Trhy v obavách z obchodních válek

Martin Mašát | rubrika: Co se děje | 11. 7. 2018 | 1 komentář
Událostí měsíce června bylo nečekané zvýšení úrokových sazeb. Ovšem událostí spíš pro média, reálný dopad zatím moc vidět není.
Trhy v obavách z obchodních válek

Když Česká národní banka koncem června zvýšila úrokové sazby, čekal to spíš málokdo. Ne že by nebyly důvody: rekordně nízká nezaměstnanost, prudký růst mezd, růst cenové hladiny nad inflační cíl centrální banky, kurz koruny proti očekávání slabší… Jenže ty v zásadě byly už v květnu a tehdy pro zvýšení sazeb hlasoval jediný člen bankovní rady. A právě ten se červnového zasedání neměl účastnit.

Až další oslabování koruny nad 26 korun za euro, tedy směrem od prognózy centrální banky, která čekala kurz někde kolem 25 korun za euro, rozhýbala ostatní členy bankovní rady. Ti pak jednomyslně zvýšili hlavní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu, tedy na rovné jedno procento. Korunu to ovšem na cestě dolů nezastavilo, vezla se na vlně nedůvěry k měnám nerozvinutých zemí a do konce června dále oslabovala. Sestup se zastavil až počátkem prázdnin.

Kurz koruny k euru za poslední rok

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: kurzy měn a kurzy méně obvyklých měn na Peníze.cz

Martin Mašát

Martin Mašát

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, držitel prestižního mezinárodního titulu CFA® (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment  Management. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

Červnové zvýšení sazeb tedy s korunou nehnulo, zvedly se ale výnosy českých státních dluhopisů. Úroveň 2,2 procenta ročně jsme pro desetileté státní dluhopisy neviděli skoro 4,5 roku. Máme štěstí, že růst výnosů u nás je způsobem fundamentálními faktory, výnosy rostou třeba i v Itálii, jenže tam je za ním výprodej dluhopisů po problémech při sestavování vlády. Při zvýšené rizikové averzi investorů samozřejmě rostly ceny nejbezpečnějších aktiv a to německých dluhopisů, jejichž výnosy na rozdíl od předchozích příkladů klesaly.

Výnosy vybraných desetiletých státních dluhopisů za posledních pět let

Německé desetileté státní dluhopisy nesou pouhá 0,3 procenta ročně. Investoři se k nim přesto uchylují – jsou považované za superbezpečné.

Nejistota z Trumpa

Investoři na celém světě jsou nervózní a nejistí a nechtějí riskovat. Je to hlavně kvůli nevypočitatelnosti Donalda Trumpa a hlavně jeho ochranářským. Americký prezident vytahuje z rukávu další a další restrikce a cla. Zasažené země se samozřejmě brání a budoucnost mezinárodního obchodu je minimálně rozkolísaná.

Ve světě pokračoval výprodej rizikovějších aktiv. Ztrácely akcie firem z nerozvinutých zemí, klesala i hodnota tamějších měn. Bohužel globální investoři Česko berou jako jednu ze středo- a východoevropských nerozvinutých zemí. I české akcie tedy jako celek mírně klesají. Pokles je dlouhodobý trend i pro korunu.

Kurz koruny k dolaru za poslední rok

Zdroj: peníze.cz

Rostoucí nejistoty a sazby v USA pomáhají od února americkému dolaru. Vůči koruně například od začátku roku posílil o víc než desetinu. To je jeden z důvodů, proč ČNB zvýšila sazby, silnější koruna má mírnit inflační tlak.

Zdroj: kurzy měn a kurzy méně obvyklých měn na Peníze.cz

Peníze z rizikovějších aktiv investoři přelévali do aktiv bezpečnějších, například německých dluhopisů. Z rizikovějších aktiv posilovaly snad jen americké akcie, které jako jedny z mála odolávají výprodejům.

Optikou finančních indexů

Nejistota na finančních trzích je zřetelně vidět na poklesu cen akcií nerozvinutých zemí, ze kterých se investoři stahují. Ani evropské akcie neměly na růžích ustláno, ale relativně situaci ustály.

Vývoj některých finančních indexů za posledních pět let

Trh

Červen

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

-0,2 %-0,7 %

+9,0 %

S&P 500 (USA)

+0,5 %

+1,7 %

+12,2 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-0,3 %-3,1 %-1,3 %

CECE EUR (střední Evropa)

-1,5 %-13,9 %-5,4 %

MSCI rozvíjející se trhy

-4,6 %-7,7 %

+5,8 %

Index českých státních dluhopisů

-1,1 %-2,5 %-5,2 %

Ropa WTI

+10,6 %

+22,7 %

+61,1 %

FX CZK/EUR

-0,9 %-1,9 %

+0,7 %

Akcie ani dluhopisy v červnu nevydělávaly. Dokonce ani od počátku roku to nevypadá na oslavy. Vítězem současné situace jsou investoři v amerických akciích a v dolaru.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie se odrazily ode dna. Co na to podílové fondy?

9. 11. 2022 | Martin Mašát

Akcie se odrazily ode dna. Co na to podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v říjnu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

8. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

Akcie letos přišly už o zhruba pětinu hodnoty. Jsou už na dně? Je teď správný čas nakupovat, nebo je obrat k růstu ještě daleko? Zeptali jsme se expertů na investice.

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

18. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

Ve veřejné nabídce akcií (IPO) společnosti Hardwario měli investoři zájem o 132,47 % nabízených akcií. Emise tak byla takzvaně přeupsána a někteří zájemci museli být kráceni.

Pojištění vkladů kryje méně produktů, než si lidé myslí

17. 10. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Pojištění vkladů kryje méně produktů, než si lidé myslí

Povědomí Čechů o ochraně jejich peněz v bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách za posledních pět let výrazně vzrostlo. Zatímco v roce 2017 vědělo o existenci zákonného... celý článek

Podílové fondy ztrácejí. Zasáhly je jestřábí centrální banky

6. 10. 2022 | Martin Mašát

Podílové fondy ztrácejí. Zasáhly je jestřábí centrální banky

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v září?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.