Sundejte si růžové brýle. Co čekat od akcií po rekordním roce

Jan Traxler | rubrika: Komentář | 14. 1. 2020 | 7 komentářů
Akcie loni výrazně rostly, přestože zisky firem stagnují. Trh je teď zralý na korekci.
Sundejte si růžové brýle. Co čekat od akcií po rekordním roce

Loňský rok byl velmi přívětivý pro takřka všechny typy investic – snad s výjimkou lesních smrkových porostů. Mimořádně vysoké výnosy zaznamenaly zejména akciové trhy.

Po strmé korekci v závěru roku 2018 se akciové trhy hned v lednu 2019 nadechly k robustnímu růstu. V květnu a srpnu sice neutichající obchodní spory mezi USA a Čínou zapříčinily krátkodobé propady, poslední čtyři měsíce roku ale ceny akcií rostly jako houby po dešti.

A tak v meziročním srovnání vychází rok 2019 jako jeden z nejúspěšnějších pro akcie za posledních 20 let. Hodnota indexu MSCI World stoupla o těžko uvěřitelných 27 procent. Hlavním tahounem byly tradičně akcie v USA – tempem růstu překonaly Evropu, Japonsko i rozvíjející se trhy.

Přetrvávající nadvýkonnost amerických akcií nad zbytkem světa ještě vynikne v delším časovém horizontu. Od roku 2008 už vydělaly investorům v průměru dvakrát tolik co akcie v Evropě nebo na rozvíjejících se trzích.

Vítězové a poražení

Podívejme se podrobněji na bilanci jednotlivých trhů v roce 2019. Pro lepší porovnatelnost vycházíme z jedné rodiny indexů, aby měly stejnou konstrukci – konkrétně jde o MSCI. Výsledky je také potřeba vyjádřit v jednotné měně. Použijeme euro, v němž MSCI standardně všechny indexy kalkuluje.

Vítězem loňského roku je Bahrajn s růstem o 55 procent. Následují Rusko, Keňa, Řecko a Egypt – všechny akciové trhy s růstem lehce přes 40 procent.

Na opačné straně tabulky najdeme akciový trh v Zimbabwe, což je dáno kolapsem tamní měny. Vysoké ztráty zaznamenaly i akcie v Botswaně, Libanonu, Argentině a Nigérii. Nedařilo se však třeba ani akciím v Polsku či Bulharsku.

Změna hodnoty akciových indexů MSCI v roce 2019

nejlepší trhy:
Bahrajn55 %
Rusko44 %
Keňa43 %
Řecko42 %
Egypt41 %
nejhorší trhy:
Zimbabwe-93 %
Botswana-60 %
Libanon-49 %
Argentina-21 %
Nigérie-20 %
další vybrané trhy:
USA31 %
Brazílie24 %
Čína23 %
Německo20 %
Japonsko19 %
Velká Británie17 %
Indie  8 %
vybrané indexy:
MSCI World27 %
MSCI Europe22 %
MSCI Emerging Markets18 %
MSCI Frontier Markets16 %
Data v eurech bez dividend platná k 31. 12. 2019

Z hlavních rozvíjejících se trhů BRICK se nejlépe vedlo akciím v Rusku. Dařilo se jim také v Brazílii a Číně. Naopak slabší rok zaznamenaly Indie či Korea. Podíváme-li se na delší časový horizont, vesměs mají podobný trend vývoje, přičemž trochu výrazněji dlouhodobě rostou asijské trhy.

Před rokem jsem tu psal, že rok 2019 možná po delší době nabídne zajímavé příležitosti k nákupům akcií. Jako příklad jsem uváděl akcie Applu a řady dalších firem, jejichž cena tou dobou spadla o 30 až 40 procent od vrcholu.

Nicméně čekal jsem, že vývoj na trzích bude v roce 2019 mnohem divočejší a že se korekce může ještě prohloubit. A opravdu by mě ani ve snu nenapadlo, že už za rok budou zrovna akcie Applu stát dvojnásobek.

Ceny akcií rostou, ačkoliv zisky stagnují

Aktuálně je nálada na akciových trzích nebývale optimistická. Růst je tažen očekáváním, že už brzy dojde k rozumné dohodě mezi Čínou a USA, která nastartuje další ekonomický růst. Na trhu převládá názor, že probíhající ekonomické ochlazení je u konce a firmám začnou zase růst zisky.

Náladu na trzích ovlivňuje spousta faktorů, ale v konečném důsledku je hlavním cenovým hybatelem vývoj zisků jednotlivých akciových společností. A ziskovost firem poslední rok stagnuje. Ve třetím čtvrtletí roku 2019 dokonce čisté zisky klesly v průměru meziročně o šest procent. Paradoxně právě během této špatné výsledkové sezóny přitom ceny akcií raketově rostly.

Na následujícím grafu je názorně vidět, jak se v posledním roce oranžová a modrá křivka rozcházejí. Oranžová prudce roste, zatímco modrá stagnuje a mírně klesá.

Oranžová křivka ukazuje vývoj cen akcií, respektive indexu S&P 500 od roku 1995. Modrá křivka zobrazuje vývoj čistých zisků akciových společností z indexu S&P 500 vždy za posledních 12 měsíců přepočtený na jednu akcii. Podíl těchto dvou čísel pak udává známý ukazatel P/E, jehož hodnota v posledních měsících nebezpečně stoupá.

Je takřka jisté, že trend těchto dvou křivek se velmi brzy zase srovná. Buď poroste ziskovost firem, nebo klesnou ceny akcií. Teď na trhu převládá názor, že ziskovost firem poroste. Proto jsou ceny akcií tam, kde jsou. Podle průměrného očekávání analytiků by měly čisté zisky za čtvrté čtvrtletí 2019 firmám po roční stagnaci výrazně stoupnout, a to meziročně o 26 procent.

V následujících týdnech se ukáže, jak dobrý odhad analytici měli. Posledních deset let pravidelně většina firem z indexu S&P 500 překonává odhady analytiků. V průměru tři až čtyři firmy z pěti hlásí lepší hospodářské výsledky, než byly poslední předpovědi.

Srovnejte si to s námi

Osobně si myslím, že ta očekávání jsou tentokrát až příliš optimistická. Ale třeba budu příjemně překvapen.

Co čekat od roku 2020

Některé předstihové indikátory – jako třeba výrobní PMI index – sice signalizují mírné oživení ekonomiky, přesto se nemůžu zbavit dojmu, že vývoj na akciovém trhu se trochu utrhl od reality a že akcie jsou dnes naceněny na růžový scénář. Co když ale další vývoj nebude až tak růžový? Co když bude mít spíše nějaký odstín šedé?

V takovém případě je trh zralý na korekci. Pokud zisky firem porostou výrazně pomaleji, než se očekává, nebo pokud budou výhledy na letošní rok vyznívat pesimističtěji, pak zákonitě dojde k poklesu cen akcií. Taková pravděpodobnost je v následujících měsících poměrně velká.

Jestliže k tomu dojde a jestliže bude mít korekce dostatečnou hloubku, může to potom být zase dobrá příležitost k nákupům.

Ale jinak v roce 2020 nečekejte od akcií zázraky. Jejich růstový potenciál je při stávajícím ocenění už velmi slabý. Mám dojem, že v uplynulém roce si akcie vybraly svůj růst minimálně na rok dopředu.

Nicméně pokud investujete do akcií, akciových fondů či ETF na pravidelné bázi a s dlouhým časovým horizontem, tak se tím vůbec netrapte. V klidu dál kupujte a víc neřešte. Za 30 let už nynější růsty a korekce nepůjdou na grafu ani rozeznat.

O autorovi

Jan Traxler

Jan Traxler je privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment ManagementPatří k předním českým expertům v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Preferuje investice, které generují stabilní výnosy. Publikuje pravidelně v řadě médií zaměřených na finance a investování. Všechny jeho publikace najdete na www.finez.cz. Kontakt: jan.traxler@finez.cz

Jan Traxler

Autor článku Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management. Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 1. 2020 8:36, chk

Stále stejná písnička. Pan Traxler (a nejen on) tu již snad 6 let straší, že akcie jsou překoupené. Světe div se, ony stále rostou, navzdory Šichtařům, Traxlerům, prodejcům zlata atd. Poučení? Kašlat na tyhle chytráky a investovat dlouhodobě, buy and hold, případně přikupovat když to opravdu slítne. A ušetříte za vyhození peněz těmto chytrákům. A jako bonus si vždy zpětně přečtěte co kdo loni pindal a jak se většina vždy netrefí :).

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 2. 2020 11:08, Jan

Dobrý den. Já si rád nechám poradit do čeho a jak investovat formou buy and hold. Ideálně jakou aplikaci na telefon doporučujete?

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

akcie, investice, podílové fondy

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

26. 10. 2021 | Olga Skalková, Petr Kučera | 2 komentáře

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

Že je posílání peněz do ciziny – mimo eurových plateb v rámci SEPA prostoru – drahé, nejspíš tušíte. Zaskočit vás ale může i výše poplatků za převod dolarů z jedné české banky do jiné,... celý článek

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

6. 10. 2021 | Martin Mašát

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

9. 9. 2021 | Jaroslav Šura | 1 komentář

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

Akcie technologických společností jedou. Nesázejte na ně ale všechno. Očkujte portfolio proti propadu něčím jiným.

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

5. 9. 2021 | Martin Mašát | 6 komentářů

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za srpen, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Akcie rostou do nebes, index hlásí nejrychlejší dvojnásobek od války

17. 8. 2021 | Jiří Hovorka

Akcie rostou do nebes, index hlásí nejrychlejší dvojnásobek od války

Americký akciový index S&P 500, který zastřešuje 500 největších zalistovaných podniků v USA, hlásí pokoření dalších milníků. Poté, co v průběhu minulého týdne vystoupal na... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.