Elektronickou zdravotní knížku měli v Česku zdarma dosud jen klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Během šesti let si ji pořídilo milion z celkového počtu 6,5 milionu pojištěnců VZP. Od dubna mohou mít zdarma knížku také 315 tisíc klientů České národní zdravotní pojišťovny (ČNZP). Budou v ní moci sledovat nejen údaje o svém zdravotním stavu, poskytnuté péči a diagnozách či bonusových bodech za preventivní péči, ale na rozdíl od pojištěnců VZP je systém rovněž upozorní, když třeba na preventivní prohlídku či pravidelné očkování zapomenou.
„Internet a ucelené databáze zdravotních informací o každém pacientovi jsou cestou jak zefektivnit léčbu a snížit plýtvání ve zdravotnictví. On-line přístup k některým informacím umožňujeme našim klientům již od roku 2002. Přihlášením do systému si mohou kdykoliv zkontrolovat, kolik stálo jejich vyšetření u lékaře. Mohou si také zjistit, kolik získali bodů za preventivní péči o své zdraví a body proměnit třeba za vitaminy či další preventivní péči. Teď si mohou zdarma pořídit také elektronickou zdravotní knížku a pověřit své lékaře, aby jim do knížky zapisovali údaje o jejich zdravotním stavu a léčbě a využívali informace k lepší péči o jejich zdraví,“ říká Miroslav Kaiser z České národní zdravotní pojišťovny(ČNZP). Jak dodává, veškeré zdravotní informace budou zabezpečeny proti zneužití a s každým lékařem, který se do systému zapojí, uzavře pojišťovna smlouvu.
ČNZP je po VZP druhou zdravotní pojišťovnou, která se zapojila do systému elektronických zdravotních knížek IZIP. Tento projekt se rozběhnul v roce 2001. „Zdravotní knížka patří pacientovi a on sám rozhoduje, zda a komu data zpřístupní. Zdravotní pojišťovny nemohou bez souhlasu pacienta získávat data ze systému IZIP,“ vysvětluje Tomáš Mládek, výkonný ředitel společnosti IZIP. Podle Mládka si mohou knížku pořídit i klienti těch pojišťoven, které se k projektu dosud nepřipojily. „Službu si ale musí zaplatit ze svého,“ tvrdí Mládek.
„Užívání elektronických zdravotních knížek by mohlo předejít zbytečně opakovaným vyšetřením, nekoordinovanému předepisování léků. Tím se dají šetřit náklady na zdravotní péči. Ale protože systém není používán univerzálně, není tento potenciál dosud plně využit,“ říká Jiří Rod, mluvčí VZP. Podle některých odhadů, které publikovala na svých stránkách Evropská komise, by letos mohl systém IZIP ušetřit v českém zdravotnictví asi 1,5 miliardy korun.
„S ostatními zdravotními pojišťovnami intenzivně jednáme. Jsme přesvědčeni, že do konce roku budou zdravotní pojišťovny hradit službu elektronických zdravotních knížek pro 80 až 85 procent české populace,“ míní výkonný šéf IZIP Tomáš Mládek. Jenže třeba Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, která má nyní 1 075 000 klientů, podle vyjádření mluvčí Hany Kadečkové s plošným zavedením těchto knížek nyní nepočítá.
Do konce března si elektronickou zdravotní knížku pořídilo celkem 1 022 142 klientů VZP, tedy zhruba každý šestý její pojištěnec. Do systému se podařilo zapojit přes devět tisíc lékařů, 5 381 zdravotnických zařízení a do knížek bylo od roku 2002 učiněno téměř 8,5 milionu zápisů. Letos lékaři připsali dalších více než 400 tisíc údajů. Podle autorů projektu je to stále málo. „Nejmenší zájem je ze strany lékařů v Praze. Důvodem může být jejich vysoká koncentrace. Lékaři dostávají mnoho komerčních nabídek a motivace k využití systému IZIP není pro pražské lékaře zajímavá. Systém naopak hodně používají lékaři v Ústeckém, Karlovarském, Olomouckém či Středočeském kraji,“ přibližuje Jiří Rod z VZP. Za šest let provozu zaplatila VZP za elektronické zdravotní knížky přes 500 milionů korun. Letos na ně vyčlenila 60 milionů korun.
Klienti České národní zdravotní pojišťovny budou muset vyplnit on-line přihlášku do systému zdravotních knížek na webových stránkách pojišťovny. Ta následně pošle doporučenou poštou ověřovací kód, kterým mohou vstoupit do své knížky. Využití zdravotních informací obsažených v IZIP chce ČNZP dále zdokonalit: „Máme vyvinutý speciální program. Ten bude umět vyhodnotit zdravotní rizika u každého pacienta. Budeme tak schopni upozornit jeho lékaře na možná nebezpečí, aby mohl rychleji a správně rozhodnout o potřebné léčbě. Všem klientům, kteří si knížku zřídí, poskytneme informace o tom, že třeba zapomněli na preventivní vyšetření, že se již blíží termín dalšího přeočkování nebo že mohou využít speciální preventivní program. Klienti přitom mohou do knížky nejen nahlížet, ale i sami do vlastních poznámek zaznamenávat údaje třeba o léčbě u lékařů, kteří nemají v ordinaci počítač a s internetem dosud nepracují,“ přibližuje Miroslav Kaiser z ČNZP.
Jaké máte zkušenosti s internetovými zdravotními knížkami? Mohou pomoci snížit výdaje ve zdravotnictví? Podělte se o názor.
Sdílejte článek, než ho smažem