Akcie: Erste rostla jako o život

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 31. 3. 2009
Akcie: Erste rostla jako o život
Pražská burza z velké části zopakovala vývoj z předminulého týdne. Růst indexu PX o 7,9 % je jen nepatrně vyšší, akcie shodně kromě pátku posilovaly ve všech ostatních seancích stejně jako v předchozím týdnu. Tahounem byl opět finanční sektor.

Pokračující zlepšená nálada na světových trzíchdíky dalším zásahům americké administrativy v oblasti záchrany finančního sektoru hnala minulý týden vzhůru akcie bank. Erste bank(25 %) se dostala přes hranici 400 Kč a posílila tak za uplynulé tři týdny o více jak 100 %. Své zisky v pátek zaslouženě korigovala a zavírala pod hranicí 400 Kč. Komerční bankaposílila o 16 %. Po kapitálovém vstupu Time Warner do CMEposílily akcie mediální firmy o 42 %. O 70 % posílily akcie AAA Auto, růst však nebyl doprovázen objemem a jednalo se spíše o korekci předchozího propadu po vyřazení z indexu. Orcobylo jeden den pozastaveno díky informacím, že požádala ochranu před věřiteli, přesto na týdenní bázi akcie díky růstu v úvodu týdne posílily o 20 %. V hektické atmosféře se nedařilo defenzivní Telefonice(-3,1 %), nižší výkonnost než trh předvedl i ČEZ(+1,6 %).

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX730787,70+7,9
Klíčové události minulého týdne
  • Koaliční vládě Mirka Topolánka byla vyslovena nedůvěra, když proti ní hlasovalo 101 poslanců. Opozice pod vedením ČSSD vyvolala pád vlády ve složité době ekonomické krize a v době, kdy ČR předsedá EU.
  • ČNBponechala úrokové sazby beze změny, dvoutýdenní REPO sazba zůstala na 1,75 %. Guvernér Zdeněk Tůma se vyjádřil, že rizika pro růst ekonomiky jsou na spodní straně, inflační rizika se jeví jako vyrovnaná a kurz koruny je blízko prognózované úrovni.
Vývoj titulů na domácích trzích

AAA Auto
26/3 Prodejce aut v závěru roku výkazal ztrátu ve výši 19,9 milionů EUR. Část ztráty jde na vrub jednorázovým nehotovostním odpisům a oprávkám. Společnost rozhodla o dočasném stažení z maďarského trhu. Za celý rok společnost prodělala 28 milionů EUR při tržbách 364,3 milionů EUR (-22,5 % y/y).

CME
24/3 Ve společnosti CME získá 31% podíl mediální kolos Timer Warner. Firma vydá nové akcie a TW za ně zaplatí 241,5 milionů USD (v průměru 12,7 USD/akcie). Transakce by měla být uzavřena do konce druhého čtvrtletí 2009. Zakladatel CME Ronald Lauder by měl po dobu 4 let disponovat většinou hlasovacích práv, které nákupem akcií TW získá. CME oznámilo zároveň výhled pro první kvartál, když počítá s poklesem tržeb na 135-145 milionů USD z loňských 223 milionů USD. Ebitda poklesne zhruba o tři čtvrtiny na 18-22 milionů USD.

ČEZ
26/3 Goldman Sachs potvrdila doporučení pro akcie ČEZu na stupni „kupovat“. Cílová cena byla snížena na 1 070 Kč z původních 1 130 Kč.

ECM
23/3 Hospodářské výsledky za rok 2008 potvrdily silný dopad finanční a realitní krize na developerskou společnost. Čistá ztráta dosáhla 92,1 milionů EUR, na provozní úrovni došlo ke ztrátě ve výši 72,4 milionů EUR. Čistá hodnota aktiv klesla o 43 % na 140 milionů EUR. Zředěná NAV na akcii poklesla o 63 % na 20,3 EUR. Čisté výnosy z pronájmu vzrostly o 66 % na 13,2 milionů EUR. Výsledky byly podstatně ovlivněny ztrátou z přecenění ve výši 44,67 milionů EUR.

NWR
25/3 Představenstvo NWR odstoupilo od záměru koupit 25% podíl ve společnosti Ferrexpo od RPG Industries, majoritního akcionáře NWR. RPGI si akcie ponechá a bude nadále vyjednávat o budoucí spolupráci mezi Ferrexpem a NWR. Představenstvo změnilo názor po konzultaci s akcionáři a věřiteli kvůli obtížné situaci v uhelném i ocelářském sektoru.

Orco Property Group
26/3 Orco požádalo francouzský soud o ochranu před věřiteli, aby získala další čas pro provedení restrukturalizace. Soud rozhodl o šestiměsíční ochranné lhůtě s možností prodloužení. Představenstvo pověřilo management k jednání s věřiteli a potenciálními investory za účelem zlepšení rozvahy. Výsledky hospodaření firma zveřejní 31. 3. 2009.

Zentiva
25/3 Farmaceutická firma požádala pražskou burzu o ukončení obchodování akcií. Posledním obchodním dnem by měl být 27. duben 2009.
25/3 Zentiva v závěru roku hospodařila s čistou ztrátou ve výši 143,9 milionů Kč. Za celý rok společnosti klesnul zisk o téměř 33 % na 948 milionů Kč. Tržby společnosti se zvýšily o 10,2 % na 18,38 miliard Kč.

Očekávané události
  • 31/3 Orco – hospodářské výsledky
  • 1/4 VIG – hospodářské výsledky

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

akcie, index PX, Pražská burza

A tohle už jste četli?

Akcie: Prahu hnaly vzhůru banky

24. 3. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Prahu hnaly vzhůru banky

Index PX posílil minulý týden o 5,45 %. V průběhu týdne se rozšířil počet růstových seancí v řadě na osm, mírná korekce a pokles přišel až v pátek. Největší růst index zaznamenal ve... celý článek

Akcie: Konečně odraz vzhůru

17. 3. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Konečně odraz vzhůru

Pražská burza minulý týden pozitivně zareagovala na oživení na světových trzích. Kvůli předchozí stagnaci nebyl růst tak dynamický jako v USA, posílení indexu PX o 7,6 % je ale i tak... celý článek

Akcie: Telefónica vytáhla Prahu do plusu

10. 3. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Telefónica vytáhla Prahu do plusu

Na pražské burze se nadále drží poklidnější atmosféra a index PX pokračuje v pohybu do strany. Od poloviny února se index drží v blízkosti hranice 650 bodů. Na týdenní bázi burza jako... celý článek

Akcie: Ani rekordní zisk nemusí přimět akcie k růstu

3. 3. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Ani rekordní zisk nemusí přimět akcie k růstu

Pražská burza zaznamenala podstatně poklidnější týden a nekopírovala volatilnější vývoj na zahraničních trzích. Ani v jedné seanci nebyla absolutní procentní změna vyšší než 0,5 %.... celý článek

Akcie: Banky padly o více než pětinu

24. 2. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Banky padly o více než pětinu

Pražská burza se opět dostala pod prodejní tlak. Index PX ztratil 10,4 % a dostal se v průběhu týdne na nejnižší hodnoty za posledních více jak 5 let. Na trzích byla patrná opět velká... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.