Nic než index. Jak tvůrci akciových indexů hýbou trhem

Jan Traxler | rubrika: Co se děje | 21. 11. 2018 | 4 komentáře
Cena akcií O2 klesá, krátkodobě spadla dokonce o deset procent. Důvodem nejsou zprávy o hospodaření firmy a o tom, jak se jí daří byznys, ale jen to, že její akcie byly vyřazeny ze vcelku málo významného akciového indexu.
Nic než index. Jak tvůrci akciových indexů hýbou trhem

Společnost MSCI, přední světový tvůrce akciových indexů, oznámila v listopadu revizi indexu MSCI Czech Republic. Konkrétně se rozhodla vyřadit z indexu akcie O2 Czech Republic, neboť u nich přehodnotila tzv. foreign inclusion factor.

Stručně a jednoduše, od prosince už akcie O2 nebudou součástí akciového indexu MSCI Czech Republic, kde měly váhu zhruba sedm procent. V indexu tak už zůstanou zastoupeny pouze troje české akcie – ČEZ, Komerční banka a Moneta Money Bank.

Nuda? Jistě. Pro běžného smrtelníka naprosto nepodstatná informace.

Jenže tahle banální zpráva dokázala na krátko vyvolat pokles tržní hodnoty firmy O2 Czech Republic o deset procent: cena akcií O2 hned po otevření na burze spadla 14. listopadu z 242 na 216 korun. V průběhu dne se pak cena ustálila na hodnotě kolem 230 korun.

Akcie O2

Zdroj: peníze.cz

Důvod je prostý, na akciové indexy je dnes navázána spousta investic. Některé investiční produkty akciové indexy přímo kopírují. Jiné je přímo nekopírují, ale často mají výběr akcií do portfolia omezen právě nějakým indexem. A tak třeba některé fondy budou nuceny akcie O2 prodat. To spustilo mezi investory paniku, proto cena akcií O2 zpočátku prudce spadla dolů, než se zase našel dostatek kupců, kterým se nižší cena začala zamlouvat.

Nepřiměřená moc v rukou tvůrců indexů

Chci tím poukázat na zvláštní paradox, na to, jak velkou roli dnes hrají tvůrci indexů. V tomto případě se jedná o akciový index, který ve světě prakticky nikoho nezajímá, přesto vyřazení akcií z indexu dokázalo způsobit jejich krátkodobý propad o desetinu.

Stejný princip ale funguje i u předních akciových indexů jako je Dow Jones, S&P 500, MSCI World, DAX, Eurostoxx 50 apod. Na tyto indexy jsou dnes navázané stovky miliard dolarů. I u těchto indexů dochází k pravidelným revizím, občas se nějaké akcie z indexu vyřadí a jejich místo zaujmou jiné. Tisíce fondů a ETF pak podle toho musí upravovat portfolio.

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management

Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje investice, které generují pravidelný výnos a jejich hodnota dlouhodobě roste, tedy zejména kvalitní nemovitosti a dividendové akcie. Všechny jeho publikace najdete na www.finez.cz.

Kontakt: jan.traxler@finez.cz

Investiční seriál na Finez.cz

Seriál Fond-show představuje vybrané investiční fondy – od nejznámějších jmen přes speciální méně známé fondy až po některé fondy kvalifikovaných investorů:

Sportovní terminologií znamená vyřazení z renomovaného indexu pro akcie knock out. Zařazení do indexu naopak management zpravidla slaví jako vítězství ve Wimbledonu, protože najednou je po akciích obrovská poptávka.

Není ani divu, že se dnes některé hedge fondy vyloženě specializují na spekulace s akciemi, u kterých právě očekávají zařazení do indexu, nebo naopak jejich vyřazení.

Fundamenty na ústupu

V době, kdy se zatracuje aktivní správa investic a svět zažívá obrovský boom nízkonákladových pasivních indexových investic, přestává být důležité, jak se firmě daří byznys. Koho dnes zajímají hospodářské výsledky? Hlavně jestli jsou akcie zařazené do správného indexu, pak je automaticky budou kupovat všechny indexové fondy.

Na druhou stranu tenhle paradox, způsobený poptávkou po indexových investicích, vytváří vlastně na pozadí zajímavé investiční příležitosti pro aktivní správce. Čím víc kapitálu bude tupě kopírovat index, tím větší šance se skýtají pro hledání a nalézání podhodnocených nebo naopak předražených akcií. Jen je otázka, jestli nějaká fundamentální hodnota podniku bude v budoucnu ještě někoho zajímat.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 11. 2018 14:40, Honza

Díky za tip. Teoreticky by se mělo vyplácet nakupovat akcie firem právě vyřazené z indexu (pokud důvodem vyřazení není nějaký skutečný problém té firmy).

"Jen je otázka, jestli nějaká fundamentální hodnota podniku bude v budoucnu ještě někoho zajímat."

Tak pokud ta firma vyplácí dividendy, tak pro malého investora znamená nízká cena akcie jen špatnou likviditu. Nic víc. Pokud máte slepici, která snáší zlatá vajíčka, tak vás nemusí zase až tak trápit, že se nedá ta slepice dobře prodat.

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem příspěvků.

Oblíbená témata

akcie, etf, investice, msci, o2

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

Představenstvo Komerční banky navrhuje vyplatit držitelům akcií Komerční banky dividendu výši 82,66 Kč na akcii před zdaněním.

Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst

6. 2. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst

Inflace ve světě klesá, centrální banky sníží převysoké úrokové sazby a aspoň americká ekonomika hrubě produkuje. Investorům to k dobré náladě stačí a cenné papíry jsou stále cennější:... celý článek

Creditas spouští aplikaci pro jednoduché investice. Cílí na masy

2. 2. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Creditas spouští aplikaci pro jednoduché investice. Cílí na masy

Skupina Creditas má novou aplikaci pro zájemce o investování na světových trzích. „Aplikace Max Invest stojí na co největší jednoduchosti a srozumitelnosti,“ říká manažerka projektu... celý článek

Partners Financial Services