Akcie: Prahu hnaly vzhůru banky

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 24. 3. 2009
Akcie: Prahu hnaly vzhůru banky
Index PX posílil minulý týden o 5,45 %. V průběhu týdne se rozšířil počet růstových seancí v řadě na osm, mírná korekce a pokles přišel až v pátek. Největší růst index zaznamenal ve čtvrtek a jednalo se o největší růst v letošním roce.

Tahounem pražské burzy byl minulý týden hlavně finanční sektor, který pozitivně reagoval na plán amerického FEDu o zvýšení objemu vykupovaných cenných papírů. Erste Bankve čtvrtek posílila o 18 % a dostala se na hranci 350 Kč, v pátek přišla korekce, ale i tak banka přidala na týdenní bázi 21,5 %. VIG posílil o 16 %, Komerční banka přidala 8 %. S optimismem na amerických trzích pokračovaly v růstu akcie CETV (+32,5 %). Růst ceny ropy nad 50 USD za barel a růst cen elektrické energie podporoval i ČEZ (+4 %). Uspokojivé výsledky, ale bez pozitivního překvapení, přinesl Pegas (+7,4 %) a investoři spíše prodávali. Živo bylo kolem akcií Orco, u kterého bylo na jeden den zastaveno obchodování z důvodu odkladu zveřejnění hospodářských výsledků. Po obnovení obchodování titul klesnul v tomto dni na 80 Kč, ztráty však korigoval a týden končil nad 100 Kč (-3,8 %).

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX692,30730+5,45
Vývoj titulů na domácích trzích

Erste Bank
13/3 Ratingová agentura S&P potvrdila hodnocení pro dlouhodobé závazky na stupeň „A“, pro krátkodobé závazky na stupni „A-1“. Změna nastala u výhledu, který je podle agentury „negativní“. Změna souvisí s náročným provozním prostředím, kterému bude muset banka čelit na svých klíčových trzích.

NWR
18/3 Deutsche Bank začala pokrývat akcie těžební společnosti s úvodním doporučením „prodat“. Cílová cena byla stanovena na 1,70 GBP (cca 49 Kč).

Orco Property Group
16/3 Společnost oznámila, že vedení provede hloubkovou revizi provozních a strategických možností a z tohoto důvodu odložila zveřejnění hospodářských výsledků až na konec března. S akciemi bylo na jeden den pozastaveno obchodování. Orco chtělo, aby se s akciemi neobchodovalo až do zveřejnění výsledků, burza však rozhodla o obnovení obchodování.
17/3 Investiční společnost Prosperita chce pokračovat v navyšováni svého podílu v developerské firmě, plně ovládnout se ji však nechystá.
19/3 Orco plánuje do 25.3.2009 zveřejnit informace, jak plánuje zlepšit provozní řízení firmy.

Komerční banka
18/3 Ratingová agentura S&P snížila hodnocení pro dlouhodobé závazky na stupeň „A“ z původního „A+“. Výhled zůstává „stabilní“.

Pegas Nonwovens
19/3 Hospodaření v roce 2008 bylo ovlivněno volatilními cenami vstupních surovin, posilováním české měny oproti euru a v neposlední řadě uvedením do provozu nové výrobní linky. Celkové tržby se meziročně zvýšily o 17,1 % na 142,8 milionů eur (očekáváno 142,7 milionů EUR), a to především díky nárůstu objemu produkce vlivem spuštění nové výrobní linky. Vyšší výrobní kapacita a nárůst objemu produkce stály za meziročním zvýšením zisku na úrovni EBITDA o 2,5 % na 39,5 milionů EUR. Provozní zisk (EBIT) poklesl meziročně o 12,9 % na 22,7 milionů EUR. EBIT byl negativně ovlivněn vyššími odpisy ve výši 16,8 milionů eur. Vliv české koruny a přecenění úrokových swapů zapříčinil pokles čistého zisku společnosti na 14,9 milionu eur. Pro rok 2009 vedení očekává pokles provozního zisku EBITDA, ne více jak o 10 %. Vyplacená dividenda by měla být vyšší než v loňském roce.

Unipetrol
19/3 Česká rafinérská zastaví od 15.4.2009 na 35 dní rafinérii v Kralupech nad Vltavou. Odstávka je z důvodu pravidelné údržby a modernizace. Výpadek bude podle vedení nahrazen zásobami a plným výkonem rafinerie v Litvínově.

Zentiva
17/3 Vedení farmaceutické společnosti svolalo na 2.4. 2009 mimořádnou valnou hromadu, kde se bude jednat o posledním vývoji ohledně převzetí od Sanofi-Aventis. Společnost po dokončení nabídky drží již více jak 97,7 % akcií.
19/3 Turecká firma Eczacibasi na základě předchozích dohod prodá Zentivě 25% podíl ve dvou svých divizích.

Očekávané události
  • 23/3 Průmyslová produkce, výsledky Zentiva, ECM
  • 24/3 Maloobchodní tržby
  • 26/3 ČNB – nastavení úrokových sazeb

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

akcie, index PX, Pražská burza

A tohle už jste četli?

Akcie: Konečně odraz vzhůru

17. 3. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Konečně odraz vzhůru

Pražská burza minulý týden pozitivně zareagovala na oživení na světových trzích. Kvůli předchozí stagnaci nebyl růst tak dynamický jako v USA, posílení indexu PX o 7,6 % je ale i tak... celý článek

Akcie: Telefónica vytáhla Prahu do plusu

10. 3. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Telefónica vytáhla Prahu do plusu

Na pražské burze se nadále drží poklidnější atmosféra a index PX pokračuje v pohybu do strany. Od poloviny února se index drží v blízkosti hranice 650 bodů. Na týdenní bázi burza jako... celý článek

Akcie: Ani rekordní zisk nemusí přimět akcie k růstu

3. 3. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Ani rekordní zisk nemusí přimět akcie k růstu

Pražská burza zaznamenala podstatně poklidnější týden a nekopírovala volatilnější vývoj na zahraničních trzích. Ani v jedné seanci nebyla absolutní procentní změna vyšší než 0,5 %.... celý článek

Akcie: Banky padly o více než pětinu

24. 2. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Banky padly o více než pětinu

Pražská burza se opět dostala pod prodejní tlak. Index PX ztratil 10,4 % a dostal se v průběhu týdne na nejnižší hodnoty za posledních více jak 5 let. Na trzích byla patrná opět velká... celý článek

Akcie: Banky poslaly trh dolů

17. 2. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Banky poslaly trh dolů

Pražská burza sice v úvodu minulého týdne silně korigovala své předchozí propady a index PX posílil o 3,7 %, ve zbytku týdne však nadále vykazovala poklesy. Na týdenní bázi index oslabil... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.