Fondy: Čtvrtmiliarda proti všem

| rubrika: Sloupek | 10. 3. 2008
Fondy: Čtvrtmiliarda proti všem
Trhy sice naordinovaly drastickou dietu, přesto si fondy připsaly čtvrt miliardy korun. Největším dílem se dokonce opět po čase chlubí akciové fondy, když si ty zajištěné vzaly oddechový čas

Škatulata se stále hýbou mezi fondy peněžního trhu, když z jedněch odešla téměř čtvrtmiliarda kdežto jen ČSOB KBC Multi Cash CZK si připsal více než 350 milionů korun. Dluhopisové fondy ztratily standardních 100 milionů. Část z nich možná zamířila do zajištěných fondů, jenže ty musely vyplatit 174 milionů podílníkům ČSOB Světové akcie 6. Takže v souhrnu stihly naspořit jen jeden jediný milionek.

Smíšené fondy nedosáhly ani dvouciferného milionového čistého prodeje a i těch několik investorů zřejmě již o víkendu mohlo litovat, protože dvouciferná ztráta nebyla výjimečná. A to jen za první čtyři dny, tedy do čtvrtka.

Přímo usedavě však mohou plakat ti odvážlivci, kteří přinesli skoro 200 milionů korun do akciových fondů. Mezi nimi není výjimečný pokles o 5 procent. Mezi těmito propadlíky vidíme pochopitelně i oba naše oblíbence: ING český akciový a ISČS Sporotrend, přestože do nich přišlo 120 milionů korun.

Týden můžeme nazvat přehlídkou propadáků: v Praze jsme mohli vybírat jenom mezi tituly, které oslabily a těmi, které oslabily ještě víc – index PX ztratil přes 6 procent a od začátku roku tratí už zase skoro 20 procent.

Amerika, která za všechno může, ovšem klesla jen o necelou polovinu našeho propadu. Proč? Jednak si „odbyla“ 2,5% pokles již předminulý pátek, ale špatné zprávy nějak lépe padaly na naši úrodnější půdu. Podle nejbohatšího člověka na světě, věštce z Omahy Warrena Buffetta, je už Americká ekonomika z hlediska zdravého rozumu v recesi. Pak se zase rozšířila přihlouplá analýza, že realitní trhy v Maďarsku, Polsku a ČR budou údajně dalšími, které postihne úvěrová krize.

Konec týdne se nesl ve znamení masakru po americku, kde trhy klesly na osmnáctiměsíční minima, finanční tituly spadly nejníže za posledních pět let. Počet předčasně propadlých zástav hypoték vzrostl na rekord a počet pozdních plateb hypoték dosáhl nejvyšších hodnot za posledních 23 let.

Podle zprávy americké centrální banky FED hodnota splacené části domů v USA poklesla pod hodnotu části domů zatížené hypotékou, což se stalo poprvé v historii. Oborový index Standard & Poor''s/Case-Shiller nedávno ukázal, že ceny domů v USA v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně klesly o 8,9 procenta. To byl za dvacet let, co index existuje, vůbec nejprudší pokles. V pátek navíc udeřil jako nečekaný blesk údaj z trhu práce: počet pracovních míst mimo zemědělství klesl o 63 000 (odhad přitom očekával přírůstek 25 000), po lednové revizi na mínus 22 000. Přitom počet pracovních míst klesl dvakrát za sebou naposledy před pěti lety. Pátek proto na trzích nemohl dopadnout dobře, ale krvavých dnů zřejmě ještě není konec.

Řeč číslo

Co dalšího se ve svete fondu minulý týden stalo? Vše potrebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.