Jak správně nahlásit pojistnou událost?

Gabriel Pleska | rubrika: Když se řekne | 11. 11. 2014 | 9 komentářů
Máte životní pojistku? A víte, na co jste pojištění? Jak a kdy dáte pojišťovně vědět, že se vám něco stalo? K tomu, aby takzvaná likvidace pojistné události proběhla bez problémů a byste co nejdřív na svém účtu viděli peníze, je třeba trocha trpělivosti. A také spolupráce z vaší strany.
Jak správně nahlásit pojistnou událost?

Aby se k vám peníze dostaly co nejdřív, nahlaste pojišťovně pojistnou událost hned po ukončení léčení. Pokud se jedná o dlouhodobou vážnou nemoc nebo závažný úraz s trvalými následky, který si vyžádá delší dobu léčení, s hlášením na ukončení léčby samozřejmě nečekejte. V závažnějších případech, kdy probíhá dlouhodobá léčba, můžete zažádat o zálohové plnění. Za trvalé následky úrazu vám pojišťovna dá všechny peníze až po ustálení diagnózy, a to nejdříve po roce. U invalidity k výplatě peněz dojde až poté, co vás invalidním uzná Česká správa sociálního zabezpečení.

Doba od vzniku pojistné události do jejího nahlášení nesmí přesáhnout promlčecí lhůtu tři roky. Lhůta začíná běžet jeden rok po vzniku pojistné události.

Doporučení Pojišťovny České spořitelny

Vedle pojištěných dlouhodobých a vážných rizik (smrt, invalidita, trvalé následky a vážné nemoci) si sjednejte i pojištění pracovní neschopnosti (denní dávky v případě nemoci i úrazu). Zajistíte si tak až na 548 dnů přísun peněz. Po této době již budete mít nárok na jednorázovou výplatu peněz za dlouhodobá rizika.

Jak nahlásit pojistnou událost

O tom, že se vám něco stalo, můžete dát vědět sami – na webu pojišťovny najdete potřebné formuláře. Vyplníte je a odešlete do pojišťovny. Pokud ale formulář vyplníte jen z části nebo nesprávně nebo nedodáte požadované přílohy, výplatu pojistného plnění tím oddálíte. I proto je lepší zajít za svým poradcem nebo si o radu zavolat do pojišťovny.

Podívejte se, na co jste pojištění, a pročtěte si i část nazvanou výluky v pojistných podmínkách. Podívejte se také na oceňovací tabulky, ve kterých se dočtete, za jaký maximální počet dnů léčení úrazu dostanete peníze a kolik můžete dostat za trvalé následky. Dopředu tak budete vědět, za jakých podmínek budete mít na peníze z pojistky nárok.

„Někteří klienti po nás bohužel chtějí peníze za něco, co nemají pojištěné. Pojistí si třeba denní odškodné za úraz, a když mají zánět v koleni, chtějí po nás za to peníze. Ale zánět nevznikl jako úraz, ale jako onemocnění. A nemoc si klient nepojistil,“ vysvětluje Petr Kohoutek, ředitel úseku pojištění Pojišťovny České spořitelny, důvody zamítnutí plnění. „Jiní nám zase nedodají všechny dokumenty, které po nich chceme. Chybí nám tak třeba lékařská zpráva, ze které bychom se dozvěděli, od kdy do kdy klientovi náleží peníze za pobyt v nemocnici.“

Doporučení Pojišťovny České spořitelny

Do formuláře vyplňte své telefonní číslo a e-mail. Pojišťovna s vámi následně bude jejich prostřednictvím komunikovat. Rychleji se tak dozvíte potřebné informace a dostanete se ke svým penězům.

NESPOLÉHEJTE NA NÁHODU!

Čím později si sjednáte životní pojištění, tím více zaplatíte. V tom lepším případě…

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Kdo má nárok na peníze?

Příjemcem pojistného plnění (kromě případů, kdy je pojistné plnění vyplaceno ve prospěch banky jako splátka úvěru) je:

 • V případě smrti dospělého pojištěného obmyšlený, tedy ten, koho klient určil (pokud obmyšlený není určen, nabývají práva na pojistné plnění osoby v posloupnosti určené zákonem)
 • V případě smrti dítěte je příjemcem plnění pojistník, tedy osoba, která pojistku sjednala
 • Pro ostatní rizika dospělého pojištěného je příjemcem plnění pojištěný
 • Pro ostatní rizika nezletilého dítěte je příjemcem plnění zákonný zástupce

Formuláře o nahlášení pojistné události mají několik částí. V první se vyplňují údaje o tom, komu se něco stalo, ve druhé pak o osobě oprávněné k přijetí finanční částky z pojistky, třetí část vyplní ošetřující lékař pojištěného. Poplatek za vyplnění formuláře lékařem hradí klient. U úvěrových pojištění (pojišťovna za vás zaplatí úvěr, když ho sami nemůžete splácet) část formuláře vyplňuje banka.

 • Ke každé pojistné události vyplňujete jeden formulář hlášení pojistné události
 • Nezapomeňte vyplnit své kontaktní údaje a podpis
 • Současně s hlášením pojistné události doložte kopii lékařské zprávy o prvním ošetření
 • Zajistěte vyplnění příslušné části formuláře lékařem
 • U úrazů detailně a přesně popište, jak k úrazu došlo a co bylo jeho příčinou
 • V případě, že příčinu události vyšetřovala policie, doložte kopii policejního protokolu
 • V případě pojistné události v rámci plnění za dobu léčení úrazu v pracovní neschopnosti doložte doklady o čerpání pracovní neschopnosti

Pojišťovna musí ukončit šetření do tří měsíců po tom, co jí dodáte všechny potřebné dokumenty. Likvidátor šetří pojistnou událost, komunikuje s klientem, ošetřujícími lékaři a příslušnými institucemi. Vždy jedná v souladu s pojistnou smlouvou, pojistnými podmínkami a příslušnými zákony a ověřuje informace předané klientem. 

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 11. 2014 9:50, David Kudrnovský

Po úrazu čekáte, že Vám pojišťovna zaplatí částku, kterou najdete v jejích tabulkách za konkrétní úraz zejména u Pojišťovny České Spořitelny splníte všechny podmínky pro výplatu plnění u této pojišťovny a ve finále Vám tato pojišťovna vyplatí pojistné plnění, že máte tak akorát na žvýkačky. Přitom si člověk platí pojistné 13 let po celou dobu bez jediné šu. Jak se říká, když ptáčka lapají hezky mu zpívají. Na začátku Vám naslibují, že třeba dostanete za zlomeninu ruky cca 20.000,- Kč a když přijde na lámání chleba věc je najednou úplně jinak než Vám bylo slibováno.

+16
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Ne peníze, ale péči ve stáří. Chystá se pojištění nového typu

9. 3. 2023 | Petra Nová

Ne peníze, ale péči ve stáří. Chystá se pojištění nového typu

Životní pojišťovna Simplea, která loni jako první nabídla kompletní sjednání životní pojistky přes internet, se inovací nebojí. Připravuje pojištění dlouhodobé péče, kde pojistným plněním... celý článek

Jak pojistit živitele rodiny. Srovnali jsme nabídky pojišťoven

23. 2. 2023 | Pavel Krejčík | 1 komentář

Jak pojistit živitele rodiny. Srovnali jsme nabídky pojišťoven

Invalidita, pracovní neschopnost, smrt. To jsou klíčová rizika, která by mělo pokrývat životní pojištění. Nejdůležitější je v situacích, kdy jsou na nás finančně závislí jiní – manželka,... celý článek

Finanční produkty roku 2022. Výsledky soutěže webu Finparáda

14. 2. 2023 | Finparáda

Finanční produkty roku 2022. Výsledky soutěže webu Finparáda

Hledáte nejlepší bankovní účet, spoření, pojištění nebo třeba hypotéku? Inspiraci můžete najít ve výsledcích 12. ročníku soutěže Finanční produkt roku. Tu pořádá analytická společnost... celý článek

Lékaři jsou slabý článek, říká provozní ředitelka pojišťovny

6. 2. 2023 | Jana Divinová

Lékaři jsou slabý článek, říká provozní ředitelka pojišťovny

„Přejít z korporací do nově se rozjíždějící pojišťovny bylo to nejlepší, co jsem mohla udělat,“ říká Markéta Vokřínková, provozní ředitelka pojišťovny Simplea. Vede tým 22 lidí zajišťujících... celý článek

NN má nového ředitele pro Česko

26. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

NN má nového ředitele pro Česko

Generálním ředitelem NN v České republice bude k 1. dubnu 2023 jmenován dvaačtyřicetiletý Yoram Schwarz. Po získání nezbytných regulatorních souhlasů vystřídá v čele NN pojišťovny a... celý článek

Partners Financial Services