Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vedoucího na letním táboře nemůže dělat kdokoli

| rubrika: Životní situace | 28. 5. 2007 | 4 komentáře
Vedoucího na letním táboře nemůže dělat kdokoli
Desítky tisíc dětí se i letos o prázdninách vydají na letní tábor. Nejvíce táhnou tábory zaměřené na hip-hop, jezdectví, fotbal či lezení po skalách. Vybrat ten správný však není jednoduché.

V Česku se každé léto pořádá několik tisíc dětských táborů. "Junák - svaz skautů a skautek ČR ročně uspořádá přes 1 100 táborů po celé republice. Účastní se jich zhruba 25 tisíc dětí. S jejich organizací pomáhá několik tisíc vedoucích," říká Bořek Slunéčko ekonom Junáka, který je největší českou organizací nabízející trávení volného času pro děti a mladé lidi. Kromě skautů existují i další organizace, které pořádají letní tábory. Jednou z těch větších je YMCA (Křesťanské sdružení mladých lidí), v jejíž režii se v létě odehrají tábory pro zhruba 3 700 dětí v celkem 75 turnusech.

Důležitým kritériem, podle kterého by se měli rodiče při výběru tábora rozhodovat, je jeho náročnost a program. Každý typ tábora, ať už se jedná o stanový, v chatkách, ubytovnách nebo o turistické tábory, klade na dítě jiné nároky. Obecně platí, že turistické tábory jsou pro děti, kterým nečiní problémy mnohakilometrové pochody. U stanových táborů je riziko, že v nepříznivém počasí se může dítě nachladit či zakusit, jaké to je, když do stanu zatéká. Tábory v chatkách a ubytovnách jsou, pokud jde o kvalitu bydlení, nejbezpečnější.

Klíčem ke kvalitnímu dětskému zážitku na táboře jsou kvalifikovaní vedoucí. Hlavní vedoucí, který je zodpovědný za průběh tábora musí absolvovat 26hodinový kurz Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), ve kterém se naučí základy práva, psychologie a pedagogiky při práci s dětmi a mládeží. Nechybí ani programová a organizační příprava tábora. Hlavní vedoucí na letním táboře získá i základní znalosti o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci s dětmi a mládeží. Celý kurz je zakončen testem. Cenu si stanovují jejich pořadatelé. V organizaci Junák je kurz bezplatný, jinde se pohybuje kolem jednoho tisíce korun.

Někteří provozovatelé letních táborů vyžadují absolvování kurzu i od řadových táborových vedoucích. "Vedoucí prochází školením MŠMT a příslušnými školeními naší organizace, kde jsou upozorňováni na specifické výjimky na našich táborech. Nepracujeme s dětmi totiž jen přes den. Děti pozorují oblohu každou jasnou noc," říká Miroslav Spurný ředitel Hvězdárny a radioklubu lázeňského města Karlovy Vary, o. p. s. "Vedoucímu musí být minimálně 18 let. Ideální je, když jde o studenta pedagogické fakulty. V každém případě musí mít adept na táborového vedoucího chuť něco s dětmi dělat, ne je jen hlídat," míní Hana Ivančová jednatelka Letního dětského tábora Jaroměř, s. r. o.

Kdo a za kolik pořádá dětské letní tábory
Organizátor tábora Počet dětí
na táborech
Počet táborů* Cena pobytu za 14 dní** Kontakt
Junák – svaz skautů
a skautek ČR
25 000 1 100 Průměr 2000 – 2500 Kč, cenu tábora stanovuje každá organizační jednotka. www.skaut.cz
YMCA 3 739 75 Cenu tábora stanovuje každá organizační jednotka. www.ymca.cz
Hvězdárna a radioklub
lázeňského města
Karlovy Vary o. p. s.
180 5 3 600 Kč www.astropatrola.cz
Sdružení Ferien cca 500 neudáno 4 900 - 5 100 Kč www.osferien.cz
Letní dětský tábor
v Jaroměři u Kaplice
640 4 2 790–3 350 Kč www.ldtjaromer.cz
Slovenský ráj 18 1 3 000 Kč www.slovraj.info

Pozn.: *údaje z roku 2006; **ceny platné pro rok 2007

Zdroj: Provozovatelé táborů.

Pro zapsání dětí na tábor je nejvyšší čas. Většina oslovených provozovatelů doporučuje začít se zajímat o tábor už v lednu. Dokud je ještě z čeho vybírat.

Jak vybrat kvalitní tábor
 1. Zjistěte si reference na internetu a u známých. Je lepší, když má provozovatel tábora několikaletou historii.
 2. Ptejte se, jakým způsobem probíhá vybírání vedoucích a instruktorů a jaké předpoklady musejí naplňovat.
 3. Kromě přihlášky se od dítěte vyžaduje kopie průkazu na očkování, kartička zdravotní pojišťovny, vyplnění zdravotního omezení dítěte - sem patří různé alergie, léky, které dítě užívá včetně jejich dávkování. Dobrý tábor se pozná i podle toho, že rodiče musí vyplnit kontakty na více rodinných příslušníků, než kteří jsou uvedeni v přihlášce, jedná se o tzv. listy poslední záchrany.
 4. Důležitými kritérii jsou i dotazy týkající se zajištění základních hygienických požadavků, počet stravovacích chodů za den, denní a noční program.
 5. Denní program je důležitou součástí tábora. Vedle tématu táborové hry a délky tábora se zajímejte o organizování denního programu. Pokud jede dítě na skautský tábor, bude mít zřejmě tzv. noční hlídky.
 6. Je vhodné se předem informovat, jak je zajištěna lékařská péče a vybavena táborová lékárnička.
 7. Ověřte si, jakým způsobem je možno si nechat vrátit peníze. Provozovatelé táborů toto řeší individuálně a není možné se předem připravit na možnost, kdy se dítěti na táboře nelíbí a rodiče požadují vrácení peněz.

Uvažujete o tom, že pošlete dítě na letní tábor? Podle čeho vybíráte ten správný?

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

5. 1. 2012 | 14:29 | Tea

Ne že bych pochybovala o všech již zmíněných organizacích, ale například sdružení DUHA má také docela významné postavení na seznamu organizací pro děti a mládež. "Přínos Duhy pro život dětí a mladých lidí vysoko hodnotí i...více

28. 3. 2011 | 11:30 | Pepa

dobrý den, je obtížné srovnávat tábory skautů a pionýrů např. s těmi od ferienu nebo hvězdárny nebo táborů od jiných nekomerčních či komerčních pořadatelů. Bylo by vhodné srovnávat srovnatelné, tedy tábory na louce a tábory...více

28. 5. 2007 | 23:02 | Jirka

Souhlasím, nevím, zda to byl úmysl nebo jen neinformovanost autora, ale patří minimálně k dobrému zvyku při psaní jakéhokoliv článku zjistit si a uvést úplné či alespoň co možná nejúplnější informace.
Profesi onál by...
více

28. 5. 2007 | 8:48 | Petr

Škoda, že jste neuvedli i druhou největší dětskou organizaci. Pionýr každý rok pořádá přes 400 táborů a počet účastníků překračuje 20 tisíc. To určitě nejsou zanedbatelná čísla (stačí se podívat do tabulky v článku).
...
více

Oblíbená témata

Dítě, Pojišťovny, Riziko, rodina

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Bonita, Licitace, Systém národních účtů, realitní fondy, zlevnění, Jarmila Lehnerová, globální ekonomický cyklus, Exclusive, dodatečné náklady, solidární daň, daňová správa, evropský bankovní dluh, Patrick Zandl

7S11818, 2AC5534, 7S11818, 4AH8927, 5M71700

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK