Komodity

Mezi další typy netradičních investic patří komodity, kam počítáme zemědělské plodiny jako pšenici, kávu, bavlnu či sójové boby, polotovary jako maso či mléčné produkty a nerostné suroviny jako zlato, měď, ropu či zemní plyn. Obchodování s komoditami probíhá na specializovaných burzách jako jsou New York Merchantile Exchange (NYMEX), International Petroleum Exchange (IPE), Chicago Merchantile Exchange (CME) nebo Chicago Board of Trade (CBOT).

S komoditami obchodují v zásadě dva typy subjektů: hedgeři, kteří se zajišťují proti pohybu cen komodit, a spekulanti, kteří naopak přebírají rizika a záměrně spekulují na pokles či růst cen jednotlivých komodit. Mezi spekulanty pak ještě můžeme rozlišit ty, kteří na komoditním trhu spekulují na denní bázi, tzv. day-traders, a ty, kteří spekulují na okamžitých fluktuacích cen, tzv. scalpers.

Obchodování s komoditami probíhá jak promptně, to jest s okamžitým dodáním komodity, tak i derivátově, to jest s dodáním komodity v budoucnu. U derivátových obchodů přitom zpravidla nedochází k dodání komodity, ale k prodeji kontraktu před datem splatnosti. Investor, který by chtěl obchodovat na komoditním trhu s deriváty, má na výběr z komoditních opcí nebo komoditních futures. Investoru stačí zhruba 10 - 15 % z nominální hodnoty kontraktu, zpravidla 5 000 - 10 000 USD. Tato částka potom funguje jako záloha ke krytí maximální denní ztráty z kontraktu. Ačkoliv lze prostřednictvím derivátů dosahovat vysokých zisků, jde současně o obchody vysoce rizikové.

Samotné komodity patří mezi vysoce volatilní aktiva, přičemž v dlouhodobém horizontu nepřinášejí větší výnosy než akcie. Zvláštností komodit je, že s nimi není spojen žádný vnitřní výnos jako například dividendy u akcií, úroky u dluhopisů nebo nájemné u nemovitostí. Jejich cena se tak odvíjí od aktuální nabídky a poptávky, přičemž v dlouhém období se upravuje pouze o inflaci.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.