Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Situace na trzích: Čína drží světovou ekonomiku nad vodou!

| rubrika: Analýza | 6. 10. 2010
Situace na trzích: Čína drží světovou ekonomiku nad vodou!
Statistiky na finančních trzích jsou stále smíšené, a to především kvůli zvýšené nezaměstnanosti v eurozóně. Úspěchy čínského hospodářství však přinášejí naděje a slušné vyhlídky i pro ostatní klíčové ekonomiky.

Minulý týden byly zveřejněny smíšené statistiky. Z Evropy přišly špatné zprávy. Nezaměstnanost eurozóny se nečekaně přehoupla přes 10 % a německé maloobchodní prodeje meziměsíčně za srpen poklesly, zatímco se počítalo s jejich růstem.

Ale Evropa nestála v popředí zájmu investorů. Veškerá pozornost byla upřená na Čínu, která v pátek přinesla výtečné zprávy. Tamější index nákupních manažerů v průmyslu vzrostl v září na hodnotu 53,8 bodů oproti očekávaným 52,5 bodům. Jedná se o nejrychlejší růst za čtyři měsíce. Lepší zprávu si investoři těžko dovedli představit. Obavy o světovou ekonomiku se rázem rozplynuly. Zavládlo přesvědčení, že dokud pojede Čína, bude strkat kupředu i ostatní klíčové ekonomiky, a nadcházející ekonomické zpomalení nebude tak razantní, jak se zdálo. Konec týdne se tak nesl v optimistickém duchu.

Světové akciové trhy

Světové akciové trhy se v minulém týdnu povětšinou držely kolem nuly nebo zlehka poklesly. Pohyby sledovaných akciových indexů se v týdenním porovnání drží v pásmu minus 2 % až plus 1 %. To je velmi podobný vývoj jako v předchozím týdnu. Z většího nadhledu světové akcie stagnují a odpočívají po zářijovém růstu.

Pražská burza

V minulém týdnu si index PX odepsal 0,4 %. Nedařilo se především developerské společnosti ECM (ztráta 9,6 %) protože investoři se strachují, jaké výsledky přinese čtvrteční valná hromada držitelů dluhopisů. Za poklesem indexu PX stojí ale hlavně společnosti s velkou vahou v indexu, jako je těžařská společnost NWR. Její akcie doplatily 4% poklesem na informaci společnosti o očekávaném snížení cen produkce v posledním čtvrtletí tohoto roku. Naopak dařilo se pojišťovací společnosti VIG, která oznámila nákup dalšího podílu v turecké společnosti, a její akcie si připsaly bezmála 3 %. Zprávy z domácí ekonomiky nebyly pro pražskou burzu důležité, byť teoreticky mohly podpořit akcie v růstu. Český index nákupních manažerů v průmyslu za září meziměsíčně vzrostl na 58 bodů (nejrychlejší měsíční růst od srpna 2007), ale akcie si všímaly spíše dění v zahraničí a jednotlivých podnikových zpráv.

SPAD

Klíčové informace relevantní pro cenu akcie zveřejnila minulý týden v rámci pražské burzy již zmiňovaná pojišťovací skupina VIG.

Tato společnost pokračuje v rozšiřování na rozvíjející se trhy. Minulý týden podepsala dohodu o koupi 10% podílu v turecké pojišťovací společnosti Ray Sigorta. Díky své dceřiné společnosti TBIH tam už nyní vlastní přibližně 84% podíl. Společnost Ray Sigorta může přispět k rychleji rostoucím výnosům VIG. V první polovině tohoto roku zaznamenala 14% nárůst předepsaného pojistného. A hlavně, nárůst předepsaného pojistného můžeme očekávat i v budoucnu. Turecký trh totiž bezpochyby reprezentuje velmi perspektivní příležitost. Jeho potenciál tkví ve velmi nízké rozvinutosti tamějšího pojistného trhu. Předepsané pojistné se pohybuje kolem 1 % hrubého domácího produktu, zatímco v západní Evropě (EU15) je to devětkrát více.

Více se lze dočíst v rámci balíčku informací Akciový Orel na stránkách www.nextfinance.cz.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK