Akcie: Orco v obří ztrátě, přesto roste

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 24. 11. 2009
Akcie: Orco v obří ztrátě, přesto roste
Pražská burza zažila další poměrně poklidný týden, když nižší obchodní aktivita byla umocněna úterním státním svátkem. Index PX na týdenní bázi oslabil o zanedbatelných 0,19 %. Přestože na vyspělých trzích panovala vyšší volatilita, domácí trh nadále nevybočuje ze svého stereotypu.

Dílčí vzruch přinesly na pražské burzy v závěru minulého týdne výsledky developerské skupiny Orco, které díky úsporám na nákladové straně dopadly relativně dobře, což investoři ocenili růstem kurzu o 8,2 %. Výrazněji v kladných hodnotách se pohybovaly již jen akcie Pegasua Komerční banky. Výrobce netkaných textilií po předchozích propadech nalezl podporu na hranici 400 Kč a titul přidal 4,1 %. Komerční banka posilovala kontinuálně od začátku týdne a nakonec si připsala 3,5 %. Erste Banksi naopak odepsala 3,1 %, když byl dokončen úpis nových akcií za 29 EUR. Na nejnižší hodnoty se titul po oznámení výsledku úpisu podíval ve Vídni v úterý, když byl domácí trh zavřený, a tudíž domácí investoři byly toho největšího propadu ušetřeni. Po horších čtvrtečních výsledcích ztrácely akcie NWR; umazaly tak růst z úvodu týdne a nakonec zavíraly slabší o 0,9 %. Bez výraznějších kurzových zpráv ztratily více než 3 % akcie Unipetrolua Philip Morris.

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX1 152,301 150,10- 0,19
Klíčové události minulého týdne
  • Aktuální prognóza OECD předpokládá pokles HDP v letošním roce o 4,4 %, v předchozí zprávě se uváděl pokles pouze o 4,2 %. Pro rok 2010 byla prognóza naopak zlepšena na růst o 2 % místo původního předpokladu růstu o 1,4 %. Motorem budoucího růstu budou vyšší investice a exportní poptávka.
  • V rámci restrukturalizačního plánu mateřské KBC by mělo být na trh uvedeno 30 až 40 % akcií ČSOB. Akcie by bez bližšího časového určení měly přijít na trh v průběhu roku 2010.
Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
20/11 Podle vyjádření polského ministra Aleksandera Grada se společnosti ČEZ a německá RWE opět zajímají o privatizaci kontrolního balíku v elektrárenské firmě Enea.
20/11 Goldman Sachs potvrdil doporučení „buy“ při cílové ceně 1 150 Kč. Ta byla mírně snížena z původních 1 190 Kč. Ke snížení cílové ceny přistoupila i investiční banka Morgan Stanley, která titul cíluje na 910 Kč místo původních 937 Kč.

Erste Bank
18/11 Erste Bank úspěšně dokončila kompletní úpis nových akcií. Z plánované emise 60 milionů akcií se 62 % upsalo mezi současnými akcionáři prostřednictvím předkupních práv, zbývající část byla rozprodána v rámci globální veřejné nabídky. Cena v obou případech byla stanovena na 29 EUR. Hrubý výnos z emise nových akcií tak přesáhl 1,7 miliard EUR a je to více, než si společnost plánovala. Španělská Criteria navýšila v rámci úpisu svůj podíl z 5,1 % na 10,1 %, naopak největší akcionář Erste Stiftung svůj podíl snížil na 26 % z původních 31 %.

Komerční banka
19/11 Francouzský broker Cheuvreux zvýšil cílovou cenu pro akcie tuzemské banky na 4 950 Kč z původních 3 860 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „outperform“.

New Word Resources
18/11 NWR vykázalo za třetí čtvrtletí čistou ztrátu ve výši 27,6 milionů EUR, když se společnost přes určité zlepšení stále potýká s nízkou poptávkou klíčových odběratelů. Výnosy meziročně klesly o 36 % na 291,3 milionů EUR. Vedení společnosti očekává pokračování zlepšujících se tendencí i v závěru roku, oživení však nebude nijak výrazné a trh je stále výrazně nečitelný.

Telefónica O2
19/11 Deutsche Bank zahájila pokrývání telekomunikačního titulu s investičním doporučením „buy“ a cílovou cenou 475 Kč.

Orco Property Group
19/11 Developerská společnost dosáhla za devět měsíců letošního roku výnosů ve výši 186,8 milionů EUR., což je oproti loňskému roku pokles o 17 %. Za třetí kvartál dosáhly výnosy 54,5 milionů EUR. Čistá ztráta za devět měsíců dosáhla 201,2 milionů EUR, ta však z velké části souvisí s přeceněním portfolia provedené v první polovině roku. V samotném třetím čtvrtletí firma hospodařila se ztrátou pouze 1,4 milionů EUR, když ke zlepšení přispělo pokračování v úspoře nákladů. Firma potvrdila, že pokračuje v novém plánu na restrukturalizaci svého dluhu.

Očekávané události
  • 25/11 Výsledky ECM
  • 26/11 Výsledky Pegas

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci trhy.penize.cz !

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

akcie

A tohle už jste četli?

Akcie: Výsledky firem poslaly české akcie vzhůru

19. 11. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Výsledky firem poslaly české akcie vzhůru

Akcie na pražské burze v minulém týdnu posílily o 1,5 %, když hlavními katalyzátory byl sentiment na globálních trzích a korporátní výsledky na domácí scéně – konkrétně ČEZu , Telefóniky... celý článek

Akcie: Do obchodů se nikomu moc nechce

10. 11. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Do obchodů se nikomu moc nechce

Pražská burza navázala minulý týden na pokles z předchozího týdne a index PX oslabil o 0,55 %. Největší ztráty si připisoval český trh v úvodu týdne a na nejnižší hodnoty se dostal... celý článek

Akcie: ČEZ je pro burzu jako koule na noze

20. 10. 2009 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Akcie: ČEZ je pro burzu jako koule na noze

Pražská burza zažila poměrně volatilní minulý týden při zvýšených objemech obchodů. Index PX posílil na týdenní bázi o 0,75 %. Silný pondělní růst přiblížil pražskou burzu na dohled... celý článek

Akcie: Čekání na signál, kam se trhy pohnou

13. 10. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Čekání na signál, kam se trhy pohnou

Dřívější poklesy byly minulý týden na pražské burze rychle zapomenuty a kromě středeční seance se všechny obchodní dny nesly v pozitivním duchu. Index PX přidal 2,83 % a umazal tak... celý článek

Akcie: Optimismus v Praze nevydržel

6. 10. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Optimismus v Praze nevydržel

Pražská burza ve zkráceném minulém týdnu nakonec odepsala 2,32 %. Středeční seance v tomto týdnu nejen ukončovala třetí čtvrtletí, ale rozdělila týden i podle nálady na trhu. Po pondělním... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.