Akcie: ČEZ je pro burzu jako koule na noze

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 20. 10. 2009 | 1 komentář
Akcie: ČEZ je pro burzu jako koule na noze
Pražská burza zažila poměrně volatilní minulý týden při zvýšených objemech obchodů. Index PX posílil na týdenní bázi o 0,75 %. Silný pondělní růst přiblížil pražskou burzu na dohled letošním maximům. Růst přes 3 % byl však hned v úterý korigován a ve druhé polovině týdne akcie rovněž převážně ztrácely.

Největší brzdou pozitivního vývoje jsou na pražské burze nadále akcie ČEZu, které oslabily o 4,2 % a nedokázaly udržet metu 900 Kč. Sektor evropských utilit si odepsal v týdnu více než 2 %. Největší propad zaznamenaly akcie mediální CME, když vedení přišlo z „profit warningem“ a titul rychle ztratil 20 %. V mírnější podobě varovalo i vedení Unipetrolu, zde to však investoři vstřebali lépe a titul oslabil pouze o 2,2 %. Na růstové straně jsou jednoznačným vítězem akcie Komerční banky, které posílily o téměř 10 %. Jednalo se o dozvuky velmi silného doporučení od DB z minulého týdne v kombinaci se zavíráním krátkých pozic na mělkém trhu. V kladných hodnotách zakončila týden i Erste Bank.

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX1 147,501 156,10+ 0,75
Klíčové události minulého týdne
  • Průmyslová výroba klesla 11. měsíc v řadě, když poptávka zejména ze západní Evropy po českých výrobcích zůstává nadále slabá. Meziroční pokles dosáhl 8,4 %, když původní odhad počítal s poklesem o 8,1 %. 
  • Maloobchodní tržby v srpnu poklesly o 3,5 %. Po červencovém propadu o 4,9 % se jedná o mírné zlepšení, ale pokles na meziroční bázi byl k vidění ve všech měsících letošního roku. Výrazný podíl na propadu mají prodeje automobilů, které poklesly o 10 %. Po sezónním očištění klesly tržby meziměsíčně o 0,3 %, v meziročním porovnání o 3,6 %.
Vývoj titulů na domácích trzích

CME
15/10 Mediální skupina CME předpokládá letos výrazný propad klíčového zisku EBITDA. Z loňského výsledku 296 mil. USD by se měl propadnout do rozmezí 60-70 mil. USD. Za špatným výsledkem stojí propad příjmu z reklamy, který se momentálně nachází na dně, růst však zatím nezačal. Pro příští rok vedení odhaduje růst na trzích kde se společnost pohybuje, o 2-6 %. Výjimkou má být Ukrajina, kde odhadují růst téměř o 20 %.

ČEZ
12/10 Jaderná elektrárna Temelín zprovozní svůj první blok po plánované odstávce o týden později, a to zřejmě 18.10.2009. První blok byl odstaven kvůli výměně paliva. Druhý blok jede na plný výkon.
13/10 ING začalo pokrývat akcie ČEZu s doporučením „sell“ a cílovou cenou 805 Kč.

Erste Bank
16/10 Raiffeisenbank zvýšila cílovou cenu pro akcie rakouské banky na 33 EUR z původních 31 EUR. Doporučení bylo ponecháno na stupni „držet“.

Komerční banka
16/10 Raiffeisenbank zvýšila cílovou cenu pro akcie Komerční banky na 3 850,- Kč z původních 3 600,- Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „držet“.

New World Resources
13/10 OKD podle očekávání bylo prodlouženo povolení k těžbě v dole ČSA Karviná. Prodloužení je na dalších 6 let.
14/10 Akcie NWR obdržely zvýšené cílové ceny od Citigroup a Morgan Stanley. Citigroup zvýšila cílovou cenu na 6,50 GBP (181 Kč) z předchozích 3 GBP. Doporučení bylo ponecháno na "hold." Morgan Stanley pak na 6,22 GBP (173 Kč) z předchozích 2,90 GBP. Doporučení bylo ponecháno na "equalweight."
15/10 CFO Marek Jelínek potvrdil, že situace v sektoru se mírně zlepšila. Díky vyšší poptávce ze strany výrobců oceli došlo k výraznému snížení zásob.

Orco Property Group
12/10 Vedení společnosti pověřilo švýcarskou UBS k vyhledání nových potenciálních investorů. Do konce listopadu má exkluzivitu na vstup do firmy společnost Colony Capital, ta si však podmínila vstup restrukturalizací dluhu, což se zatím nepodařilo.
15/10 Developerská firma Orco potvrdila prodloužení ochranné lhůty před věřiteli na dalších 6 měsíců. O prodloužení bylo požádáno poté, co držitelé dluhopisů odmítli restrukturalizaci dluhu. Vedení odložilo valnou hromadu plánovanou na 20.10.2009, jelikož navržená agenda již není aktuální.

Unipetrol
14/10 Generální ředitel petrochemického holdingu Krzysztof Urbanowicz uvedl, že firma stále usiluje o naplnění celoročního cíle v podobě kladného provozního zisku (EBIT), ale jeho naplnění bude obtížné. Marže se v posledních dvou měsících podle CEO mírně zlepšily, ale teprve říjen rozhodne o dalším směřování.

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

akcie

A tohle už jste četli?

Akcie: Čekání na signál, kam se trhy pohnou

13. 10. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Čekání na signál, kam se trhy pohnou

Dřívější poklesy byly minulý týden na pražské burze rychle zapomenuty a kromě středeční seance se všechny obchodní dny nesly v pozitivním duchu. Index PX přidal 2,83 % a umazal tak... celý článek

Akcie: Optimismus v Praze nevydržel

6. 10. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Optimismus v Praze nevydržel

Pražská burza ve zkráceném minulém týdnu nakonec odepsala 2,32 %. Středeční seance v tomto týdnu nejen ukončovala třetí čtvrtletí, ale rozdělila týden i podle nálady na trhu. Po pondělním... celý článek

Akcie: Prahu srazily spekulace

1. 9. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Prahu srazily spekulace

Pražská burza poklesla minulý týden podruhé v řadě, když index PX oslabil o 0,59 %. Týdenní statistika je však podstatně zkreslena páteční závěrečnou aukcí, když index byl uměle sražen... celý článek

Akcie: Zasloužená korekce poslala Prahu dolů

25. 8. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Zasloužená korekce poslala Prahu dolů

Pražská burza po šesti růstových týdnech v řadě prošla minulý týden zaslouženou korekcí. Index PX oslabil o 2,73 %. Vybírání krátkodobých zisků bylo k vidění hlavně v první polovině... celý článek

Akcie: Investoři hledají levné tituly

18. 8. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Investoři hledají levné tituly

Pražská burza si na rozdíl od západních trhů udržela minulý týden své zisky a index PX posílil o 2,63 %. Trh zaznamenal vyšší volatilitu, když úterní výprodeje, které znamenaly pokles... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.