Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Daňový odpočet všem lidem dobré vůle

Daňový odpočet všem lidem dobré vůle
Závěr roku je časem bilancování. Jak účetního, tak toho osobního, lidského. Ještě není pozdě si obě dvě bilance vylepšit. Poskytnutím daru na charitu nebo třeba na zdravotnické účely uděláte dobrý skutek, který jistě zahřeje na srdci. Zároveň můžete uplatnit i odpočet daně, a ten zahřeje pro změnu ve vaší peněžence.

Každý z nás nesčetněkrát potkal na ulici zástupce různých charit a nadací. Nabízeli srdíčka, sluníčka, kytičky, na pomoc dětem s leukémií, tělesně postiženým, opuštěným. A každý z nás jim jistě do kasičky hodil nějaký ten drobný. Co však dělat v případě, kdy už nejde jen o drobné, ale chceme darovat větší peníz?

Co říká zákon

Jaké jsou možnosti odpočtu v případě poskytnutí darů na charitu popisuje zákon o daních z příjmu. Dar je daňově odpočitatelný, je-li věnován obci nebo právnické osobě se sídlem na území naší republiky a je-li určen například na sociální, ekologické, humanitární nebo charitativní účely.

Konkrétní výše hodnoty darů a tím i výše odpočtu závisí na tom, zda se jedná o fyzické nebo právnické osoby. V prvním případě, tedy u fyzických osob, je minimální částka, aby byla daňově odpočitatelná, 2 % ze základu daně nebo alespoň 1 000 Kč. Maximální odpočet činí 10 % ze základu daně. V případě právnických osob jsou to minimálně 2 000 Kč a maximálně 5 % ze základu daně sníženého podle § 34 (např. část ze vstupní ceny hmotného majetku nebo část výdajů vynaložených na výuku žáků). Další podmínkou u právnických osob je založení nebo zřízení za účelem podnikání, nepodnikatelské subjekty tedy tohoto odpočtu využít nemohou.

Možnost daňových odpočtů na charitu

Osoba

Minimum Maximum Poznámka

Fyzická

2 % ze základu daně nebo alespoň 1 000 Kč 10 % ze základu daně -

Právnická

2 000 Kč

5 % ze základu daně sníženého podle § 34 založení či zřízení za účelem podnikání

A jak na to?

Jste-li živnostník, budete postupovat jako pan František, který provozuje vlastní truhlářskou dílnu. Má hodnou ženu, dvě malé děti a nevede se mu špatně. Teď koncem roku si spočítal, kolik mu vlastně ta jeho živnost letos vynese. Vyšlo mu, že základ daně, tedy rozdíl mezi příjmy a výdaji, snížený o částky na poplatníka (tedy na něj), manželku a děti, je 115 000 Kč. V tuto chvíli by celková daň činila 17 540 Kč (16 380 Kč + 20 % z částky nad 109 200 Kč).

V nedalekém městě je ale dětský domov a pan František, protože má dobré srdce, se rozhodl darovat jim skříň na hračky v hodnotě 6 000 Kč. Sníží si tím základ daně na 109 000 Kč a daň potom bude 16 380 Kč. Celková výše daru, který chce pan František poskytnout, musí být nejméně 1 000 Kč a nejvýše 11 500 Kč (10 % ze základu daně), aby byl dar daňově odpočitatelný. Od dětského domova dostane podepsanou darovací smlouvu, kterou předloží na finančním úřadě společně s daňovým přiznáním.

 Podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu může fyzická osoba od základu daně odečíst hodnotu darů poskytnutých obcím a právnickým osobám se sídlem na území České republiky … na účely sociální, zdravotnické a ekologické, humanitární, charitativní…, pokud úhrnná hodnota darů ve zdaňovacím období přesáhne 2 % ze základu daně anebo činí alespoň 1 000 Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 10 % ze základu daně. Pro právnické osoby platí: Od základu daně sníženého podle § 34 lze odečíst hodnotu darů poskytnutých obcím a právnickým osobám se sídlem na území České republiky … na účely sociální, zdravotnické, ekologické, humanitární, charitativní…, pokud hodnota daru činí alespoň 2000 Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 5 % ze základu daně sníženého podle § 34. Tento odpočet nemohu uplatnit poplatníci, kteří nejsou založeni nebo zřízeni za účelem podnikání.

Pokud podnikáte jako právnická osoba není postup zas tak odlišný. Firma Happy people, s.r.o. je společnost podnikající v oděvním průmyslu. Aby byli šťastní nejen lidé oblékající jejich šaty, věnuje již tradičně Happy people peníze nadaci pro pomoc potřebným lidem. V letošním roce je její základ daně snížený o odpočitatelné položky podle § 34 (např. část ze vstupní ceny hmotného majetku nebo část výdajů vynaložených na výuku žáků) 1 350 000 Kč. Firma může tedy darovat minimálně 2 000 Kč a maximálně 67 500 Kč ( 5 % z 1 350 000 Kč). Dary samozřejmě nemusí být jen peněžní, ale může věnovat i své výrobky. Opět dostane od nadace darovací smlouvu, kterou přiloží k daňovému přiznání.

Pohled z druhé strany

Pavel Mareš, tajemník pro vnější vztahy Armády spásy nám řekl něco blíž k darům, které dostávají: "Věcné dary jsou převážně dary textilních, potravinářských aj. firem (nejde o zboží znehodnocené, ale např. poškozené obaly nebo odchylky od standardu apod.). Od příštího roku sem bude patřit i zboží zabavené (nelegálního původu), které se dosud likvidovalo. Nejsou zde zahrnuty věcné položky darované jednotlivci (použité šatstvo, nábytek), které se účetně nesledují." A kolik tyto dary činí? "Z celkových příjmů Armády spásy (164 mil. Kč.) představovaly v r. 2002 dary necelá 4 % (6,5 mil. Kč), zhruba desetinásobek (cca 64 mil. Kč) obnášejí dotace od státu a místních samospráv a prakticky stejnou částku (68 mil. Kč) darovala mezinárodní Armáda spásy."

Teď už víme, jak si uplatnit odpočet na dani, ale víme i jak být lidmi dobré vůle? I když nedarujeme závratné částky, neměli bychom nikdy bez povšimnutí projít kolem těch lidí, kteří nás oslovují s kasičkou na ulicích. Snaží se jen pomoci všem potřebným a přiblížit jim i naši pomoc. Přispějme tedy pokaždé aspoň tou svojí troškou. Jsme přeci lidé dobré vůle.

Věnovali jste někdy peníze na charitu? Děláte to kvůli daňovým odpočtům nebo z dobré vůle? Zajímáte se o to, co se s vašimi penězi poté děje?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 12. 2003 7:46, sema

tak zkusím ještě jinak - 1) můj příspěvek vůbec nebyla kritika článku, naopak si také myslím, že téma samo o sobě je podané srozumitelně a jasně 2) nijak nesoudím ani neodsuzuji lidi, kteří si dary z daní odečítají - chovají se logicky a z pohledu dnešní socialistické reality správně - já osobně to ale nedělám (daruji a neodečítám) 3) a co tento pohled: proč by si ti lidé, co soucítí a dobrovolně darují, měli lámat hlavu tím, jaké všechny papíry potřebují k tomu, aby po NEZIŚTNÉM (tj.ideálně anonymním) daru mohli se doprošovat alespoň malé části peněz, které jim někdo krade a které by jinak třeba také rádi DOBROVOLNĚ darovali?

Reagovat

 

+28
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (vennn 11. 12. 2003 19:50)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 12. 2003 11:58, sema

než mě někdo předběhne - to jsem tomu dal, vypadám asi taky jako hlupaňa že to tam je třikrát, ale já za to fakt nemůžu :)))

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (sema 11. 12. 2003 11:55)

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

17. 12. 2003 | 11:25 | BarboraJ

Pan František dá dar 6000 korun a sníží si tak daň o 1160 korun - jeho celková ztráta je tedy 4840 korun. Myslím, že apelace na snížení daní není ta pravá incentiva, leda že by se dárce potěšil z toho, že stát přišel o 1160...více

12. 12. 2003 | 7:46 | sema

tak zkusím ještě jinak - 1) můj příspěvek vůbec nebyla kritika článku, naopak si také myslím, že téma samo o sobě je podané srozumitelně a jasně 2) nijak nesoudím ani neodsuzuji lidi, kteří si dary z daní odečítají - chovají...více

11. 12. 2003 | 19:50 | vennn

A proč by si ti lidé, kteří soucítí a dobrovolně darují, nemohli něco odečíst z daní?! Co tento pohled? A ani článek tak nevyznívá, že jde jen o to "jak necpat peníze státu, ale když už to teda nijak jinak nejde, tak je teda...více

11. 12. 2003 | 14:52 | sema

O.K. jen se nečertěte - snad jsem toho zas tak moc neřek´... (Váš názor je v pohodě akorát trochu mimo daňové odpočty :)) více

11. 12. 2003 | 14:37 | příroda

Váš názor je jen snůška trapných keců. Žádné peníze Vám nepatří. Jen si některé na chvíli půjčujete, z věčného koloběhu a pak je tam zase vrátíte. Nemáte nic. Ani majetek, o kterém si myslíte, že Vám patří. Nepatří. Za všechno...více

Oblíbená témata

Daně, dar, firma, charita, poplatník

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Marxismus, Kardinální užitek, Prospekt emitenta, martin stára, brno, architektura, mobilní operátoři, operátoři, jízdenka, česká asociace franchisingu, daňový základ, Asie, Ross, Carbon Central Network, rolníci, ceny ropy, nehody, cestovní ruch

8S38915, 2K17417, 8B58110, 6P16221, 3T91467

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK