Situace na trzích: Čína drží světovou ekonomiku nad vodou!

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 6. 10. 2010
Situace na trzích: Čína drží světovou ekonomiku nad vodou!
Statistiky na finančních trzích jsou stále smíšené, a to především kvůli zvýšené nezaměstnanosti v eurozóně. Úspěchy čínského hospodářství však přinášejí naděje a slušné vyhlídky i pro ostatní klíčové ekonomiky.

Minulý týden byly zveřejněny smíšené statistiky. Z Evropy přišly špatné zprávy. Nezaměstnanost eurozóny se nečekaně přehoupla přes 10 % a německé maloobchodní prodeje meziměsíčně za srpen poklesly, zatímco se počítalo s jejich růstem.

Ale Evropa nestála v popředí zájmu investorů. Veškerá pozornost byla upřená na Čínu, která v pátek přinesla výtečné zprávy. Tamější index nákupních manažerů v průmyslu vzrostl v září na hodnotu 53,8 bodů oproti očekávaným 52,5 bodům. Jedná se o nejrychlejší růst za čtyři měsíce. Lepší zprávu si investoři těžko dovedli představit. Obavy o světovou ekonomiku se rázem rozplynuly. Zavládlo přesvědčení, že dokud pojede Čína, bude strkat kupředu i ostatní klíčové ekonomiky, a nadcházející ekonomické zpomalení nebude tak razantní, jak se zdálo. Konec týdne se tak nesl v optimistickém duchu.

Světové akciové trhy

Světové akciové trhy se v minulém týdnu povětšinou držely kolem nuly nebo zlehka poklesly. Pohyby sledovaných akciových indexů se v týdenním porovnání drží v pásmu minus 2 % až plus 1 %. To je velmi podobný vývoj jako v předchozím týdnu. Z většího nadhledu světové akcie stagnují a odpočívají po zářijovém růstu.

Pražská burza

V minulém týdnu si index PX odepsal 0,4 %. Nedařilo se především developerské společnosti ECM (ztráta 9,6 %) protože investoři se strachují, jaké výsledky přinese čtvrteční valná hromada držitelů dluhopisů. Za poklesem indexu PX stojí ale hlavně společnosti s velkou vahou v indexu, jako je těžařská společnost NWR. Její akcie doplatily 4% poklesem na informaci společnosti o očekávaném snížení cen produkce v posledním čtvrtletí tohoto roku. Naopak dařilo se pojišťovací společnosti VIG, která oznámila nákup dalšího podílu v turecké společnosti, a její akcie si připsaly bezmála 3 %. Zprávy z domácí ekonomiky nebyly pro pražskou burzu důležité, byť teoreticky mohly podpořit akcie v růstu. Český index nákupních manažerů v průmyslu za září meziměsíčně vzrostl na 58 bodů (nejrychlejší měsíční růst od srpna 2007), ale akcie si všímaly spíše dění v zahraničí a jednotlivých podnikových zpráv.

SPAD

Klíčové informace relevantní pro cenu akcie zveřejnila minulý týden v rámci pražské burzy již zmiňovaná pojišťovací skupina VIG.

Tato společnost pokračuje v rozšiřování na rozvíjející se trhy. Minulý týden podepsala dohodu o koupi 10% podílu v turecké pojišťovací společnosti Ray Sigorta. Díky své dceřiné společnosti TBIH tam už nyní vlastní přibližně 84% podíl. Společnost Ray Sigorta může přispět k rychleji rostoucím výnosům VIG. V první polovině tohoto roku zaznamenala 14% nárůst předepsaného pojistného. A hlavně, nárůst předepsaného pojistného můžeme očekávat i v budoucnu. Turecký trh totiž bezpochyby reprezentuje velmi perspektivní příležitost. Jeho potenciál tkví ve velmi nízké rozvinutosti tamějšího pojistného trhu. Předepsané pojistné se pohybuje kolem 1 % hrubého domácího produktu, zatímco v západní Evropě (EU15) je to devětkrát více.

Více se lze dočíst v rámci balíčku informací Akciový Orel na stránkách www.nextfinance.cz.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Ani Fed nedal jasný signál, kudy se mohou trhy dál ubírat

29. 9. 2010 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Ani Fed nedal jasný signál, kudy se mohou trhy dál ubírat

Situace na trzích zůstává nejasná. Ze smíšených zpráv z USA si tentokrát investoři vybrali ty dobré.

Situace na trzích zůstává nejasná

22. 9. 2010 | redakce Peníze.CZ

Situace na trzích zůstává nejasná

Akcie i další finanční trhy dál hledají směr, kterým se budou ubírat. Předstihové indikátory, vypovídající o budoucím vývoji ekonomiky, přitom nevěstí nic dobrého.

Býci přetlačili medvědy, pražská burza však ztrácela

15. 9. 2010 | redakce Peníze.CZ

Býci přetlačili medvědy, pražská burza však ztrácela

Po pesimistickém začátku se nesla druhá polovina minulého týdne na akciových trzích v optimističtějším duchu. Sílí však obavy, že zpomalující se ekonomické oživení ve světě už dolehlo... celý článek

Akcie těžily z dočasného optimismu investorů

8. 9. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie těžily z dočasného optimismu investorů

Akcie minulý týden pod vlivem příznivých makroekonomických zpráv posilovaly. Nad jejich dalším růstem se ale vznáší řada otazníků.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.