Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak dlouho potrvá poválečná euforie?

| 14. 4. 2003
Jak dlouho potrvá poválečná euforie?
O pět procent povyskočil během týdne kurz nejúspěšnějšího akciového fondu a ani některé další na tom nebyly vůbec zle. Jak dlouhého trvání válečná euforie bude mít?

Přesto, že nejúspěšnější fondy se rekrutovaly z kategorie akciových, jako celek tato skupina ztrácela. Na první pohled je zvláštní, že vedle akciových poklesla průměrná výkonnost též u fondů peněžního trhu, tedy u fondů z opačné strany rizikové škály. Zatímco akciové fondy za poslední týden v průměru propadly o 0,15 procenta, fondy peněžního trhu prodělaly 0,05 procenta. Při pohledu druhém se ale všechno vysvětluje – mezi fondy peněžního trhu klesal kurz jen u jediného – zato pořádně. Na vině je posilující koruna srážející výkonnost fondu Akro Obligace (profil, názory) zainvestovaného v cizích měnách. Kurz tohoto fondu za jediný týden poklesl o 1,27 procenta a do červených čísel proto s sebou stáhl i průměr kategorie.

Nejúspěšnějším fondem druhého dubnového týdne byl J&T Euro (profil, názory) (+4,98 procenta), následovaný ISČS Bondinvestem (profil, názory) (+3,98 procenta) a Citicorp CitiSelect Balanced Fund (profil, názory) (+1,79 procenta) a podobně, na akciové i dluhopisové tituly, především z Česka, Polska a Maďarska, zaměřeným IKS Balancovaným (profil, názory) (+1,70 procenta). Největší propad výkonnosti naopak již poněkolikáté zaznamenaly J&T Perspektiva - A (profil, názory) (-3,03 procenta), ČP Invest fond Nové ekonomiky (profil, názory, koupit) (-1,91 procenta) a J&T Perspektiva - S (profil, názory) (-1,75 procenta). Další ztrátové fondy naleznete v naší tabulce. Prozradím jen, že mezi desítkou fondů s nejnižší týdenní výkonností naleznete pět od správcovské společnosti Akro (profil, názory).

Při pohledu na statistiku čistých prodejů zjistíme, že nejvíce peněz mezi retailovými fondy získal IKS peněžní trh (profil, názory) (+152 milionů korun), následovaný ISČS Sporobond (profil, názory) (+140 milionů korun), následovaný s notným odstupem IKS Dluhopisovým (profil, názory) (+58 milionů korun) a ISČS Trendbondem (profil, názory) (27 milionů korun). Statistiky ještě rozhýbala dvojice fondů peněžního trhu pro podniky – IKS Dividendový (profil, názory) a ČSOB výnosový (profil, názory). Oběma se dařilo získávat nový majetek pod správu – IKS 348 milionů a ČSOB 129 milionů. Další fondy s nejvyššími týdenními čistými prodeji.

Nejvíce peněz odplynulo ze Sporoinvestu ISČS (profil, názory) – 59 milionů korun a z IKS Globálního (profil, názory) – 56 milionů korun. Po dlouhé době, kdy patřil Fond řízených výnosů ISČS (profil, názory) mezi fondy s kladnými čistými prodeji, se i u něj již znaménko obrátilo. Není se ale co divit, vždyť akciové trhy od počátku roku klesají a akciová složka tohoto fondu je již zcela minimální. Z hlediska jednoročního výnosového potenciálu se dnes již jedná jen o běžný fond peněžního trhu, navíc s vysokým správcovským poplatkem (1,2 procenta). Přestože mezi desítkou fondů se zápornými čistými prodeji nalezneme ŽB-obligační (profil, názory) i ŽB-Sporokonto (profil, názory), vývoj druhého dubnového týdne nasvědčuje domněnce, že se již zastavil exodus z fondů ŽB-Trustu (profil, názory). Podívejte se na další fondy s nejnižšími týdenními čistými prodeji.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Chovají se investoři racionálně, když opouštějí, respektive nevstupují do Fondu řízených výnosů poté, co vyprodal akciovou složku portfolia? Uvažujete o nákupu tuzemských fondů Citicorp, jejichž výkonnost již další dobu vyniká nad konkurencí? Vydělají podle vás něco, případně kolik, v letošním roce středoevropské akcie? Podělte se s ostatními o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-64
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Úvěr, Kurz, Statické metody hodnocení investic, Bankbook, akční nabídka, Supermarket fondů, ČSOB Institucionální EURO peněžní, Image Trade, Penzijní společnost České pojišťovny, odporu, osobní poradna, jan dryák, makléři

5H15067, 4U08776, 4AR3396, 7C19517, 4AN6282

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK