Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

E-terorismus - reálné ohrožení, nebo fikce?

E-terorismus - reálné ohrožení, nebo fikce?
O tom, že posílání poplašných zpráv prostřednictvím e-mailu či SMS může způsobit problémy, jsme se již mohli přesvědčit. Jak vážné nebezpečí to je? Měli bychom se bránit?

Zdá se, že zrychlení vývoje komunikace prostřednictvím technologických vymožeností dostalo v posledních letech konce 20. a počátku 21. století takové obrátky, že jim mnohdy přestává lidská psychika stačit. Změny, na které se lidstvo dříve adaptovalo desítky a stovky let, v současné době probíhají v několika letech. Technologie se přizpůsobují požadavku na rychlost, máme stále výkonnější a dokonalejší přístroje. Dochází však také ke stejně rychlé adaptaci naší "psyché" na přijímání, zpracovávání a analyzování informací?

Dopad může být zničující

Z pohledu nárůstu, respektive změny projevu civilizačních chorob můžeme směřovat k závěrům, že za takové zrychlení zároveň platíme daň v podobě rozvoje jistých druhů psychických poruch. Mezi tyto obtíže psychického rázu (následně se projevující také zvýšením určitého druhu somatických, tedy tělesných onemocnění) můžeme řadit například nárůst depresí, panických poruch a dalších onemocnění, které jsou mnohdy spojeny právě s obavou z okolního světa. V dnešním komunikačním prostoru mají tyto obavy často také virtuálním podobu.

V poslední době jsme byli několikrát svědky šíření informací elektronickou formou nebo i prostřednictvím SMS: informace o šíření nemoci či zaručené informace o krachu bank. Nejen že tyto znepokojující informace mají vliv na ekonomické ukazatele a mohou výrazně ohrozit stabilitu v tom či onom oboru. Zároveň se totiž výraznou měrou podílejí také na "zasévání" nejistoty a obav v lidech, na ztrátě důvěry. Lze odhadovat, že zvláště na jedince, kteří i bez těchto hrozeb žijí v nejistotě, mají podobné "zaručené" informace zničující vliv na jejich psychiku a schopnost adaptovat se na změny.
Když si vezmeme například šíření poplašných zpráv o krachu nějaké banky – kdo za tím stojí a co mají tyto zprávy přinést? Šíří je nespokojenci, jejichž životním motorem je právě potvrzení nestability světa? Nebo je to nečistý způsob konkurence s cílem poškodit soupeře na trhu? Nebo je to jen hra? Nebo...?

Pro tuto formu šíření poplašných zpráv se v médiích objevuje termín e-terorismus. Jakkoliv se nám to může zdát v kontextu doposud chápaného termínu terorismus přehnané, v denní praxi a domýšlení situací, co by mohlo být způsobeno řetězovým šířením nepravdivých informací, nebo také informací vytržených z kontextu, můžeme pozvolna měnit názor. Není záměrem tohoto krátkého pojednání domýšlet scénáře hrozeb, neb by se také mohly stál přímým návodem, ale spíše poukázat na některé z důsledků takových zpráv.

Co není jasné, je špatné

Z hlediska obrany jednotlivců znamenají podobné poplašné informace šířené v "e-prostoru" jedno výrazné ohrožení – přijdou cíleně k adresátovi a ten si s nimi musí poradit. Jenomže ne každý z nás je prostě smaže a "nevpustí" do vědomí. Naopak, mnozí je automaticky šíří dále a kladou si otázky – je na tom "něco"? Zvláště proto, že tyto informace jsou často neuchopitelné a nejasné, nelze je jednoduše zpracovat potvrzením nebo vyvracením.
Pro psychiku člověka jsou právě tyto nejasné, nesměrné a neočekávané informace mnohdy daleko více ohrožující než reálná hrozba. Zkusme si představit některé situace ohrožení v našem životě. Když vidíme nebo známe reálné ohrožení, můžeme zapojit obranné mechanismy, které se v průběhu životního cyklu učíme nebo jsou nám předávány geny a nějakým pro nás známým způsobem reagujeme (utečeme, schováme se, postavíme se tomu, najdeme spojence). Co však můžeme dělat, když je ohrožení nejasné a přichází znenadání?

Z hlediska psychické pohody jednotlivce i skupin má nakládání s informacemi velmi významný vliv na nastavení a následné chování. Způsob rozesílání poplašných zpráv formou nových komunikačních prostředků (e-mail, SMS) může mít kromě přímého vlivu ohrožení "pomlouvaného" také vliv na stabilitu jednotlivců a skupin, které s těmito informacemi nakládají a šíří je. Tím pochopitelně ovlivňuje i stabilitu celého sociálního systému. Jedná se v tomto pojetí o formu e-teroristických útoků, kterým se tedy musíme účinně bránit? Prostor pro diskusi je tímto vymezen.

Co si o tomto problému myslíte? Znamená podle vás takzvaný e-terorismus skutečné nebezpečí? Měli bychom se před ním cíleně chránit? Jak? Napište nám své zkušenosti a názory!HSBC Zajištěné fondy
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 5. 2003 8:09

A co zprávy typu: Irák je říše zla, Husajn je schopen práškovat nad amerikou antrax. Hrozí teroristické útoky po celém světě...! A výsledek: Irák byl dobyt takřka bez boje! Žádné zbraně hromadného ničení nenalezeny! Ani jeden teroristický útok! Tak kdo šíří poplašné zprávy????

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

12. 5. 2003 | 9:23 | TGP

Používat slovo terorismus je možná trochu zvláštní - vždyť je za tím krev, střelba a zranění - ale svým způsobem to chápu a myslím, že to může být stejně nebezpečné jako ten terorismus pravý. Principem zůstává, aby se lidé...více

2. 5. 2003 | 13:34 | Jindřich Hlaváč

Mezinárodně uznávaný psycholog a sociolog pan Skalík podle mě skutečně přehání a jen si hraje s emocionálně napjatým výrazem "e-terorismus" (vyřazování počítačů a celých sítí z provozu, ničení nosičů dat a dalších zařízení...více

1. 5. 2003 | 8:09

A co zprávy typu: Irák je říše zla, Husajn je schopen práškovat nad amerikou antrax. Hrozí teroristické útoky po celém světě...! A výsledek: Irák byl dobyt takřka bez boje! Žádné zbraně hromadného ničení nenalezeny! Ani jeden...více

30. 4. 2003 | 14:10 | TGP

Lidi byli, jsou a budou hloupí. Bohužel. A moderní technika jim jen pomáhá v tom, aby se více a více zaplétali a báli se a rychle reagovali. Právě ta rychlost šíření zpráv i možností reakce je podle mne ten největší problém...více

30. 4. 2003 | 13:58 | TGP

A vy byste byl ochoten platit 40 Kc za noviny, 120 Kc mesicne za CT a 200 za Novu, 80-100 Kc za bezny tydenni casopis a podobne? Nemyslim... více

Oblíbená témata

Daně, e-terorismus, internet

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Veřejný trh, Investiční strategie fondu, Credit card, KupNajisto, nejlevnější běžný účet, WSPK, ludmila müllerová, McKinsey, Jiří Raška, globální změna klimatu, hrubý národní produkt, 583/1992 Sb., generace X

7C00734, 6C05383, 1A58141, 9T05001, 9T05001

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK