někteří klienti budou stále preferovat tradiční návštěvu banky," připomíná úskalí výhradně virtuální komunikace Hubina.

Dalším důvodem je snaha nabídnout všem klientům osobní přístup a poradenství, které bude hrát stále větší roli. "Na poli internetu se začnou rozvíjet různé formy poradenských služeb, za jejichž počátek lze považovat například hypoteční kalkulačky," říká Pardubický a dodává, že banka, která dokáže integrovat různé poradenské kanály, bude ve výhodě. Internet banking tak časem nebude jen zadávání příkazů a sledování historie účtu, ale změní se v komplexní finanční portál.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 1 komentář

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

20. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

Nové porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Partners Financial Services